פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

כנגד 4 בנים: החכם, התם, הרשע ושאינו יודע לשאול של האדריכלות הישראלית

התארגנות אדריכלים צעירים, גינות נחבאות, בחינות הזויות ופילים לבנים: הבנים המסורתיים של ההגדה מקבלים משמעות חדשה ב- 2014

מאת: לימור קלר

20/03/2014
 
ארבעה בנים מצטרפים לשולחן החג שלנו בכל שנה במסגרת סיפור יציאת מצרים, אבל מצרים זה אי שם, ואנחנו כאן, ואם אותם ארבעה בנים היו צריכים להציג את האמירות שלהם דווקא ב- 2014 ולהתמקד בעולם האדריכלות הישראלי, יש לא מעט דברים שכנראה הם היו אומרים. מבלי להכיר את אותם ארבעה חברים באופן אישי, בחרנו תופעות, יוזמות ואירועים שהתרחשו אצלנו בתקופה האחרונה ונתנו בעולם האדריכלות סימנים. כל השאר, כבר פרשנות אישית שלכם.
 
חכם: פורום אדריכלים צעירים 
המהלך החכם של השנה בתחום הוא ללא ספק, הגברת הפעילות של מה שמכונה "פורום האדריכלים הצעירים". 1,200 סטודנטים ואדריכלים צעירים החליטו שנמאס להם מתנאי ההתמחות במקצוע, שנמאס להם לשתוק, ושאם הם לא יקימו קול זעקה, אף אחד לא יעשה זאת במקומם ואת פעילות הפורום שייסדו לפני שלוש שנים,  הגבירו במיוחד בשנה האחרונה. 
 
הפורום הוקם כדי לטפל, בין היתר, בתנאי ההתמחות לאדריכלים צעירים ובמתן שוויון בהזדמנויות. רק כדי להכניס אתכם לעניינים, לימודי אדריכלות נמשכים חמש שנים, אחריהן יש להירשם במשרד הכלכלה בהליך שאורך קרוב לחצי שנה והשלב הבא הוא התמחות שנמשכת לפחות שלוש שנים, ובמהלכה צריך להספיק לעבוד בשלושה תחומים (מגורים, ציבורי ותכנון ערים) ורק אצל משרדים שנחשבים "מאמנים". הבעיה היא שבישראל יש רק כ- 500 אדריכלים כאלה, ובמקביל 300 בוגרי אדריכלות מדי שנה, מה שמוביל לנדידה בלתי פוסקת בין משרדים ולשכר מאוד נמוך. 
 
אבל רגע, עוד לא סיימנו. רק אחרי המסלול המפרך הזה רשאים אותם אדריכלים לגשת למבחן הרישוי, שגם הוא מתקיים רק פעם בשנה, חסר היגיון לטענתם, שמתקיים בתנאים פיזיים לא ראויים ויקר. בחישוב פשוט, יכול אדריכל צעיר לצאת לשוק אחרי כמעט עשר שנים, כשהוא מעל גיל 30 ולעיתים גם נושא בעול פרנסה של משפחה. הפורום, שלא נח לרגע, השבית לפני מספר חודשים את כל הפקולטות לאדריכלות בישראל, גייס למאבק פוליטיקאים וחברי כנסת כמו תמר זנדברג, אילן גילאון ושולי מועלם, ומגייס כוחות לפתיחה בהליכים משפטיים נגד משרד התמ"ת ולקידום יוזמת חקיקה בכנסת. הצלחה מזערית נרשמה בינתיים, כשהסכימו להכיר ביציאה למילואים ולחופשת לידה כחלק מרצף ההתמחות (וגם זה באופן מוגבל). ואנחנו חשבנו שקשה להיות רופא.
 
צועקים חזק יותר מאי פעם. סטודנטים לאדריכלות יוצאים לרחובות (צילומים: ניב שפרן וניב קורן)
 

העם דורש הכשרה מקצועית! (צילומים: ניב שפרן וניב קורן)
 
 
רשע: קבלנים ויזמים שמחביאים שטחים ציבוריים 
זוכרים איך נראה פעם רחוב? לא כזה שכולו אריחי בטון, עצים ושני ספסלים ובשעות הערב מטיילים בו לכל היותר כלבים עם בעליהם. אנחנו מתכוונים לרחוב שוקק והומה אדם, כזה שיש בו מדרכות רחבות, חנויות ואולי אפילו גינה קטנה או שתיים שבהן אפשר פשוט לפרוש שמיכה, לתת לילדים להתגלגל על הדשא ולהתרווח. 
 
רחובות בשכונות חדשות משכיחים מהציבור שמישהו תכנן עבורו שטח, והמגדלים המזדקרים בפינות הרחוב שכחו כבר מזמן צחוקם של ילדים מה הוא. למה זה קורה? יזמים של מגדלים מקבלים מהעיריות זכויות בנייה נרחבות, וכפיצוי מחויבים להעניק לעיר שטחים שזכו לשם "זיקות הנאה", מעין מתנות לעיר שמיועדות לשימוש חופשי של הציבור – חניון, גינה, מעבר בין רחובות או אפילו מבנה לשימור שיהיה פתוח לציבור. בפועל, מעוצבים המתחמים בצורה לא מזמינה, עם חומות, שערים והרבה בטון ואבן, והם נותרים ריקים. מספר הולכי הרגל בהם מזערי, ובמקרים בוטים יותר המעברים נסגרים בשרשראות "כדי לא להפריע למנוחת השכנים".
 
מאחר שהיזמים מצפצפים, המתכננים משרטטים ושותקים, העיריות טוענת שהכול בהתאם להיתרי הבנייה והמשטרה רק דואגת ששקט יהיה פה - יזמה קבוצת אדריכלים ופעילים תל אביבים בשנה האחרונה פיקניקים ממש מתחת לאפם של מגדלי היוקרה. מטרתה של הקבוצה, שפועלת תחת השם "הנאה בזיקה", היא להראות לציבור שהשטח שייך לו וגם לעורר מודעות לחשיבותו של המרחב הציבורי שאט אט נגזל מאיתנו. בחודשים האחרונים פרסו שטיחים וצחקקו בקול - על בני זוגם, ילדיהם וארוחות הצהריים שלהם - ברחבת הכניסה למגדלים בדיזנגוף, בנווה צדק ובאבן גבירול. ואתם? כבר פיקנקתם על הדשא של מגדלי אקירוב השנה?
 
"תעביר לי את הגבנ"צ!" (צילום: טל ניסים)
 

אלרגים לדשא? בואו לזיקת הנאה (צילום: טל ניסים)
 
 
תם: בעלי החזון שנשארים בלי כלום 
פילים, אם לא ידעתם, יש לא רק בספארי, ואם תדמיינו אותם בצבע לבן תוכלו למצוא כמה ממש ליד ביתכם בצורת בניינים לא גמורים, בדרך כלל שלדי מבנים שהופסקה עבודת הבנייה שלהם. את תופעת המבנים הנטושים אנחנו פוגשים למשל במתחמים ציבוריים, מתחמי משרדים או בבתי מלון במקרה שיזמים בתחומי הנדל"ן רוכשים קרקע במחיר זול יחסית, אבל בגלל עלויות בנייה גבוהות מקבלים פיצוי שמתורגם לזכויות בנייה. לא פעם מתגלה חוסר כדאיות כלכלית, היזם נוטש והפרויקט נתקע ואם יזם אחר לא ישקיע הון כדי להקים את המבנה לתחייה, או לבנות אותו מחדש במקרים שבהם המבנה מצריך זאת - הוא עשוי להישאר בשיממונו במשך שנים. אז כמובן נכנס לתמונה הערך הירוד שלו, ה"קללה" הרובצת עליו וכן הלאה, כדור שלג שלא תמיד פשוט לעצור אותו.
 
פתרונות של ממש אין, פשוט כי העיריות לא יכולות לכפות את השלמת הבניינים על יזמים בקרקעות פרטיות, ואם מדובר בקרקע של מינהל מקרקעי ישראל, היא יכולה להילקח חזרה, אבל בפועל המבנה מוכרז כמסוכן והוא מחויב באיטום. אז יש כמה ניצנים של תקווה, כמו יוזמות של רשויות המבקשות להפוך את אותם "פילים" למבנים חיים ותוססים כמו כיכר אתרים בתל אביב או בניין העירייה החדש בהרצליה. מצליח להם? תגידו אתם.
 
 

פיל לבן? לפחות הרקע כחול (צילום מתוך תחרות השלד של בניין ודיור)

 

עומד נטוש (צילום מתוך תחרות השלד של בניין ודיור)
 
 
ושאינו יודע לשאול: משרד התמ"ת 
את אות "הבן שאינו יודע לשאול" מקבל משרד התמ"ת, עם רשימת שאלות לא הגיונית בבחינת הרישוי לאדריכלות ותלונות מצד סטודנטים על כשלים רבים, שגם כך מוציאה את האדריכלים הצעירים משלוותם (ראו אח "חכם"). סטודנטים רבים לאדריכלות מבקשים לבטל את הבחינה במתכונת הנוכחית, בעלות היקרה שלה (2,300 שקלים פלוס אגרת בחינה ורכישת חומרי עזר) ובשעות הארוכות שלה והתנאים הפיזיים הלא ראויים שלה. 
 
צריכים דוגמאות לשאלות שמישהו לא ממש יודע לשאול? שאלות אמריקאיות על חוקים, תקנות ותקנים רבים שהשליטה בכולם במהלך בחינה בודקת בעיקר את יכולת הדפדוף בחומר הפתוח; הציפייה מהאדריכלים להיבחן על היכולת לייעץ בנושא חוק התכנון והבנייה ותהליכי רישוי, כאילו הדבר יהפוך אותם לאדריכלים פחות טובים או לסכנה לציבור אם לא ייעצו; בחינה על תכנון רעיוני למבנה ציבור תוך חמש שעות ובשרטוט ידני, כאילו אפשר לבחון באמת מושג רעיוני; שאלות על חומר שלא הופיע בהגדרת החומר וחוסר אפשרות לערער על חלקים מהבחינה. דרך נחמדה לסיים את בית הספר, לא? לא.
 
 
לא שולחנות כתיבה, אלא לוחות רופפים, אין מקום לרגליים וכיסאות פלסטיק. אולם הבחינה לרישוי אדריכלים 2014 (צילום: צוות פורום אדריכלים צעירים)
 

 • 2.
  מעולה. יש לי מועמד אחר לתם...
  נעמי | (04/22/2014)    
  עמותת האדריכלים? לא מתאימה לתם?
 • 1.
  התובנה על שטחים ציבוריים- מרתקת!(ללא טקסט)
  נתי | (04/20/2014)