פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

דילמה עיצובית: כך תתמודדו עם בעיות עיצוב באמבטיה

לא מעט דילמות מלוות את מי שניגש לעצב את חדר האמבטיה שלו וכמות מכובדת של קשיים עומדת בדרך. הנה כמה דרכים להתמודד עם הדילמות הנפוצות ביותר

מאת: בר אילוטוביץ

30/01/2014

כמו בכל מקרה של עיצוב פנים, גם בדילמות עיצוביות באמבטיה, חשוב למצוא את האיזון בין הרצונות שלכם, בין מגבלות החלל ולבין המטרה העיצובית, איזון זה יעזור להפוך את החלל לחלל המותאם בצורה הטובה ביותר עבורכם. מציאת פתרון למרבית הדילמות הקיימות בחלל תעזור לכם ליצור עיצוב נכון וחכם לחדר האמבטיה וליהנות לאורך זמן מהתוצאה הסופית. הנה כמה רעיונות:

 
החלל קטן מדי? אין בעיה
מרבית חדרי האמבטיה הם חללים קטנים וצפופים שצריכים להכיל פונקציות יום יומיות חשובות במיוחד וחדר האמבטיה הטיפוסי יכיל שירותים, כיור ומקלחון או אמבטיה יחד עם ארונית אחסון קטנה. הבעיה נוצרת בפער בין ריבוי הפונקציות לבין המחסור במקום והצורך לתכנן חלל נוח ומעוצב לשימוש רצוף. 
 
במידה ואתם לא זקוקים לאמבטיה מומלץ להסתפק במקלחון שחוסך מקום רב, ואם הלכתם לכאן אז בהחלט ניתן לרכוש מקלחונים עם דלתות מתקפלות שעוזרות ליצור תחושה מאווררת יותר בחלל. ניאגרה סמויה עוזרת גם כן להפחית את העומס הוויזואלי בחדר האמבטיה ובנוסף לכך היא מייצרת מדף המשמש לאחסון או לדקורציה.
 
בארגון תכנית חדר האמבטיה חשוב לדאוג למרווח מספיק לכל אחת הפונקציות, לאזור האסלה מומלץ להשאיר חלל של 90 ס"מ מינימום, לאזור המקלחון מומלץ להשאיר חלק בגודל של 80 ס"מ מינימום לכל דופן ומומלץ לבחור כיור מרווח.
 

צילום: ויה ארקדיה
 
חלונות ועמודים: כשדברים חוסמים לכם את החדר
לעיתים ישנם מגבלות פיזיות כמו חלונות, עמודים או קורות שעוברים דרך החלל הקטן של חדר האמבטיה ויוצרים מגבלות נוספות לתכנית הכללית, במצב זה מומלץ להשתמש במגבלות אלו בצורה יצירתית ולנסות להפוך אותם ליתרונות. כך למשל ניתן למקם אסלה מתחת לחלון או למקם כיור לצד חלון בתנאי ואפשר לתלות מראה בצורה יעילה. ניתן להשתמש בעמודים קיימים כדי לתחום אזורים בחדר המקלחת כמו את השירותים או המקלחון.
 

עיצוב: ענת אבגי, צילום: שי אפשטיין
 
יצירת אחסון חכם בחדר האמבטיה
בעיית האחסון היא בעיה נפוצה במיוחד, וניתן לזהות אותה במרבית הבתים, והיא קיימת בעיקר בגלל הפער שבין ריבוי הצרכים בחלל לבין הגודל המצומצם שלו. בחדר המקלחת צריך לאחסן מוצרי היגיינה שונים, מוצרי טיפוח, מגבות, חומרי ניקוי ולעיתים גם סל כביסה וכדי להוסיף מקום אחסון יעיל בחדר האמבטיה מומלץ לתכנן ארון כיור שמחולק בדיוק לפי הצרכים המדויקים שלכם. ניתן להרוויח מקום אחסון נוסף מאחורי מראה תלויה ואפילו להוסיף מדפים בתוך כל נישה קיימת בחלל.
 

עיצוב: סיון יצחקי, צילום: אורי סיון
 
כשאין מספיק אור באמבטיה
חדר האמבטיה הוא לרוב חלל שאין בו כמות גדולה של תאורה טבעית ולכן במשך רוב שעות היום התאורה בו מבוססת על גופי התאורה המלאכותיים שאנו בוחרים לשלב. בתכנון התאורה בחדר האמבטיה חשוב להפריד בין תאורה מרכזית שיוצרת הארה כללית לחלל לבין תאורה נקודתית המספקת הארה נוספת באזור המראה ובאזור המקלחון. תוספת תאורה זאת חשובה במיוחד מפני שתאורה זו היא גם פונקציונלית וגם בטיחותית. בבחירת גופי התאורה למקלחת חשוב לבחור בגופים עמידים במים כדי למנוע נזקים עתידיים.

דילמה אחרונה: רוצים להיות מיוחדים?
לפניכם מספר רעיונות פשוטים שיעזרו לשדרג את המראה של כל חדר אמבטיה הפשוט:
- כתם צבע: מומלץ לבחור אזור או רהיט בחלל ולשלב בו גוון דומיננטי שיעזור למשוך תשומת לב ולהכניס צבע לסביבה. ניתן לבחור את ארון הכיור, את אריחי אזור המקלחון או אפילו לשלב צבע באביזרים קטנים כמו מנקה האסלה ובקבוקי הסבון או המגבות.
- כלים סניטריים ייחודיים: הבחירה בכלים סניטריים מיוחדים יכולה להגדיר את כל חדר האמבטיה מחדש, ניתן לשלב כיור מעץ שיכניס אווירה כפרית ונעימה, לבחור בכיור זכוכית שקוף, לבחור דלת מקלחון מזכוכית מצוירת או מודפסת, לבחור ברזים מנחושת או לבחור בניאגרה תלויה עם שרשרת הדחה במראה רטרו.
 

עיצוב: קארים ראשיד, צילום: יח"צ
 
עוד על עיצוב אמבטיה:
 

  • 1.
    אפור-ורוד
    ליאת | (02/05/2014)    
    מגניב מאוד. לא הייתי עושה זאת אצלי, אך מגניב. השטיח נראה כמו הדמיה :-)