פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

בתים שקופים, הייתם מוכנים לגור בהם?

הייתם מוכנים לגור בבית שקוף? הצטרפו אלינו אל מסע ארכיטקטוני מרחף בין קירות שקופים, גלויים ומגלים, מה מתגלה כשהבלוקים מפנים את מקומם לטובת הזכוכית?

מאת: שירלי כץ

11/03/2019
צילום:  João Morgado. אתר: Dezeen

 

כן, יש אנשים שאוהבים את הבתים שלהם שקופים במיוחד. גלויים ומגלים. משאירים מעט מאוד מקום לדמיון. ואנחנו לא מדברים על סתם מפתחים גדולים בסלון או בחזית הבית, אלא על מקרים בהם לקחו את זה כמה צעדים קדימה וויתרו על הרבה מאוד בלוקים לטובת הרבה מאוד זכוכיות. התוצאות מרתקות ומדהימות ברמת הארכיטקטורה, אבל האם הייתם מוכנים לגור ככה? זה כבר סיפור אחר.

 

צילום: עודד סמדר. ישראלביץ אדריכלים. תמונה באדיבות יח"צ.
 
כשאין מי שיציץ

הסיבה העיקרית, שבגללה בוחרים לייצר, כמה שיותר נראות, היא כאשר מיקום הבית משופע בנוף יפיפה וכשהשכנים נמצאים הרבה מעבר להרים ולגבעות. אז, אפילו חדר האמבטיה נהנה מחלון ראוה גדול, אל תוך הנוף הקסום.
 
כשאין מי שיציץ.. צילום: Auke van der Weide. אתר: Archdaily
 
כשלא חייבים לבחור צד

אחת מההחלטות החשובות, שמתקבלות בתהליך תכנון הבית, היא ההחלטה, לאן אנחנו רוצים / חושבים, שהכי נכון שהבית יפנה, זה עניין של כיווני אוויר, אור, שמש, שכנים, מרחקים תקינים, שבילי גישה, חניה וכד', אבל בעיקר, חשוב להבין, מה היא נקודת החוזק של הבית. מהו הפריים המושלם, שניתן לייצר בו, וכשהשטח מאפשר לחלום  ללא גבולות, מאוד מפתה לזרום עם זה, ובאמת לצמצם את הגבולות של הבית, או לפחות לטשטש אותם עד כמה שניתן.
 
 
צילום: Ronald tilleman. אתר: De architect
 
לא פחות יפה מבחוץ

לפעמים, מי שהכי מרוויח מהבית השקוף, היא דווקא הסביבה.. הבית הופך לגוף תאורה גדול ומאיר בלילה וגם מספק יופי של חתכים ועניין..
 
צילום: Imre Csany Csany Studio. אתר: Archdaily
 
מבנה שקוף מעץ וזכוכית בלבד, המשמש כספרייה בכפר מרוחק, באחד ממחוזות סין. המבנה המינימליסטי נועד למשוך אליו בחזרה ילדים וצעירים, לעודד קריאה ולייצר אווירה של חופש והנאה. צילום: Yilong Zhao, Lin Chen. אתר: Archdaily
 
הספרייה מבפנים. הצבעים מגיעים מהספרים. צילום: Yilong Zhao, Lin Chen. אתר: Archdaily
 
 
שקופים מבפנים

זאת בהחלט האופציה הסולידית יותר, אבל אל תשכחו, שבסופו של דבר, כל חדר בבית שלכם, יכול להחליף את קירותיו לקירות זכוכית.. כאשר מבקשים למשל, לייצר בתוך הבית סביבת עבודה מנותקת, מרעש ומבלאגן, אבל רוצים בכל זאת, להישאר בקשר עין על הבית, זה יכול להיות פתרון נוח ומאוד פרקטי.
 
צילום: איתי בנית. אתר: Dezeen
 
חצי חצי  בפני חובבי הז'אנר הקצת פחות קיצוניים, עומדת האפשרות  לייצר שקיפויות חלקיות אך בהחלט דומיננטיות ו"לשחק" בין הגלוי לנסתר. עדין רב הגלוי על הנסתר, אבל לפחות יש לאן לברוח.. 
 
הקומה השניה של הבית מרחפת מעל קומת זכוכית שקופה. צילום: .Jonathan Sage אתר: Archdaily
 
חזית שקופה לחלוטין. צילום: .David Sundberg.Esto אתר: Elledecor
 
החצי הגלוי והחצי הסמוי.. צילום: Shinzawa Ippei. אתר: Dezeen
 
אוטופיה של שקיפות

המעצב ,Carlo Santambrogio לקח את זה הכי רחוק שאפשר, ויצר את חזון בית הזכוכית, שבו הכל, אבל הכל, עשוי מזכוכית – הרצפה, התקרה, המדרגות ואפילו הרהיטים הקבועים (המטבח, שולחן האוכל והספרייה).. על פי המעצב, מדובר בדרך חדשה ומדויקת יותר לחוות את החלל. בשלב זה, מדובר בהדמיה בלבד, אבל יש לבית הזה כבר תכניות בינוי של ממש ואפילו נקבע עבורו מחיר של 4,000 ליש"ט עבור כל מ"ר. כלומר, בינוי של בית בגודל של 100 מ"ר למשל יעלה כ- 400,000 ליש"ט. קונים?
 
 
"Glass house"הדמיה על רקע יער מושלג.. הדמיה: Barcroft media
 
 
"Glass house" - הדמיה על ים וצוקים.. הדמיה: Barcroft media
 
בכל מקרה, לפני שאתם ממהרים לשבור קירות ולחשוף את הבית שלכם לעיני כל או לעיני הנוף.. אתם יכולים לנסות להעביר לילה במלון Null Stern, שממוקם באמצע ההרים האלפים השוויצרים ומציע רק מיטה ושירותי קונסיירג'.. 
 
 
צילום: Telier für Sonderaufgaben. אתר: Dezeen
 
במחיר של כ- 210$ ללילה ומספר חודשים של הזמנה מראש, אתם יכולים גם להתנסות בחוויה המאוד שקופה הזאת.
 
צילום: Telier für Sonderaufgaben. אתר: Independent