פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

דייט עם אדריכל: בסטודיו של טולה עמיר

היא חולמת על תכנון של גן ילדים, הכי אוהבת את השטיח האישי שלה מול הטלוויזיה ובגלגול אחר הייתה עובדת כדוגמנית. בואו להכיר את אדריכלית טולה עמיר

מאת: מערכת אתר בניין ודיור

03/10/2012

הסטודיו של אדריכלית טולה עמיר הוקם בשנת 1994 ועוסק בתכנון בתים פרטיים, דירות, תכנון פנים ציבורי, עיצוב מבני ציבור, תוכנית בניין עיר ועיצוב מוצרים

 

אני אדריכלית כי:
"אין כמו המקצוע הזה בעולם; מקצוע עתיק יומין שמאפשר מגע משמעותי עם סוגי אנשים שונים, מהמזמין ועד אנשי ביצוע, יחד עם היכולת של שיפור ושדרוג החיים בחללים השונים. זה פשוט מקצוע עתיר הזדמנויות ליצירתיות ולפתרון בעיות באופן מקורי בתלת מימד".
 
ההשראה שלי מגיעה מ: 
"המחשבה מובילה את תהליך התכנון והשראה היא מילה טובה להעברת זרם חשמלי, ולכן מקורות המחשבה נובעים מהסביבה, מהתהליכים חברתיים, מהאוכל שמבשלים, מסרטים, ספרים, אמנות, מהתרבות שסביב גבוהה ונמוכה. התכנון יודע גם להגיב לתופעות".
 

בית בתכנונה של עמיר (צילום: אלעד שריג)
 
רוצים להכיר את טולה עמיר לעומק? בואו לבקר בכמה מהפרויקטים שלה:
 
 
מבנה ישראלי אחד שאני אוהבת: 
"מבנה התרבות וההנצחה של אדריכל נחום זולוטוב בקיבוץ ניצנים. הישראליות מתבטאת בו גם בשילוב הפונקציות של זכרון ותרבות וגם בשימוש בבטון חשוף וחלוקי נחל יצוקים בבטון. המבנה נחנך לפני יותר מארבעים שנה ועדיין ממלא את תפקידו באופן מצוין. הכניסה אליו מתבצעת מהשביל העליון שנמצא במפלס הקיבוץ והמפלס הנמוך מוקדש לזיכרון וכך אפשר להשתמש בבניין גם ביומיום, גם בחגים וגם בימי זכרון. זה מבנה שפונה אל העבר, אל האתר של ניצנים הנטושה ומציג נוף מרשים ושתי הקומות, שמייצגות את העבר וההווה, מחוברות  על ידי גרם מדרגות פתוח שמאפשר קשר אור וקשר עין בין המפלסים. וכך, שילוב בין עבר והווה בתוך מבנה אחד, והתאמה לשני שימושים שונים לחלוטין, מתאפשרים כאן בלי עימות בין חלקיו".
 
אדריכל אחד שאני מעריכה במיוחד:
"האמת היא שיש רבים. יש דור שלם שקם ותכנן ובנה את המקום הזה בהבנה של הצרכים, של החומרים, של צניעות ושל האקלים המקומי. כמובן שאפשר גם לבקר חלק גדול מהפרויקטים וההחלטות שהתקבלו אז".
 

(צילום: טולה עמיר)
 

שער מדרגות בבית תל אביבי בעיצוב של עמיר (צילום: טולה עמיר)
 
 
מבנה אחד שחבל שלא אני תכננתי: 
"יש מבנים רבים שאני מצטערת שלא תכננתי, רובם הם בקלסיקה של האדריכלות המודרנית, ודורשים כנראה הזדמנות של זמן מקום כשרון ולקוח שלא התברכתי בהם (עדיין)".
 
מבנה אחד שמזל שלא אני תכננתי:
"כל מבנה שלא שם את המשתמש בו כאובייקט ראשי; כל מבנה שצורתו לא מכבדת את הפונקציה שלו, כל מבנה שמציב את האדריכל כאיש החשוב   בסיפור, כל מבנה שלא שואל שאלה מקדמת באיזה שהוא אופן וכל מבנה שלא מתחשב באקלים המקומי".
 
אם לא הייתי אדריכלית, בטח הייתי:
"דוגמנית".
 
הפינה שאני הכי אוהבת אצלי בבית הפרטי:
"השטיח שמול הטלוויזיה, בדיוק בזמן שכל משפחתי רובצת עליו ואפשר להרגיש את כולם בלי להתאמץ". 
 
הפרויקט שאני חולמת עליו:
"לתכנן גן ילדים. שיהיה מבנה ציבורי קטן לאנשים קטנים שמוכנים לשפוט חללים בעיניים לא משוחדות".
 
 
שולחן אוכל בעיצובה של עמיר (צילום: שי אפשטיין)
 

עמוד פלדה בדירה בעיצוב של עמיר (צילום: אלעד שריג)
 

 


  • 1.
    אוהבת
    ענבל | (10/18/2012)    
    אוהבת אוהבת את הפשטות האמיתית, הארציות והצניעות שבעבודותייך!