פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

כותבים מהבית: ביקור בפינת העבודה של אמנון ז'קונט

הוא מרגיש בו כמו בתוך רחם של מילים: ביקשנו מאמנון ז'קונט לצלם עבורנו את המקום בו הוא יוצר. שאלון מיוחד לכבוד שבוע הספר

מאת: מערכת אתר בניין ודיור

צילום: ורדה רזיאל ז'קונט

 

 

בימים אלו אני: "עובד על דוגמאות של תרגומים לאנגלית שנעשו לספרי החדש 'אביגיל'. זהו סיפור בלשי שמתרחש בסביבה תנ"כית (תקופת השופטים), ובמרכזו אישה יחידה בעולם של גברים, שנחושה למצוא את רוצח בנה. מאוד קשה להעביר את ההוויה של שנת 1070 לפני הספירה לשפה האנגלית אבל מצד שני, הצלחתו של ספר אחר שלי, 'אחרון המאהבים החכמים' שתורגם לכמה שפות ובמהדורה האנגלית שלו היה מספר אחד ברשימת ספרי המתח רבי המכר ב'אמזון', מדרבנת אותי לנסות בכל זאת לפרוץ את מחסום השפה ולהציע את 'אביגיל' לקוראי אנגלית בעולם כולו". 

 

המקום בו אני כותב: "יש לי שני 'אתרי קינון': חדר העבודה שלי, שארבע כתליו מרופדים בספרים ואני מרגיש בו כמו בתוך רחם של מלים, וחדר זכוכית שקוף וממוזג שבגינת הגג שלנו, ובו אני יכול לחוש את הפריחה והלבלוב בכל עונות השנה ובכל מזג אוויר. לפעמים, אני יוצא אל הגג עצמו וכותב תחת השמשיה כשנכדי, אבנר משחק לידי, או לבדי, לאור הפנסים, בלילה".

 

פינת העבודה שלי: חדר העבודה שלי מכיל כמובן מחשב, ולצידו מדפסת משולבת שכוללת גם פקס וסורק, מנורות שניתנות לעמעום (אני סובל באור חזק מדי), שני קווי טלפון, מטען לטלפון הסלולרי, שתמיד מופעל, מערכת סטריאו שמשמיעה מוסיקה במשך כל שעות העבודה שלי, וספרים. המון ספרים. יש לנו מעל 2,000 ספרים פזורים בכל רחבי הבית, ואלה שבחדרי מהווים ספריה מקצועית שמשמשת אותי בעבודתי. הם מקוטלגים במחשבי ועוסקים בעיקר בהיסטוריה ובתורת הכתיבה, מקצוע שאני מלמד בבית הספר לכתיבה 'גיבור תרבות' שייסדתי ביחד עם שותפי, יובל אברמוביץ". 

 


כך נראה רחם של מילים. מבט בחדר העבודה של ז'קונט

 

ההשראה שלי בבית מגיעה מ: "הספריה שלי, שמקיפה אותי בחדר העבודה, והגן שבגג". 

 

הכי אהוב עליי בבית: "דגם של מכונית שברולט בל אייר משנת 1956. כשהייתי סטודנט עני בשנת 1967 מאוד רציתי מכונית כזאת, אך היא עלתה 6,000 לירות ולי היו רק 2,500. נאלצתי להסתפק בפורד חבוטה שקניתי במכרז מן הסוכנות היהודית... כשיכולתי להרשות לעצמי מכוניות טובות, השברולטים הללו כבר הפכו לגרוטאות. לפני כמה שנים מצאתי באינטרנט מודל מדוייק של המכונית והוא נמצא על מדף בחדר העבודה שלי. לפעמים אני מביט בו ונהנה גם היום מן הקווים המושלמים של המכונית ההיא".

 


מוסיקה, ספרים, מנורה, קוי טלפון והרבה השראה. ז'קונט בחדר העבודה

 

על עיצוב הבית שלנו אחראים: "ורדה ואני. אספנו מכל הבא ליד. כמה רהיטים שאביה של ורדה, שהיה נגר, ייצר בעצמו ועברו אלינו בירושה, ועוד רהיטים שהעברתי מבית הוריי, אחרי פטירתם. התוצאה היא עיצוב אקלקטי, נינוח וחמים. לדברי אנשים רבים – הבית מאוד מזמין".

 

אם הייתי יכול לבחור מעצב אחר לבית: "שוב, ורדה ואני. רק אנחנו מכירים את צרכינו ויודעים איך לרפד את הבית כדי שיהפוך לקן. אני אסיר תודה לאדריכל שתכנן את דירתנו הנוכחית, ניר מור חיים, על קשיבותו לנו ועל כך שתרגם את רצונותינו לשפה אדריכלית. אם אעמוד שוב במצב שבו עלי לתכנן דירה – אפנה מן הסתם אליו ואעזר גם בכלתי, הדס אבטליון ז'קונט, מעצבת ואמנית, ובבני, גילן, שבנוסף להיותו בעל הגיון תכנוני וטעם טוב יש לו גם ידי זהב". 

 


"לפעמים אני עולה לגג וכותב כשנכדי משחק לצדי". ז'קונט ב'אתר הקינון' המשני שלו

 

אם הייתי יכול לגור בכל מקום בעולם: "אני מאוד גמיש בכל הנוגע למקום המגורים, ובלבד שיהיו בו חשמל, אינטרנט וחניה. לוורדה, לעומת זאת, יש העדפות ספציפיות. אני מניח שהייתי גר בכל מקום שהיה מתאים ונוח לוורדה". 

 

טיפ תיירותי ללוקיישן מעוצב אחד בעולם: "השירותים בבניין הקונגרס בוושינגטון. מהודר, נקי  ומאפשר פרטיות הרבה יותר מכמה דירות שראיתי".

 

אדריכל אחד שאני מעריך: "אין מישהו מסוים, מעבר לכמה שמות מוכרים, כמו זאב רכטר, יעקב רכטר ודב כרמי שתכננו בין היתר את היכל התרבות בתל אביב – בניין יפהפה בעיניי, או יהודה מגידוביץ, שהיה מהנדס העיר הראשון של תל אביב, והבניינים שתכנן מייצגים נסיונות אמיצים לקיים את המורשת האדריכלית המערבית בצד תרבות הבניה של המזרח, למשל בית הכנסת הגדול של העיר". 

 

"אביגיל", ספרו של אמנון ז'קונט רואה אור בימים אלו בהוצאת כתר

 


  • 1.
    מלא כרימון. מלא הערכה(ללא טקסט)
    ריספקט | (06/15/2014)