פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

בוסתן ירושלמי

כל האלמנטים של סביבת ירושלים ושל הבית העתיק שולבו בגינה החדשה בהתאמה מלאה לטופוגרפיה ההררית

מאת: אפרת בראשי, מגזין בניין ודיור

צילום: אסף פינצ'וק

04/06/2010
שטח: 250 מ

בני משפחת חמו מאשקלון חלמו על בית בטבע, שיהיה מרוחק מריחות הפיח של העיר. הם מצאו אותו בעין כרם. השכונה ממוקמת בפאתיה הדרום מערביים של ירושלים, מנותקת קמעה מהעיר, מוקפת הרים, עמקים ויערות. ביתם, בן  150 שנה, ממוקם על גבעה, ממש מול דלת כנסיית סנט ג'ון המשתלבת בנוף הטבעי.

לבית נוספה גינה, שתוכננה על ידי יעקב כהן מ"תכנון בנייה ונוף". כהן הקפיד להתאים את עיצוב החוץ באופן מושלם לאופיו של הבית העתיק, ולארומת הנוף הירושלמי, ארץ ישראלי. צורת הגינה היא מעיין אמפיתיאטרון קטן ורבוע, בעל שלושה מפלסים, כאשר המדרגות משמשות כ"טריבונות", שניתן לשבת על צידיהן מכל עבר. צורת עיצוב המדורגת, נבחרה תוך התחשבות בטופוגרפיה המשופעת, על מנת להקל בבניית החצר כולה. הריצוף עשוי אבנים גושניות, מקומיות, מסותתות וישנות, שהשימוש הרב בהן הפך אותן לחלקלקות. צבען אינו אחיד, ויוצר תחושה אותנטית, שאינה חורגת ממראה הבית הצמוד והנוף הכללי.

כל אחד מהעצים פורח בעונה אחרת של שנה, והם מעניקים לחצר תחושה של בוסתן

ברוב הגינה פיתוח יבש עם פינות ירק, בהן נשתלו עצי פרי נשירים, רב שנתיים, שנשתבחה בהם ארץ ישראל, וכאלה, הגדלים ספציפית באזור עין כרם: אגס, תפוח, תות (שהגיע ארצה ממדינות אסיה לפני כ- 1,000 שנים) קלמנטינה, פומלה, זית, גפן, פסיפלורה, שיחי תבלין וערבה בוכייה - זו נבחרה על ידי בעלת הבית, בשל ענפיה המוארכים ועליה, הנוטים כלפי מטה, ומזכירים צורתם של מפלי מים. כל אחד מהעצים פורח בעונה אחרת של שנה, והם מעניקים לחצר תחושה של בוסתן (מושג מהשפה הפרסית, שפירושו מקום מבושם מריחות מתקתקים של פירות שונים. בו= ריח, אסתן= מקום). פירות העצים מספקים את התצרוכת הביתית של בני משפחת חמו, וגידולם האורגני תואם את אורח חייהם הבריא. מכלול הענפים והעלים הרבים מספק לחצר כולה את רמת הצל המתבקשת ללא צורך בשמשיות, והמראה המלבלב מעניק  למקום תחושת בילוי ונוי. פינות הירק והעצים תחומות באבנים מסותתות כגינות קטנות. סידור האבנים נעשה על ידי בעלי מקצוע, המתמחים באבן, לפי הנחייתו של כהן. "הגינות הקטנות שיצרתי", הוא מסביר, "משמשות כ"כתמים", שבאים לפאר את החצר האותנטית".

השטח תוכנן כך, שרובו בנוי ולא מגונן, איזור גינון הינו תוספת קישוטית וערך מוסף. גישה עיצובית זו של פיתוח יבש מתאימה לתפיסת הגינה החסכונית ברוח המודעות האקולוגית. היא מפחיתה עלויות אחזקה, אינה צורכת מים יקרים, ואינה דורשת מאמץ של עבודה. כמו כן, הייתה הימנעות משתילת דשא על פני שטחים גדולים, ואת מקומו של הצומח ממלאות פינות אחדות של צמחייה צבעונית, שיוצרות אשליה של גינה גדולה. אמת מים מפוצלת לשניים באורך של 25 מ' חוצה את החצר, ועוקבת אחר המדרגות לעבר מזרקה רבועה, הממוקמת במפלס התחתון ביותר של ה"אמפי". כהן מציין, שאמת המים היא חיקוי של הסקיה הערבית (מעין שוקת), שנהגו להשתמש בה להשקיית שטחים חקלאיים.  הסקיה התפתחה בעולם המזרחי, והפכה לאלמנט קישוטי בצורת תעלה מלאכותית. הצורה והצבע של אמת המים בחצר משפחת חמו, יוצרים שפך מיוחד של קומפוזיציה, ומעניקים פרופורציות ואיזון לכל השטח הבנוי והצמחי.

בעבר הרחוק היה זה פטיו מזרחי; מרכיב ארכיטקטוני בסיסי של הבית הערבי, שבו נהגה החמולה המשפחתית לשהות ולבלות יום יום. כיום, זוהי סביבת ירק פורחת בבית משפחת חמו, ומקום אירוח לכל אירוע משפחתי וחג אביבי

קולות פכפוך המים באמה נוצרים כתוצאה מזרימתם, באמצעות סירקולציה, בשיפועים השונים במורד המדרגות, ופחות מהמזרקה. קולות אלו מחזקים את אווירת הטבע, שעוטפת את הבוסתן. בתחילת כל מדרגה יצר כהן מעין גומחה קטנה, וכשהמים עוברים בה, נוצר הד. כך, שגם כשיושבים במרחק מאמת המים ניתן ליהנות מצלילם הנעים והמרגיע.

בפינות שונות בחצר יש חפצי נוי ופסלים מאבן או ברזל, כמו בודהה עשוי אבן לבנה, אריה וברווזים מברזל, כולם תואמים לעיצוב הכללי, שהתווה כהן. "עיצובה של חצר זו הינו עיצוב פנים לכל דבר", אומר כהן, "הושקעה בו חשיבה רבה תוך התאמה לבית". בעבר הרחוק היה זה פטיו מזרחי; מרכיב ארכיטקטוני בסיסי של הבית הערבי, שבו נהגה החמולה המשפחתית לשהות ולבלות יום יום. כיום, זוהי סביבת ירק פורחת בבית משפחת חמו, ומקום אירוח לכל אירוע משפחתי וחג אביבי.