פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול קרן רוזנר
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

עיצוב באמסטרדם: העיר המעוצבת שכיף להסתובב בה

האדריכלות באמסטרדם היא אחד ממקורות הגאווה של העיר, בין היתר בשל סגנון הבנייה הצפוף והגבוה. בנוסף, שווה להגיע לעיר רק כדי לראות מקרוב פתרונות יצירתיים בתחום של עיצוב פנים. קבלו כמה רעיונות להשראה

מאת: תוכן שיווקי

22/11/2016
התכנון העירוני ושיטות הבנייה המסורתיות בהולנד נשקפות מכל פינה באמסטרדם. צריך לזכור שמבחינה היסטורית, אמסטרדם נוסדה ככפר דייגים במאה ה-12 ורק בשנת 1300 לערך קיבלה זכויות עירוניות. כמו כן, החל מהמאה ה-14 החלה אמסטרדם להשפיע על כל החלק המערבי של יבשת אירופה ולנצל את הנמל והגישה לים הצפוני.
 
המרכז ההיסטורי של אמסטרדם הוא דוגמא מצוינת לאדריכלות המיוחדת של העיר. המרכז עצמו כולל את העיר מימי הביניים וממנו מתרחבים מעגלים קונצנטריים מהמאה ה-17. המאפיינים שרק בשבילם שווה להזמין טיסות לאמסטרדם הם פני שטח שטוחים לחלוטין, תעלות מלאכותיות לצד טבעיות, גשרים ללא מדרגות שעולים ויורדים בזוויות תלולות וכמובן מבנים טוריים בני חמש קומות בעלי חזיתות צרות.
 
 
איך חיים בבניינים צרים?

החזית הצרה של המבנים היא בין המאפיינים שהכי מזוהים עם אמסטרדם. חשוב לציין שכל הבנייה באמסטרדם היא מלבנים, אך המשמעות של מקום צר מחייבת ראיה רחבה ומחוץ לקופסא. כך לדוגמא, אמסטרדם ידועה בכך שהבניינים צמודים וצרים אחד לשני. המגבלות הללו יוצרות צורך בבחירות עיצוביות יצירתיות ולפעמים פורצות דרך. ברמה הפרקטית, השילוב בין צפיפות גבוהה של כניסות ואלמנטים שחוזרים על עצמם בחלונות, במדרגות הכניסה ובגמלונים יוצר מרחב ציבורי ראוי להערכה גם ברחובות המגורים הכי פשוטים של אמסטרדם. למרות שהמדרגות הפנימיות במבנים עצמם צרים מדי בשביל להעביר רהיטים, הקורות בחוץ מאפשרות הרמה לקומות העליונות באמצעות חבל. לעומת זאת, ההטיה של החזית קדימה מטרתה לקצר את מידת הבליטה של הקורה מהבניין וכך לעמוד בעומס של רהיטים כבדים במיוחד.

 
שטיחים בצבעי HD ופעמוני ענק מהתקרה: הדור הבא של העיצוב באמסטרדם

הבנייה הצרה באמסטרדם משפיעה על כל תחומי החיים וגם על ענף התיירות והמלונאות. המעצב מרסל וונדרס למשל, שאחראי על התכנון של מלון "אנדז אמסטרדם" במרכז העיר ובין שתי התעלות המפורסמות, השתמש במבנה ששימש פעם כספריה ושינה לחלוטין את האופי המקורי שלו. המלון התברג ברשימת 5 המלונות היפים ביותר בהולנד לשנת 2016, הוכתר לאחד מ-25 בתי המלון הטובים באירופה בשנת 2015 וזכה בתואר המלון המעוצב ביותר בהולנד בשנת 2014. העיצוב המיוחד כולל וידאו ארט בקומת הכניסה, שנדלרים עצומים שנראים כמו פעמוני ענק בתקרה ושטיחים עשירים שעוצבו במדפסת כרומו HD כדי להשיג גוונים נדירים של צבע. זו רק דוגמא אחת מבין רבים לאופן שבו ייראה הדור הבא של הבנייה והעיצוב באחת הערים המפורסמות של אירופה. 

 
                                 צילום: אתר רשמי של החנות fridaynext.com
 

מה קורה בתוך הבתים?


לא כדאי לעזוב את אמסטרדם לפני שמתרשמים ממה שיש למעצבי הפנים להציע. אחרי שמבינים שהבנייה הצרה משפיעה על כל תחומי החיים, נותר לבדוק כיצד היא באה לידי ביטוי בתוך החלל הפנימי והסגור. אחת הדרכים לעשות זאת היא להצטרף לסיור בתים.
כמעט בכל בית באמסטרדם החדרים צרים אך נראים גדולים, בזכות שילוב מדויק בין רהיטים, שטיחים, טפטים, תמונות ומראות. עיצוב פנים קלאסי באמסטרדם שואב השראה ברורה מהסגנון שהיה מקובל ביבשת אירופה במאות ה-18 וה-19, אך מצד שני הוא  מצליח לשמור על הייחודיות שלו. זה סגנון שכדאי להשתמש בו בעיצוב סלון ביתי או כשרוצים לרענן את המראה השגרתי בחדרי השינה. 
 

                               אתר amsterdam.info

 

                                 צילומים: אנה פלוט