פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

עקום הוא הישר החדש: אם כבר אלכסון, אז עד הסוף

מה זה עוד קו ישר, כשאפשר ללכת עד הסוף ולהפוך אותו לאלכסון שנותן את הטון. בגורדי שחקים, בבנייני מגורים וגם בעיצוב פנים משתמשים באלכסונים כדי ליצור עניין, דינמיות ותנועה

מאת: לימור קלר

24/06/2018

 

בית במראה קווה קווה, שנבנה במישור אלכסוני המותאם לתוואי השטח, אדריכלות: HyoMan Kim - IROJE KHM Architects. צילום: Sergio Pirrone

 

 

בעולם כבר מזמן הבינו: גורדי שחקים מלבניים וסימטריים זה משעמם, וכל מבנה שרוצים לתכנן כדי להיזכר ולהטביע חותם, טוב ייעשה אם יציג שונות. זאהה חדיד, נורמן פוסטר ודניאל ליבסקינד הם רק חלק מרשימת אדריכלי העל הבינלאומיים שבנו בניינים עם טוויסט, והמגמה הא-סימטרית בעולם הבנייה הגיעה גם אלינו למרחב הציבורי והפרטי, עם פרויקטים שגורמים לצופה לתהות אם מדובר באשליה אופטית או באמנות אבסטרקטית שנועדה לתפוס את עינינו. 

 

כך זה נראה מבפנים. אדריכלות: HyoMan Kim - IROJE KHM Architects. צילום: Sergio Pirrone

 

 

עוד אלכסונים מעוצבים:

אלכסון זה לא אסון: עיצוב דירת קבלן בחיפה

לישון באלכסון: עיצוב דירת גג משפחתית

החיים באלכסון: הצצה לגינה מעוצבת לונדון

 

 

פרויקט ארלוזורוב 17 בתל אביב הוא מגדל שתוכנן על ידי אדריכל העל משה צור על טהרת הים, ולכן עוצב בצורת גל הפונה לים. במרכזו נבנה אטריום שקוף עצום עם תקרת זכוכית, בו נעות  מעליות שקופות המשקיפות דרכו על הים והעיר כולה, כמו גם לרוב הדירות שכוללות נוף לים.

 

ארלוזורוב 17 בתל אביב, אדריכלות: משה צור. הדמיה: אייקו


דרמטיות של קווים אלכסוניים, אדריכלות: SOSTUDIO / Sergio Orduna Architects. צילום: Jose Gallardo and Maribel Garzon

 

גרם המדרגות למרתף באותו בית. אדריכלות: SOSTUDIO / Sergio Orduna Architects. צילום: Jose Gallardo and Maribel Garzon

 

 

אבל לא רק במרחב החיצוני עקום הוא הישר החדש. קווים אלכסוניים בעיצוב פנים מייצרים סוג של תנועה, ואם לא מגזימים בשימוש בהם, שעלול לעייף וליצור אי שקט, הם הופכים לפוקל פוינט מלא עניין.  

 

במשרדי טקדה, חברת תרופות יפנית בישראל, תוכנן דלפק קבלה כפרט נגרות אחד, הלקוח ממוטיב האוריגמי היפני במבנה תלת ממדי. המוטיב חוזר גם בגופי התאורה שמעל כדי ליצור קשר עיצובי בין האלמנטים ולייצג קו אחיד בחלל.

 

עיצוב וצילום: מימי נורי

 

משרדי ערוץ הטלוויזיה TV5 הקנדי עברו לחלל חדש, ועיצוב הפנים התבסס על ערכי הארגון – פתיחות, חיות ושיתופי פעולה וגם על צבעי הלוגו שלו, כחול ולבן. ההנהלה ביקשה להשרות על העובדים אווירה של קולגיאליות כמו גם גישה מחבקת לתרבות הצרפתית. העיצוב בהיר, חמים ואנושי, כדי שהעובדים יוכלו להתייחס למקום לא רק כמקום עבודה. קווים אלכסונים בצבעי כחול ולבן מתכתבים עם תפאורת האולפן בזמן השידורים, עם הנהר הנשקף מהחלונות ועם תחושת הזרימה שביקשו המעצבים להביע בחלל.

 

זרימה וקריצה לנהר שבחוץ. עיצוב: FOR. design planning. צילום: David Boyer

 

בחדר של מתבגר פעיל ואקטיבי, בעל תחומי עניין בספורט, ביקשה המעצבת מריאנה רידל ליצור תחושה של זרימה ודינמיות בחלל ונעזרה באפקט צביעה מעניין של פסים אלכסוניים. "הפסים הכניסו אוטומטית צבע ועניין והרעיון ליצור בעזרתם תחושה של זרימה דינמית, היווה פתרון עיצובי לתקציב נמוך", מסבירה רידל.

 

עיצוב: מריאנה רידל. צילום: יאנה דודלר