פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

אנשים כפרפרים

שפע צמחיה מפחיתה את חום הקיץ: צל העצים, שיחים רב שנתיים ססגוניים, פרחים עונתיים וניחוח צמחי התבלין- משתלת "נווה ירק"

07/06/2010

הגעתי למשתלת "נווה ירק" בואך הוד השרון בחום הכבד של חודש אוגוסט, חששתי שלא אעמוד במפגש ללא מזגן. אולם המציאות הירוקה הפיגה את חששותיי. בפינת הישיבה, המעוצבת בריהוט גן עשוי עץ טבעי, הרוויתי את צימאוני בתה צמחים קר, שנחלט מצמחי התבלין הגדלים במקום.

יופיים של הצמחים שהשכיח את החום, והלקוחות הרבים שנעו בין הצמחים, רכנו לעברם והריחו ניחוחם, נראו בעיניי כפרפרים המעופפים מפרח לפרח. על רקע צבעוני זה, הספוג באהבה לטבע, סיפרו לי, בעלי המשתלה, דורון בן נתנאל ועופר קצב, על המקום, ועל סמל האיכות, שחרטו על דגלם
 
יופיים של הצמחים שהשכיח את החום, והלקוחות הרבים שנעו בין הצמחים, רכנו לעברם והריחו ניחוחם, נראו בעיניי כפרפרים המעופפים מפרח לפרח. על רקע צבעוני זה, הספוג באהבה לטבע, סיפרו לי, בעלי המשתלה, דורון בן נתנאל ועופר קצב, על המקום, ועל סמל האיכות, שחרטו על דגלם. עופר, שבא מרקע ניהולי, אחראי על הצד הארגוני של המקום, דורון, בעל ידע בעיצוב נוף וגננות, אחראי על התוכן המקצועי. הם הקימו את המשתלה בשנת 1996, פיתחו אותה והקנו לה את שמה כמרכז מקצועי לגננים, מעצבי נוף ולקוחות פרטיים.

באזור מופרד ניצבים עצי הפרי, שהביקוש להם גבר בשנים האחרונות. בצד הצפוני, חצר, בה מוצגים לראווה עשרות סוגים של מיכלי טרה קוטה וכדים מהמזרח, דוממים לעיצוב הגינה ואדניות

בתחילת דרכם, נעזרו בשני עובדים, שסייעו להם בטיפול בצמחים ובמבנה. היום, כשרשימת הלקוחות מונה מאות מבקרים קבועים ומזדמנים, גדל הצוות לכ-20 אנשי מקצוע, המסייעים לכל לקוח בבחירת הצמחים המתאימים מתוך מבחר ענק המוצג בטורים ישרים, בקבוצות הממוינות לפי גובה ובסדר מופתי. פרחים עונתיים בשלל גוונים, צמחי תבלין, שיחים צבעוניים וירוקים, עצים צעירים ובוגרים, שרכים ומטפסים. לכל צמח תווית עם שם.

באזור מופרד ניצבים עצי הפרי, שהביקוש להם גבר בשנים האחרונות. בצד הצפוני, חצר, בה מוצגים לראווה עשרות סוגים של מיכלי טרה קוטה וכדים מהמזרח, דוממים לעיצוב הגינה ואדניות. אריזות של מצעי שתילה, קליפות עצים, חלוקי נחל ודישון מסודרות בשורות. כל אלה יחד מהווים רקע לבוסתן עצי הפרי, בו ניתן להבחין במנגו, ליצ'י, הדרים למיניהם, אבוקדו, פאפיה, אגוזי פקן ומקדמיה וקרמבולה. חלקם, עצים שכבר מניבים, ולצידם עצים צעירים, שבקרוב יחלו להניב. האזור של פנים המשתלה הוקדש לצמחי הבית ולצמחים הגדלים בצל. את פני הנכנסים לאולם רחב הידיים מקדמים פרחים בוהקים בצבעים זוהרים, סלסילות תלויות עם צמחים גולשים, מזרקות מים ביתיות, מיכלי קרמיקה ועציצים.

בקדמת האולם, קבוצת סחלבים ננסיים, שמאחוריהם מזדקרים גבעולי סחלבים ענקיים מסוג הדינרוביום ופילנופוסיס, המצריכים טיפול מינימאלי, ותקופת הפריחה שלהם נעה בין שלושה לארבעה חודשים. התרשמתי מיופים ובריאותם של הצמחים, הזוכים ליחס אוהב ומסור, ואז התפניתי לשאול את דורון מספר שאלות מקצועיות ולבקש המלצות:

איזה תמהיל של צמחים היית ממליץ לשתול בגינה בגודל של עד 100 מטר?
חלק מהגינה מוקדש לאזור אירוח. זה יכול להיות דשא, דק עץ או קטע מרוצף. סביבו מתכננים את האזור הצומח, שהקטע הדומיננטי בו הם ארבעה או חמישה עצי פרי, שנותנים את פרים בעונות שונות של השנה. לתוספת קבועה של צבע בגינה מומלץ לקחת שיחים פורחים, ולא לשכוח את פינת התבלינים. לאלה שרוצים ונהנים לעבוד בגינה כדאי לשמור אזור, המיועד לפרחים עונתיים, אותם אפשר להחליף בין פעמיים לארבע פעמים בשנה. סך הכל כמות הצמחים, הנדרשת לגינה ממוצעת ללא עצים נע בין 60 ל -80  צמחים.
 
מהי התקופה הטובה ביותר לשתילת גינה?
אחרי שהאדמה הוכשרה והותקנה בה מערכת השקיה, הכוללת גם הזנה, התקופות הטובות ביותר לשתילה הן תקופות המעבר. הטובה בין השתיים היא עונת האביב, מחודש מרץ עד סוף יוני, ובמקום שני עונת הסתיו מספטמבר עד ינואר.

אילו דוממים כדאי לשלב בגינה?
ראשית, צריך לתכנן תוואי מעברים מקליפות עצים, חלוקי נחל, או כל אמצעי מדרך אחר. מקבצים של שלושה עד ארבעה כדים בגבהים שונים, ולא לשכוח ספסלי ישיבה, שאת מקומם כדאי לקבוע במקומות מוצלים.

בשנתיים האחרונות מורגשת מאד החזרה לגינות ארץ ישראליות, המצטיינות בעצים מקומיים, שיחים אופייניים למקום, וצמחיה שאינה דורשת השקייה מוגברת

איך מתכננים את מיקום הצמחים למיניהם?
בעת רכישת הצמחים יש לקחת בחשבון את גובהם לאחר קליטתם באדמה, כך, שהצמחים הגבוהים יותר לא יסתירו את הנמוכים, וימנעו מהם את קרני השמש החשובות לצמיחתם. יש להקפיד על מרחקים מומלצים בין השתילים.

מה עושים אם צמח זה או אחר מגלה סימני מצוקה?
קוטפים עלה, ובאים איתו למשתלה. יש במקום אגרונום קבוע, הנותן מענה לכל בעיה של מחלה, או כל תופעה אחרת, הפוגעת בצמיחתו וביופיו של כל צמח בגינה.

האם יש טרנד בעיצוב גינות?
כן, בהחלט. בשנתיים האחרונות מורגשת מאד החזרה לגינות ארץ ישראליות, המצטיינות בעצים מקומיים, שיחים אופייניים למקום, וצמחיה שאינה דורשת השקייה מוגברת.

משתלת נווה ירק - הוד השרון
פלאפון : 050-5579797 ,050-557978