פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

70 שנות עיצוב: אצלנו בחצר בצל עלי הזית

החצרות, הגינות והמרפסות תמיד תפסו חלק משמעותי מתרבות הפנאי בארץ. מאז ומתמיד אהבנו לשבת בחוץ, ובאקלים הים תיכוני שלנו, אנחנו עושים את זה רוב ימות השנה. מתחת לפרגולה או לעץ, שסביבו ארגנו לעצמנו פינת ישיבה קטנה. אז מה בכל זאת השתנה במהלך השנים? איך נראית הגינה שלנו היום ואיך היא נראתה אז? ומה עדיף? נראה לי שתבינו מיד

14/04/2018
שירלי כץ, מערכת בניין ודיור

 חומרים וטקסטורות


בשנת 1985 השיקה חברת כתר פלסטיק את כיסא הפלסטיק הראשון, שבנוי מ'חתיכה אחת', בטכנולוגית ה"מונובלוק". הכיסא היה לאחד מההצלחות הגדולות של החברה, והיווה פריצת דרך עבור רהיטים ועיצובים נוספים, אשר יוצרו באותה שיטה - רהיטי פלסטיק זולים, עמידים, וקלים במיוחד. לרהיטי הגן הפרקטיים האלו כמעט ולא הייתה תחרות, ובשנות ה-80, כסאות ושולחנות אלו שלטו בגינה שלנו ביד רמה. בעשור האחרון, בעקבות פיתוח שיטות ייצור חדשות ובחינת חומרי גלם נוספים, הצטרפו לחגיגה רהיטים העשויים מראטן, מברזל, מסוגים שונים של עץ, מאלומיניום ומבטון וגם מהרבה שילובים ביניהם.
 
 
אף אחד לא דיבר על עיצוב.. רהיטי פלסטיק בטכנולוגיית המונובלוק.
 
עיצוב וסטייל

באותן שנים אף אחד לא דיבר על עיצוב. חוסר התחרות, דלות החומר, מגבלות ייצור טכניות והצורך בפרקטיות מעל הכל גרמו לקיפאון בכל מה שנוגע לעיצוב רהיטי הגן שלנו. 
 
הרחבת היכולות הטכנולוגיות, הוזלת עלויות הייצור, אפשרויות השימוש בחומרים שונים ומגוונים והחשיפה לעיצובים ולרעיונות שהגיעו אלינו מהעולם (בהדרגה ובמקביל לתחילת עידן הגלובליזציה והאינטרנט). הובילה בשנים האחרונות להיצע גדול מאוד ולקולקציות מרהיבות של רהיטי גן, שגורמים לנו להתבלבל לרגע בין החוץ לפנים. 
 
 
 מטבח שממשיך החוצה. צילום: David Hiscock
 
גם הפלסטיק לא נשאר אדיש לשינוים ולדרישות השוק, והשתכלל במקביל עם סוגי פלסטיק איכותי יותר ועיצובים מרעננים במיוחד. עדין פרקטי, קל ונוח אבל קצת יותר יקר והרבה יותר יפה.
 
רהיטי פלסטיק דמוי ראטן. צילום: Colin Poole
 
אדניות ועציצים

את האדניות והעציצים שמרנו בעיקר למרפסות, בשנות ה- 70 וה- 80, דירות רבות נהנו ממרפסת פנימית – הפרדה שנעשתה בין הסלון לבין החלק החיצוני של הדירה יצרה פינה קטנה, שקטה ונעימה שקראנו לה מרפסת, באותם ימים עדין לא חלמנו על מרפסת שמש ומבחינתנו המרפסת היתה מקום המפלט של הבית, קישטנו אותה בעציצים רבים (בעיקר שרכים) ועל ספי החלונות העמדנו אדניות. 
אחד מהטרנדים הנוספים, שבאו לידי ביטוי בשנים אלו הוא המקרמה. עבודות מקרמה רבות, בדרך כלל מעשה ידיה של בעלת הבית, קישטו את המרפסות והגינות שלנו – המקרמה שימש בעיקר כאביזר לתליית עציצים במרפסת. בשנים האחרונות ניתן לראות ניצני מקרמה שחוזרים ומופיעים, בעקבות טרנד עיצובי של רצון לייצר מראה נוסטלגי וינטג'י.   
 
 
צילום: Alexis Buryk
 
צילום: Matthew Mirarchi              צילום: SARAH SOSIAK
 
הרצון לעיצוב נוסטלגי החזיר את טרנד המקרמה. צילום: Kristan Lieb
 
נדנדות וערסלים

תמיד אהבנו נדנדות וערסלים וגם הם נהנו מהתפתחויות ושדרוגים במהלך השנים, אבל הם היו ונשארו בגזרת ה- "Nice to have" של רהיטי הגן, ובסופו של דבר אנחנו בוחרים אותם בהתאם למקום ולאווירה שאנחנו רוצים להוסיף לגינה שלנו.
 
ערסל שאנטי במיוחד.. צילום: Simon Scarboro
 
וחוץ שהפך להיות חלק מהפנים

היחס שלנו כלפי הגינה השתנה במהלך השנים ובמקביל להתעצמותה של האדריכלות המודרנית גדלו והתרחבו הפתחים בין החוץ לפנים – אם פעם היציאה לגינה היתה דרך דלת צדדית או דרך פתח קטן, כאשר פנים הבית כמעט ולא נהנה מהירוק שבחוץ, כיום אנחנו רואים חלונות גדולים וקירות זכוכית שגורמים לגינה להיות חלק והמשך טבעי ומשלים של הבית. 
 
חזית פתוחה – פנים וחוץ שמתערבבים זה בזה. צילום: Nerijus Balsys for Morgan Randall

  • 1.
    עם שימוש בפתחים גדולים.. אבל בואו נודה, שפרקטיות עדיין חשובה.. ואם יש זבובים / יתושים/ ברחשים.... ויש אותם בשפע בארצנו... אז הפתחים הגדולים האלה.. בעיקר לא נוחים