פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול קרן רוזנר
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

איזו בובה! אופנה בהשראת בובות

בובות הן חלק בלתי נפרד מעולם האופנה והן מאפשרות לו להתחבר לקהלים צעירים יותר. החל מהלבשת הבלונדינית המפורסמת בעולם, ברבי, ועד אופנת ראשי בובות

מאת: שרון קפלן

27/08/2012

לפני כשנתיים חולל מעצב הנעליים המפורסם כריסטיאן לובוטין שערוריה קטנה, כאשר התברר שקרסוליה של ברבי, הבובה הבלונדינית שכל ילדה אמריקאית גדלה עליה, עבים מכדי להתאים לדגם הנעליים שעיצב עבורה. במאטל לא היססו ו"צירפתו" את קרסוליה של ברבי, ובכך הפכו אותה לנגישה אפילו פחות מכפי שהיתה: לא רק מתניים צרים, אלא גם קרסוליים דקיקים, שניתן לעטות עליהם סנדלי לובוטין מקוריים ב-35$ בלבד.
 

שיתוף הפעולה עם לובוטין לא היה האחרון בסדרת שיתופי הפעולה האופנתיים של ברבי. רק באחרונה התברר שמותג העיצוב The blonds, הידוע בעיצוב מחוכים נוצצים לכוכבות הוליוודיות, זכה לדגם משלו של ברבי, לבושה במחוך מנצנץ פרי עיצובם. מה שבאמת מפליא הוא שהתנועה הזו היא דו סטרית. עולם האופנה אמנם מלביש את הבובות, אבל לפעמים מזדמן גם לחובבות האופנה ללבוש בובות, וזה כבר סיפור אחר לגמרי.

בובות מבושמות


הזמרת גוון סטפאני, אייקון אופנה בפני עצמה, היתה הראשונה להבין את כוחה של הבובה. סטפאני החלה את דרכה בעולם האופנה בהוצאת קולקציית בישום שנשאה את השם Harajuku Lovers. בסדרת הבשמים היו חמישה ניחוחות, ובקבוקי הבושם עוצבו מלכתחילה כבובות אספנות, בהם לכל ניחוח הוצמדה דמות המזוהה איתו.

 
(צילום: יח"צ, אתר החברה)

סטפאני מראש כיוונה את שיווק הניחוחות לקהל יעד צעיר יחסית, בנות 14-18, ובכך העלתה את הבובות מדרגה, אבל הן עדיין נשארו במגרש של הקטנות. אלא שאז הגיעו עיצובים לבוגרות יותר, שהוכיחו שעמוק בפנים, בכולנו יש ילדה קטנה.
 

הבובה הפרזנטורית של לולו גינס


מזה כמה שנים מלווה את לולו גינס דמות קבועה של בובה, המעטרת רבים מעיצוביה ההומוריסטיים של גינס, בדרך כלל בעיניה בלבד: פקוחות, סגורות, עם משקפיים ועוד. התוצאה, כצפוי, משעשעת ומהנה.

 

(תמונה: אתר החברה)
 

גינס מסתפקת בהדפסת דמותה של הבובה על התיקים בעיצובה, אולם מוסיפה להם אלמנטים תלת מימדיים נוספים, כמו סיכות ראש.


נעלי המטריושקה של שרלוט אולימפיה


שרלוט אולימפיה השיקו לא מכבר קולקציה קטנה מעוטרת מטריושקות. המטריושקה עיטרה את התיקים של אולימפיה וגם את כפתור תיק הקלאץ' העשוי עץ, אבל את עיקר העניין יצרו הנעליים.

                      

(תמונה: אתר החברה)

הנעליים הוצעו מראש במהדורה מצומצמת בבית הכלבו היוקרתי ניימן מרקוס, אולם שאר קולקציית המטריושקה של שרלוט אולימפיה עודה מוצעת למכירה. כמו, למשל, תיק הבבושקה הרך:

 

(תמונה: אתר החברה)
 

ז'אן שארל מלביש את ליידי גאגא בקרמיט הצפרדע


ז'אן שארל דה קסטלבאז'ה הוא האיש שאחראי לכך שבשנת 2010 יצאה ליידי גאגא מהבית לבושה במעיל ועליו עשר בובות קרמיט. המעיל והגאגא פשטו בכלי התקשורת ובאינטרנט כמו אש בשדה קוצים וביססו את מעמדו כמעצב הגדול ביותר שיודע להלביש אישה בבובה.

 

(תמונה: יח"צ)
ז'אן שארל המשיך לחולל שערוריות קלות כשעל מסלול התצוגה הלביש דוגמניות בחצאית שעירה וזועמת ששאבה את דמותה מ"רחוב סומסום", אולם בהדרגה הרעש סביבו נרגע, אולי מכיוון שליידי גאגא עברה ללבוש פחות פיגורטיבי ויותר אמורפי.
 

הגדולים מכולם: המטריושקה השחורה של שאנל


קוקו שאנל, האישה שהכניסה את הצבע השחור למלתחה הנשית, אולי כבר לא איתנו, אך מורשתה חיה וקיימת. בלי צבעוניות, בלי לחיים אדומות ושמלת פרחים, המטריושקה של שאנל, שהיא למעשה תיק יד עשוי אמאייל הנתלה על שרשרת כסופה, עשויה בשחור מינימליסטי.

                             

(תמונה: אתר החברה)
 

מעוטרת בעדינות בכפתורי לוגו של שאנל, המטריושקה היא פריט אספנות נדיר וחריגה למדי בנוף התיקים השמרני של שאנל, שמאופיין בעורות תפורים. קולקציית הבובות של שאנל יצאה במהדורה מוגבלת וכללה בנוסף גם תיק בעיצוב בובה סינית, תיק בעיצוב קופסת טייק אווי שחורה ומעט תכשיטים, כמו צמיד תואם בעיצוב מטריושקה.