פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

דו קרב פינת אוכל: בעד או נגד?

האם אתם באמת צריכים פינת אוכל בבית? אבל באמת? יצאנו לבדוק מה זה החלל הבעייתי הזה בבית והאם הוא באמת נחוץ? מעצבי הפנים חלוקים בדעותיהם

מאת: לימור קלר

14/01/2014

אמרו אנשים חכמים ויודעי דבר, כי לשם אכילה משותפת יש צורך בשולחן גדול ועדיף שייוחד לו מקום משלו. נגיד, פינת אוכל שלמה. אדריכלים ומעצבי פנים אפילו מקצים לאותה פינה חלל נכבד, וחנויות הרהיטים מלאות בשולחנות נפתחים, נסגרים, מתארכים ומתקצרים רק כדי למלא אותה פינה. אמרו? אז אמרו. גם אמרו שהטיטאניק חסינה מפני טביעה...

 

אנחנו כאן כדי לשבור לאותם יודעי דבר את המילה, להראות שאפשר גם אחרת, ולאפשר לכם להחליט – צריך או לא צריך? בכל פעם נעלה סוגיה תכנונית אחרת, והפעם על המוקד: פינת האוכל.

 

גם וגם (צילום: מושי גיטליס, עיצוב פנים: מירב קצמן)

 

מי אמר שצריך פינת אוכל? אז איפה בדיוק תשבו לאכול? איפה תארחו את החמות שבאה לטעום ולרחרח מה מתבשל? ומקום להניח את התיק כשמגיעים הביתה – לא צריך?

 

מי את בכלל? פינת האוכל של ימינו התחילה כחדר אוכל, כשראשוני האדריכלים תכננו דירות לתפארת המדינה, והאוכל הוגש במטבח הסגור או מקסימום בחדר נפרד, בדיוק במתכונת חדרי האוכל בחו"ל. אף אחד לא חשב אז להקצות לאותו חדר פינה לצד המטבח, ובטח לא להשיק אותה לסלון, שהיה גם הוא אז סוג של חדר וכונה בהתאמה - "חדר האורחים".

 

 

למה כן צריך פינת אוכל? ארוחה משפחתית נאכלת כשהסועדים מסבים אל השולחן. גובהו של השולחן מותאם לכיסאות סביבו, ואלה מותאמים בדיוק לגובה ישיבה של אדם המכופף את ברכיו קלות ומניח את ישבנו על משטח. כל צורה אחרת של אכילה, כשרוכנים אל שולחן הקפה הנמוך בסלון (מול הטלוויזיה, ברור!) או כשיושבים מול בר או דלפק – הן תצורות לא טבעיות שאינן תואמות הנדסת אנוש בסיסית (בהנחה שאתם לא משלבים רגליים ומתיישבים לאכול במאהל בדואי). מעבר לנוחות המרבית, פינת האוכל היא מקום להתכנסות משפחתית ולישיבה מאוחדת, בה כל סועד יכול להביט בסועד השני גם אם יש יותר משלוש נפשות מסביב לשולחן. היא גם מקום שמאפשר להציב מעליו גוף תאורה מרשים במיוחד, שימשוך אליו את הפוקוס ויכתיב אמירה עיצובית בחלל.

 

שרי גבעון, מעצבת פנים ויועצת תאורה, תומכת: "בעידן התקשורת החברתית שכחנו שאפשר לשבת יחד סביב שולחן ולתקשר פנים מול פנים, ולכן פינת האוכל מאפשרת לנו תקשורת בלתי אמצעית ומחברת. כמו כן, בעידן החללים הפתוחים יוצרת פינת אוכל, המשולבת בגופי תאורה תלויים, תיחום של החלל ומפרידה בין אזורים שונים בחלל הציבורי בבית.

 

 

כאן יש מקום ישיבה נפרד במטבח ווישנה גם פינת האוכל (עיצוב פנים: טל אלימלך, צילום: שי אפשטיין)

 

גם אי וגם פינת אוכל (אדריכלות: ענת דנקמפ – ארליך, צילום: אלעד שריג)

 

למה לא צריך פינת אוכל? אם בתכנון הבית לא הוגדר עבורה מקום, פינת האוכל יכולה לשנות מיקום, פנים וכיוון ולשגע אתכם. צמוד למטבח, ליד הכניסה או אולי בכלל בסלון? מלבנית, מרובעת, עגולה או אליפטית? ומקום לפתיחה יהיה? וכמה צמודה לקיר היא צריכה להיות? לא לחינם נחשבת פינת האוכל לאחד החללים הבעייתיים בבית, שהרי חייבים מקום לאכול ולארח בו, אבל מצד שני לא תמיד משתמשים בשולחן ונוטים להפוך אותו למקום אחסון לניירת מצטברת, לבגדים עונתיים ולתליית תיקים. כשהשולחן משמש יותר כמקום אחסון ופחות כמרכז אכילה יומיומי, יש שיעדיפו לוותר עליו לגמרי ולהרוויח את המקום למטרה אחרת – פינת ישיבה, פינת טלוויזיה, אחסון, אוויר לנשימה בבית קטן ועוד.

 

מעצבת הפנים מיכל רוזנברג מסטודיו Inbox Design ויתרה על פינת האוכל בדירתה הקטנה, ואת המקום שהתפנה ניצלה להגדלה של מבואת הכניסה ולמרחב משחק עבור ילדיה. "שמתי לב שהתכנסות של אורחים אצלנו בבית נעשית סביב האי במטבח, שמכיל שבעה מקומות ישיבה. אני נגד הכפילות הזאת של פינת ישיבה במטבח ופינת אוכל שהופכת לקולב. מי שלא מארח בתדירות שבועית או חודשית, חבל לו על המקום".

 
 
 
שולחן האוכל ליד המטבח משמש את הדיירים בכל אירוע - ארוחת ערב פשוטה או ארוחה חגיגית גדולה (עיצוב פנים: עינב גלילי, צילום אביב קורט)
 
 
אין פינת אוכל, ויש הרבה מרחב לילדים (עיצוב פנים: מיכל רוזנברג, צילום ששי ניסים)
 

ואם בחרתם שלא להכניס פינת אוכל הביתה, בכל זאת כדאי שתדאגו ל:

 

- שולחן מתקפל שיאוחסן במקום אחר ויוזעק לחלל הציבורי ברגע האמת.
 

- דלפק אכילה צמוד למטבח, שיכול להמשיך את גובה השיש ואז לשמש גם כמשטח עבודה, או דלפק נמוך בגובה השולחן שיקבץ סביבו כיסאות בגובה סטנדרטי.

 

- אי. חלומם הרטוב של המשפחות הישראליות. משטח עבודה המנותק משאר ארונות ויחידות המטבח, ממוקם במרכז החלל וכולל גם מקום אחסון.

 

- מקום מרכזי ומרווח דיו במטבח, שבו אפשר יהיה להציב שולחן המותאם למספר הנפשות הסועדות. וגם שולחן לשניים הוא בגדר הסביר.

 

אז מה הבחירה שלכם? "כן" לפינת האוכל או "לא" לפינת האוכל? שתפו אותנו בתגובות.

 

בתים מעוצבים עם פינת אוכל:

מגשימים חלומות: הצצה לבית מעוצב ומשופץ

כנגד כל הסיכויים: עוברים מבית פרטי לדירת קבלן מאתגרת
 

בתים מעוצבים בלי פינת אוכל:

שיפוץ בראשון לציון: לגור במלון בוטיק

חגיגה בקיבוץ: בית מעוצב לשש נפשות
 

 

 מושיק גלאמין עורך אורח: כל הכתבות


 • 9.
  לפעמים לאכול תמיד באותו מקום זה משעמם. אפשר לאכול במהלך השבוע עם הילדים בדלפק ובארוחות שישי שבת לאכול בחגיגיות בשולחן.
 • 8.
  מאיפה שולחן האוכל העגול?(ללא טקסט)
  נעמה | (01/23/2014)    
 • 7.
  הדלפק במטבח מיותר
  ע | (01/23/2014)    
  לא צריך גם וגם... צריך פינת אוכל אחת, נוחה, לשימוש יומיומי ולכל המשפחה
 • 6.
  ל-2 ו....
  ליאת | (01/23/2014)    
  מיכל - לא לכולם יש חצר. וכפי שניתן להבין מהכתבה, התכוונו לפינות אוכל בתוך הבית. לנו כן חשובה פינת האוכל, יש שולחן גדול ליצירה של הילדים, ובמקום לפנות כל פעם הם פשוט עוזבים הכל ועוברים לפינת האוכל, כך נוח ומסודר. יום נפלא
 • 5.
  פינת אוכל
  מאיה | (01/22/2014)    
  פינת האוכל אצלנו היא בפרגולה ....כשיש אורחים ישובים בימי נעימים בחוץ ובימים קרים ניתן להכניס אותה פנימה ... מסתפקים באי,במרחב ובפחות אבק.
 • 4.
  פינת אוכל
  כוכבה לוי | (01/22/2014)    
  לדעתי, פינת האוכל חשובה ביותר, מהווה מקום כינוס מעולה למשפחה ולאורחים, מלמדת התחשבות האחד בשני ( למשל נימוסים כמו: לא מסתובבים בזמן הארוחה, ומחכים שכולם יסיימו). השימוש בה הוא עניין של החלטה מושכלת והרגל. אצלנו במשפחה , כל ארוחה, אפילו משהו קל, תמיד נסב סביב שולחן האוכל. לא אוכלים בסלון, כבדרך אגב מול הטלוויזיה... ולא אוכלים במטבח. אם כבר מוותרים, כדאי לוותר על דלפק במטבח לטובת הגדלת החלל. יום יום אנו עורכים שולחן לכל סועד וסועד, וכל התכנסות סביבו היא חגיגה בפני עצמה. מומלץ בחום.
 • 3.
  שאלה לא נכונה
  שושי | (01/22/2014)    
  השאלה האמיתית היא בשביל מה צריך לאכול במטבח. במטבח מבשלים, בפינת אוכל אוכלים, ורק פראיירים אוכלים על דלפק ברוחב 40 ס"מ עם רגליים מקופלות וחצי ישבן באוויר.
 • 2.
  פינת אוכל - בחצר
  מיכל טל | (01/22/2014)    
  רכשנו שולחן עץ גדול רחב ויפה, נפתח, השולחן המסיבי הזה נמצא בחצר, ברחבה שיוצאת מהסלון, במקום פינת האוכל בבית. כך הגדלנו את שטח הסלון ובמקרה הצורך, ניתן להכניס את השולחן פנימה, קצת כבד אמנם אבל שווה את החלל הגדול שנוצר בסלון.
 • 1.
  פינת אוכל כן /לא
  אביבה סיטון | (01/22/2014)    
  אני חושבת שזה מאוד תלוי במשפחה שגרה בבית : אם אין מקום ממש פנוי לשולחן משמעותי ויפה, יש מספיק מקום בשולחן במטבח או באי , זה זוג צעיר שבד"כ לא מארח הרבה לארוחות אלא דווקא מתארח, ואם גם יש גינה וכשמארחים אפשר לארח בגינה (בארצנו יש המון יפים בשנה גם בחורף) - ממש אפשר לוותר על פינת אוכל. זה גם חוסך הרבה כסף... https://www.facebook.com/avivasitonhome