פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

דייט עם אדריכל: בסטודיו של יונתן מונג'ק

הוא אדריכל מאז שהוא זוכר את עצמו, כמעט לא יוצא מהסטודיו שלו וחולם לעצב מרכז קהילתי. שיחה עם אדריכל יונתן מונג'ק

מאת: מערכת אתר בניין ודיור

צילום: שי אדם

14/11/2012

יונתן מונג'ק , בוגר המחלקה לאדריכלות בבצלאל, ייסד בשנת 1989 את משרדו יחד עם בת זוגו, אירית מונג'ק, בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל. משרדם של השניים הוא משרד בוטיק ייחודי העוסק בעיקר בבנייה פרטית, בדירות יוקרה ובמלונות בוטיק שבבסיסו עומד חזון של "אדריכלות קלינית", כהגדרת המונח שטבע, צורת עבודה שבמסגרתה נבנה הקשר עם הלקוח – שהוא חלק בלתי נפרד מצוות התכנון – מתוך הקשבה לו ותרגום חיי המשפחה ותרבותה, וכן המנהגים והחלומות הייחודיים של כל אחד מבניה לתכנון ולעיצוב אישי וייחודי של ביתה.

 

אני אדריכל כי:
"האמת היא שנולדתי למקצוע אפילו מבלי להבין. עוד בגן הילדים בירושלים בניתי בתים שהופיעו בעיתונים. כל חיי עסקתי בעיצוב ותכנון, כולל עיצוב מוצר ואומנות באשר היא, ולא כל כך הבנתי למה אני שם. היום זה ברור לי. אני אדריכל בגלל האנשים. בגלל הסיפורים שאנחנו יוצרים יחד, והפריווילגיה שלי לבנות בית במובן של home, מאוד מאוד אישי".
 
ההשראה שלי מגיעה מ:
"קודם כל והעיקר זה הלקוח, שהוא תמיד ייחודי לעצמו, ולכן הבתים שלי כל כך אישיים. מקור נוסף הם בעלי המקצוע, שהם ההשראה הענקית של חיי. אני מחובר אליהם לווריד והם אלו שמאפשרים לי להמציא כל הזמן עשרות ומאות פריטי בניין, חומרים וגמרים חדשים. חוץ מזה, העולם קטן, והכל סובב אותנו בצמוד, רק צריך להסתכל".
 
 
 
מבנה ישראלי אחד שאני אוהב:
"מוזיאון תל אביב. כמובן שהכוונה היא לאגף הישן שתוכנן על ידי יצחק ישר ודן איתן. זה מבנה מדהים בפשטותו וצניעותו עם נתינה מושלמת של החלל לתצוגות שבו. זו אדריכלות נצחית וחסרת זמן. אני חייב לציין גם את גן יעקב, שנשכח לאט לאט עם השנים ומייצג שלמות אדריכלית, חיבור של חלל ומקום. תל אביב חסרה מקומות מושלמים כאלו".

אדריכל שאני מעריך במיוחד:
"קרלו סקרפה. אדריכל על זמני, מדהים ברגישות הפרט, האור, החומר. משורר".
 
מבנה אחד שחבל שלא אני תכננתי:
"חברי האדריכל אלון ברנוביץ׳ לקח אותי בברלין למוזיאון Neues Museum, שהשיפוץ שלו נעשה על ידי David Chipperfield. זו חדירה אדירה של עיצוב במבנה עתיק, עם עוצמות של שימוש בחומר שנפרש בעשרות מפגשים וחללים. אותו חומר באינטרפרטציות שונות, בעדינות הנגיעה ובעוצמת העשייה.  זה היה אחד הימים היפים בחיי. 
 
פרויקט נוסף הוא ה- Terra Porra של האדריכל אסף גוטסמן. זו יצירה מושלמת של נגיעה בקרקע בתולית, שלמות של התחברות למקום, חומרים, טקסטורות וצורה. כמו רישום של נגיעה ללא נגיעה. אסף גוטסמן בגדולתו".
 
בואו לסיור במוזיאון שמונג'ק אוהב:
 
 
מבנה שמזל שלא אני תכננתי:
"יש הרבה כאלה, ואני מעדיף לא להיכנס לזה, כי הזעם שלי אכזר. יש בארץ ובעולם אלפי בתים שהם סתם מועתקים, ומולם יש את הפרויקטים בהם האדריכל לא בנה בכלל סיפור, וסתם חטא בחטא היוהרה". 
 
 
אם לא הייתי אדריכל, הייתי:
"לא רואה מצב כזה. אצלי אדריכלות זו לא עבודה, זו דרך חיים. אבל אולי הייתי בונה מסעדה עם סטודיו לציור מעל, והייתי ממשיך לחבק אנשים סביבי, ממשיך לגעת בהם פנימה לאני המיוחד שבכל אחד. ובסוף מתכנן לו בית...".
 
 
 
הפינה שאני הכי אוהב אצלי בבית:
"אני חולה על הבית שלי ומחובר טוטאלית אליו. אין אחד שלא מתחבר. חולה על המטבח הקטן והמקסים שלי. אוהב להיות המון המון בסטודיו, שבו אני עובד 14-17 שעות ביום. וכמובן הפינה הקטנה בגינה, שבה אירית ואני מתחילים את שבת בבוקר מוקדם מכורבלים עם מוסיקה מקסימה".
 
הפרויקט שאני חולם עליו:
"אני חולם לבנות סיפור של שכונת מגורים בעיר, כמו ה'מרה' של פריז בתל-אביב. חלום נוסף הוא לעצב מרכז קהילתי אחר ושונה ממה שאנו מכירים, עם סיפור חברתי תרבותי, שכולל בתוכו בית ספר וגן ילדים מקסים". 
 
רוצים להכיר יותר את יונתן מונג'ק? הנה כמה פרויקטים בולטים: