פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

על קצה המזלג: איך לעצב בית מאוזן לפי הפנג שווי?

מתלבטים איפה למקם את המיטה? באיזה איזור נכון יהיה לבנות את המטבח החדש? כמה חדרי שירותים צריך בית מאוזן? כמה טיפים ליצירת בית יציב במיוחד

04/09/2012
מאת: קרן הורוביץ, יועצת פנג שווי

 

הבתים של כולנו עוברים עם השנים שינויים פיזיים ורגשיים של אנרגיה מאתנו, מאירועים משמעותיים שעוברים עלינו בחיינו, משמחות וכעסים ואינסוף רגשות. תורת הפנג שווי מאמינה שלכל בית יש מבנה אנרגטי מיוחד שמכיל את הקומבינציה שמספרת את סיפורו של המקום וסיפורם של דייריו ובכל זאת, בכל הבתים יש בסופו של דבר חללים דומים. איך תאזנו את החדרים השונים לפי הפנג שווי? הנה כמה עצות שאסור לפספס: 

 

יש לכם שאלות בפנג שווי? בואו להתייעץ עם המומחים שלנו

 

לעצב פנג שווי בכניסה לבית:

לפי הפנג שווי, הכניסה היא פתח האנרגיה של הבית ויש לה חשיבות גדולה מכמה היבטים: זרימת האנרגיה והרוח מבחוץ פנימה, החיוניות והנראות של הכניסה ולבסוף גם הסמלים שבה. 
 
פנו את הכניסה: זרימת הצ'י בכניסה מעידה על יכולת הזרימה בהמשך הבית וכדי שהצ'י יזרום טוב בכל הבית הוא צריך להיכנס בצורה מיטבית, ולכן חשוב לפנות את הכניסה מחפצים ולדאוג לכניסה שתכיל את האנרגיה שצריכה להיכנס לבית ברוחב ובנעימות. דאגו שתהיה כניסה שנותנת מרחב ולא חסומה על ידי קיר. 
 
אל תציבו חלון מול הכניסה: נסו לשמור על האנרגיה שנכנסת כך שלא תצא מיד, ולכן לא מומלץ להציב חלון גדול או יציאה למרפסת ממש מול דלת הכניסה. אם בכל זאת זה המצב הקיים, אפשר להפנות בעזרת חפצים ותאורה בחלל את תשומת הלב של האנרגיה למקומות שונים ולתת לה להתפזר בצורה אחידה בבית. 
 
אל תקשטו את חדר המדרגות: בבניינים משותפים ישנה נטייה של דיירים לקשט את חדר המדרגות והכניסה בכל התמונות או הפרחים שהם לא ממש מעוניינים לתלות בבית. אבל גם בכניסה לבניין יש חשיבות לחיות והחיוניות ולכן לא מומלץ לאפשר לאלמנטים שאף אחד לא רוצה בבית שלו להפוך לפח זבל של הכניסה לבניין.
 

(עיצוב: וי סטודיו, צילום: מושי גיטליס)
 
 
לעצב פנג שווי במטבח: 

המטבח הוא האזור הכי הומה בבית וחשוב למקם אותו במיקום נכון, כי ההצלחה של בחירת המיקום יכולה להביא לבני הבית הרבה שפע כלכלי. 
 
איפה ממקמים: מומלץ למקם את המטבח באזור הדרום מזרחי של הבית. המטבח נחשב לאזור הומה וחי בבית, שבו יש הרבה תזוזה ואקשן ואיזור דרום מזרח מזוהה בפנג שווי עם הבת הבכורה והיכולת שלה למצוא שידוך טוב ובעל עשיר. אם המטבח שלכם לא ממוקם בדרום מזרח, מומלץ לבחור אלמנט ממש יפה ומרשים כמו פסל, ציור או מנורה שיתמוך במישור הכלכלי בחייהם של הדיירים ואותו למקם באזור הדרום מזרחי של הבית, כסימן למוכנותו של הבית לקבל שפע וכל טוב. 
 
צבעים וחומרים: הצבעים שמומלצים כאן הם צבעי עץ ,המספר הוא 4, והצורה צרה וארוכה. כדי לשמור על הרמוניה אפשר להוסיף גם מעט מאלמנט המים שבא לידי ביטוי בצבעים שחורים וכחולים או זכוכיות ומראה גלי. אפשר תמיד גם לשלב את אלמנט האש שצבעיו הם אדומים כתומים וסגולים למיניהם, צורתו משולשת כמו מדורה והחומר הוא פלסטיק. 
 
הפרדה בין אש למים: כשאתם מתכננים את המטבח, הפרידו את אזור הבישול מאזור המים. לפי הפאנג שוואי לא מומלץ לערבב אנרגיה של אש עם אנרגיה של מים מהיותן ניגודים שמתנגשים ולכן, שמתכננים מטבח רצוי לתכן אזור אחד של אש שיכיל את הכיריים, התנור, הטוסטר ושאר המכשירים ואזור אחד של מים שיכלול את מכונת הכביסה, מדיח הכלים והכיור. 
 
עוד טיפ קטן: את אוסף הסכינים המכובד שלכם מומלץ להשאיר במגירה  ולא כדאי להציג אותו לראווה; סכינים הם מסוכנים והצגתם יכולה לבטא ריב וכעס שיש בבית.
 
 

(צילום: יח"צ, באדיבות ארונות הרדור)
 
לעצב פנג שווי בשירותים: 

המיקום: בהרבה בתים ממוקמים השירותים דווקא במיקומים הכי טובים של הבית מבחינה אנרגטית, למרות שדווקא בהם יש אנרגיה ירודה יחסית מעצם היותם מקום של פסולת. לכן, שמרו את המקומות האנרגטיים יותר דווקא לחללים אחרים.
 
עיצוב: בהרבה בתים יש נטייה לזלזל בעיצוב ואקססוריז בשירותים, אבל דווקא העובדה שמדובר במקום ירוד אנרגטית נותנת לנו את האופציה להעלות אותו רמה אחת. אפשר להכניס כאן סמלים ורעיונות שנותנים לנו כוח ואנרגיה ודווקא לקבל מהשירותים את ההארה להמשך היום. עציץ נחמד, משפט מודפס ואביזרים אחרים יעשו את העבודה.  
 
כמות חדרי שירותים בבית: הפאנג שוואי לא ממליץ על ריבוי שירותים בבית, כך שאם אתם בונים או מתכננים קחו זאת בחשבון. האנרגיה בחדר השירותים ירודה ולא גבוהה, וככל שמרבים בה ויוצרים עוד שירותים – יורדת האיכות האנרגטית של הבית כולו. 
 

(צילום: חלמיש)
 
לעצב פנג שווי בחדר השינה:

איפה ממקמים: האזור בבית שמציין את הזוגיות הוא דרום מערב, ולכן מומלץ "לעבוד" על הזוגיות לא רק בחדר השינה אלא גם באזור הזה בבית. דרום מערב מייצג בנוסף את האנרגיה של האישה והאם המכילה ולכן אם אין לכם חדר שינה בדרום מערב הבית, כדאי למקם בפינה הזו בבית אלמנטים של זוגיות שמייצרים חיזוק וסמל לנושא הזוגי בבית. הטיפ הזה תופס גם לרווקים שרוצים לזמן זוגיות לחיים. שתי תמונות שמבטאות זוגיות, שתי מנורות, שתי ספות או כל סמל שעבורכם מסמל בצורה אולטימטיבית את הזוגיות האישית שלכם יעבוד. 
 
מה עם רווקים?: קחו בחשבון שהזוגיות שלכם מושפעת מסמלים שונים כמו מוטיבים של נשים בודדות בתמונות ובפסלים ולכן חשוב לדעת שכדי למשוך גבר לבית, למשל, אישה צריך בית עם תכונות גבריות כלומר חלל חדש ויאנגי, ריהוט מודרני וחדיש ומגורים בקומה גבוהה יותר. ההפך הוא לגבי גבר שרוצה למשוך אישה וזקוק לבית יותר ייני ובמקום יותר רגוע, קומה פחות גבוהה וכמובן עיצוב יותר רומנטי ורך.  
 
צבעים וחומרים: דרום מערב, מעצם היותו אזור של אדמה, אוהב צבעים חמים, אדומים, כתומים, צבע יין, גוונים צהובים, חומים וחומרים שבאים מן האדמה, כמו חרס.
 
ריהוט בחדר השינה: חדר השינה צריך להכיל אווירה מרגיעה ולכן עדיף לא להכניס אליו טלוויזיה או מחשב שיוצרים קרינה מיותרת בזמן השינה או מראה יכולה להפריע לשינה וצבירת אנרגיה תקינה. חשוב למקם את המיטה באמצע החדר ולהניח שתי שידות זהות, כך בני הזוג מקבלים הזדמנות שווה בזוגיות. 
 
 

(צילום: אלעד גונן וזאב ביץ) 
 
 
לעצב פנג שווי בחדר הילדים: 

לפי הפנג שווי, העידן שבו אנחנו מצויים היום הוא עידן של ילדים ואנשים צעירים, כאלה שגם מציגים הנהגה חדשה, גילויים חדשים ותפיסת פיקוד אבל גם תאונות, התעללויות ועוד רשימה ארוכה ולכן, בעיצוב חדר ילדים כדאי לדאוג שהילדים מקבלים את מקסימום התמיכה דרך עיצוב, חומר, טקסטורה וצבע. 
 
בחירת המיטה: חשוב לבחור מיטה שיש לה ראש מיטה שיוצר "גב" למי שישן בה ולכן יש בו היבט של תמיכה. 
 
סידור האוירה: ילדים מטבעם הם מאוד יאנגיים ולכן צריכים הרגעה ואיזון כדי לשמור על הכוח והאנרגיה שלהם ולכן חשוב שלא להכניס לחדר דמויות צעקניות, מפחידות ומוזרות. 
 
לא לוותר על הסדר: חשוב לעשות סדר בחדר הילדים לעיתים תכופות יותר מכיוון הבגדים והצעצועים הופכים ללא רלוונטיים מהר מאוד מה שעלול להוביל לעומס מיותר.  
 
בדקו את עצמכם: הרגישות של ילדים גבוהה במיוחד ולכן גם שינויים קטנים בחיים משפיעים עליהם מהר. אם עשיתם לילד בזמן האחרון שינויי בחדר בבית ומצבו הורע נסו לשחזר את הצעדים האחרונים שלכם בעיצוב הבית ונסו לשנות את המהלך.
 

(באדיבות: עצמל'ה)
 

 • 6.
  אבני שקרה
  כרמי חנה | (09/22/2017)    
  שימוש יום יומי
 • 5.
  סידור על פני פנג שוואי
  נאווה | (12/05/2015)    
  העניין הוא שצריך להיות מליונר בשביל לבנות ולבחור דירה כמו השיטה. רובנו גרים חלק מבחירה או מחוסר ברירה כלכלית במקומות קטנים שאין אפילו איחסון..וכדומה אז מה קורה אז ....
 • 4.
  אם יכלתי לבנות בית משלי ברור שהייתי מביאה יועץ פנג שווי שיסייע לי לתכנן אנרגטית את הבית. ומה לגבי מי שאין לו תקציב? יהיה פרקטי לתת עצות דווקא לאנשים שמצבם הכלכלי ירוד-אולי זה יסייע להם בברכת שפע. ודירות שכורות,רבים מבעלי הדירות לא מאפשרים בכלל לצבוע את הקירות ומשאירים אותך עם ברירית מחדל משעמת:לבן. אני מאד מתחברת לפנג שואי, אך מרגישה מתוסכלת מכך שרוב העיצות אינן ברות יישום, למעט השלכת חפצים מיותרים ושמירה על סדר וניקיון הבית.
 • 3.
  לא יצא לי לחשוב על הדברים האלה.(ללא טקסט)
  כתבה מעניינת | (09/11/2012)    
 • 2.
  מעניין ואינפורמטיבי(ללא טקסט)
  אהבתי | (09/11/2012)    
 • 1.
  נו באמת...
  ריאליסטית | (09/10/2012)    
  העצות הטובות באות אינטואיטיבית כחוקי אצבע כמעט לכל אחד, והשטויות - ויש כאלה לא מעט בפנג שווי - מוטב שלא יכתבו כלל. מומלץ רק לאנשים שמתים על עצמם...