פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

דרך קליידוסקופ: עיצוב אופנה משובצת

הדפסים צבעוניים ומוטיבים חוזרים בשיבוץ הם ההוכחה שלפעמים דווקא מה שנראה עמוס ומקושקש יכול להיות גם אופנתי

מאת: שרון קפלן

01/01/2013

הדפסים וגוונים עזים כבר מזמן אינם רק נחלתם של ההיפים והבוהו-שיק שלהם. גם האופנה ה"מיינסטרימית", זו שמלכתחילה מיועדת לקהל הרחב, גילתה את החן שבדוגמאות הצבעוניות החוזרות. גם אם הדרך אל לב תעשיית האופנה חייבה התמתנות קלה בעושר הגוונים, עדיין החזרות יוצרות בדים בהדפסים עשירים מאוד ותכשיטים מרתקים ודומיננטיים. הנה כמה דוגמאות:

 

שמלות קלידוסקופיות:

מעצבת העל סינתיה ראולי מציעה את הפרשנות שלה לקלידוסקופ. לשמלה הזו יש הדפס במראה זכוכית עשויה שברים-שברים, שכמו נועדו ללכוד את המראה הקלידוסקופי:
 
(צילום מסך מאתר המעצבת)
 
גם מעצבת העל קרולינה הררה, החביבה כל כך על מישל אובאמה, עושה בקולקציות האחרונות ניסיונות מרתקים בהדפסים. בקולקציה של הררה ניתן למצוא שמלה בהדפס "שיש" (שמזכיר יותר את חרוזי ה"שיש" מזכוכית), בהדפס דמוי-קנבס וגם את הדגם הזה, המוגדר כהדפס קלידוסקופ. את האווירה הקלידוסקופית משיגה הררה באמצעות חזרות מרובות על אלמנט עגול וצבעוני:
 
(צילום מסך מאתר Moda Operandi)
 
המעצבת קארן מילן מציגה פרשנות דרמטית בגוני כחול ואדום חזקים ודומיננטיים למושג הקלידוסקופ. ההדפס חוזר, אמנם, על מוטיבים זהים, אבל בשונה מהדגמים הקודמים מדובר בחזרות ספורות על דוגמה גדולה:
 
(צילום מסך מאתר המעצבת)
 
אביזרים קלידוסקופיים:

למרות שההדפסים הם הלב והדגל של האופנה הקלידוסקופית, בכל זאת מקומם של האביזרים לא נפקד. ההפך הוא הנכון – אביזרי האופנה הקלידוסקופיים מאופיינים בעושר צבעים ודוגמאות ובהיותם פריטי חובה שהופכים את התלבושת למושלמת. הנה למשל בגד הים של PISTOL PANTIES שמספק פרשנות אחרת על קלידוסקופים, עם בד שמאופיין בדוגמה פרחונית שבורה קלות וחוזרת על עצמה, כאילו עברה אפקט בתוכנה לעיבוד גרפי:
 
(צילום מסך מתוך אתר my-wardrobe.com)
 
מעצבת התכשיטים טרינה טרנטינו מכנה את הדגם הזה "קלידוסקופ", אולי בשל הצבעוניות הרבה והחזרות החוזרות ונשנות על מוטיב הלב, ואולי כי פשוט הכינוי Heart כבר נתפס:
 
 
(צילום מסך מאתר המעצבת)
 
גם התליון של מותג התכשיטיםTOUS  שנע על התפר שבין דוגמה קלידוסקופית לדוגמת "שיש", כפי שהיה אצל קרולינה הררה, נמצא אצלנו ברשימה. את המוטיב הקלידוסקופי משיגים במותג דווקא במה שאין בו: עיגולים גדלים והולכים. הגם שהעיגולים אינם משורטטים פה, העין משלימה אותם ומקנה לתליון את תחושת הקלידוסקופ.
 
(צילום מסך מאתר החברה)