פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

דייט עם אדריכל: להכיר את סנטיאגו קלטרווה

מה עובר בראש של מי שאחראי על תכנון גשר המיתרים בירושלים? שאלה טובה. בואו להכיר את האדריכל הספרדי המפורסם

מאת: מערכת אתר בניין ודיור

02/12/2012
צילומי מסך מאתר האדריכל
סנטיאגו קלטרווה בן ה- 62 הוא אחד האדריכלים הספרדים הידועים בעולם המודרני ובוגר בית הספר הגבוה לאדריכלות בעיר ולנסיה. בין כישוריו השונים, קלטרווה הוא גם מהנדס מוסמך, מה שבא לידי ביטוי כמעט בכל אחת ואחת מהעבודות שלו והמבנים הציבוריים הרבים שתכנן בכל העולם.
 
אז מה עובר לו בראש: קלטרווה נוהג לבנות פרויקטים לבנים עם תחושה של ניקיון אסתטי, זרימה וקלילות, אותה הוא יוצר הרבה פעמים בשימוש בכבלים, קשתות וקורות ושואב הרבה השראה מעולם הטבע. 
 
יריית הפתיחה: את הפרסום הגדול שלו השיג קלטרווה, כמו הרבה אדריכלים מפורסמים אחרים, בזכות האולימפיאדה. ב- 1992 תכנן את גשר "באץ' דה רודה" בברצלונה לקראת המשחקים שנערכו בעיר וזכה לחשיפה עולמית. מכאן המשיך קלטרווה לתכנון בעולם כולו, בין היתר תכנן את הכפר האולימפי של אתונה כמה שנים לאחר מכן, חלק מהאזור המשוקם של מגדלי התאומים בניו יורק, את האודיטוריום של טנריף, את הגלריה לאמנות של מילווקי ובניין בשיקגו שאמור להיות הגבוה בעולם בקרוב. 
 

הכפר האולימפי באתונה
 

האודיטוריום של טנריף
 

הגלריה לאמנות של מילווקי
 

שדה התעופה של דנבר, קולורדו
 
אחד שאסור לפספס: מבין כל המבנים של קלטרווה בעולם, אולי הכי מסמל אותו דווקא הקומפלקס שהקים בעיר הולדתו, ולנסיה. במרכז העיר הוקמה "עיר האמנויות והמדעים" שכוללת שלל מוזיאונים ואקווריום ענק במתחם שתוכנן כולו על ידי קלטרווה, שקיבל חופש אמיתי דווקא בבסיס האם. 
 

עיר האמנויות והמדע של קלטרווה בולנסיה
 
הזוית הישראלית: סנטיאגו קלטרווה הגיע גם לארץ הקודש והשאיר לנו 3 מבנים, חלקם עדיין שנויים במחלוקת. קלטרווה הוא שאחראי על תכנון גשר המיתרים המפורסם בירושלים, גשר המיתרים של פתח תקווה ואת המונומנט המפורסם של הטכניון – "אובליסק הטכניון" שמתנשא לגובה של 28 מטרים ומשנה צורה בכל כמה שניות. 
 

גשר המיתרים הירושלמי
 

אובליסק הטכניון (צילום: מיכאל יעקובסון)
 

 • 3.
  אז עכשיו אני מבין מי האיש
  קורא | (12/08/2012)    
  באנדם בעל יצר להכתים את הנוף ביצירות בומבסטיות, בולטות (בכיעורן, לדעתי) - העיקר שיראו שהוא עשה משהו בחיים.
 • 2.
  להרוס אותו יחד עם כיכר דיזינגוף
 • 1.
  ניראות.
  צור פורת | (12/05/2012)    
  מכל המבנים שהוצגו, גשר המיתרים הירושלמי הוא המוצלח ביותר. יש בעיה בהקמת מבנים מודרנים ואקלקטיים מעל קוו האופק של ערים הסטוריות ובניה מסורתית מקומית וגשר המיתרים "מבין" זאת ומפחית את הנראות והנוכחות שלו ככל שניתן.