פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

אדום, אפור וירוק

כמו בבישול גורמה, הקסם בעיצוב גנים טמון בתוצאה הנובעת מהמפגש בין כל הגורמים המוסיפים צבעים וניחוחות

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור

צילום: יח"צ

01/11/2010
מעצב: Xavier Loup, שטח: 10 דונם

שיתוף פעולה מלא בין מעצב הנוף הצעיר Xavier Loup מחברת  Loup&Co  לבין הטבע הניב תוצאה של גן ייחודי בחווה הממוקמת באזור פרובאנס שבצרפת.

חמישים מטרים של קירות בטון צבועים באדום אש ואפור, האלמנט הבולט ביותר בגן, מוסיפים לגוונים הטבעיים של הצמחייה ומהווים רקע למשחקי אור וצל המשתנים במהלך שעות היום. אלפי שתילים מסווגים ל-60  מיני צמחים שונים: עשבים מתורבתים, שיחים ועצים הובאו לגן ממקומות שונים בעולם, אלה יוצרים קומפוזיציה גראפית שתוכננה כקונספט, אך הפרטים בה הוכתבו על ידי הצמחייה.

חמישים מטרים של קירות בטון צבועים, מהווים רקע למשחקי אור וצל המשתנים במהלך שעות היום

להבדיל מגנים המתוכננים מראש להראות כשמורת טבע שיד אדם לא מעורבת בהם, התערבותו של המעצב המשיכה את שיתוף הפעולה בין השניים. טיפול מתמשך בטבע מעניק לגן מראה עכשווי המורכב: ממסורת גינון צרפתית קלאסית, מודרניזם ומראה טבעי שמוכתב על ידי הצמחים.

בגן משולבים דוממים רבים, שכאמור הבולטים ביניהם אלה הקירות הבנויים, יש גם משטחי חנייה מוגדרים המשולבים בגן, מגרשי טניס, 200 מטרים של שבילים מחופים חצץ אפור ולבן גרוס גס ולוחות מלבניים בגודל של שני מטר על חצי מטר של צפחה טבעית שיובאה מפורטוגל, אקודוקט ומזרקות, דק מעץ טיק ובריכה של 20 מטר אורך, ולכל אלה נוספים עציצי ענק בגבהים וצבעים שונים המעטרים את שולי רחבת האירוח החיצונית של הבית ופזורים לצד השבילים בגינה.

שילוב דוממים שונים בגן לא הייתה ההתערבות היחידה בטבע. הצמחים שנבחרו, לפי סוגם, נגזמו בקווים גיאומטריים המתאימים יותר לדוממים

החלטה מחושבת של שילוב דוממים שונים בגן לא הייתה ההתערבות היחידה בטבע. הצמחים שנבחרו לפי סוגם, על פי גוון עלוותם והתאמתם למיקומם בגן, נגזמו בקווים גיאומטריים הזרים לטבע. שיחי זית, סביון, מרווה ולוטם קיבלו צורות של קוביות בעוד שעצי דפנה שצמחו לגובה של ארבע וחצי מטר נגזמו לצורת עמודים.

המדהים שעל אף התערבותו הנחרצת של מעצב הנוף בגן, ההרמוניה שבשיתוף הפעולה בינו ובין הטבע מורגשת ואמירתו של כל אחד מבין השניים יוצרת דו שיח מהנה ומרשים.