פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

פתרון ירוק לגג עירוני: בונים גינה בשמיים

איך מנצלים נכון גג עירוני רגיל? מקימים גינה משותפת על הגובה. בקופנהגן זה עבד נפלא

מאת: נועה חיים

צילום: JDS HEECHAN PARK

15/02/2012
אדריכלות ג'וליאן דה שמידט, שטח 900 מ"ר

אוהבים עיצוב פנים? הרשמו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים למייל!


הגג הוא לרוב הקומה האחרונה בכל בית, אבל לא ככה בפרויקט Bir של משרד האדריכלים ג'וליאן דה שמידט שהוקם על גבי גג בבית מגורים של קופנהאגן שבדנמרק מתחילת המאה. הקונספט לפרויקט נולד מתוך המרקם האורבני של שכונת Elmegade שבמרכז העיר. החצרות הפנימיות בשכונה צרות וארוכות ולכן קשה להשתמש בהן כגינה משותפת לרווחת התושבים, מה שהוביל את המתכננים ליצור את "הגינה החסרה" על גג של בניין קיים. לשותפים בפרויקט - הדיירים בשלוש דירות פנטהאוז - הוקמה גישה פרטית לשטח ציבורי משותף ולצורך בניית הפרויקט ופיתוחו התאגדו בעלי שלוש הדירות כקבוצת רכישה, או כמו שאומרים בדנית: "קואופ".

 


 

 

את הפרויקט, שמשתרע של שטח של 900 מ"ר בתקציב אדיר של 950 אלף יורו, החלו לתכנן כבר בשנת 2004, יחד עם האדריכל הדני ביארקה אינגלס, ולבסוף הוא אושר סופית על ידי העירייה בשנת 2008 וממש לאחרונה הסתיימה הבנייה לחלוטין והפכה את הבניין הזה למשהו שכל הורה עירוני מקנא בו.

 

 

כדי לתכנן את הגינה בחנו האדריכלים את הגינות שכבר קיימות בעיר והגיעו למסקנה שהמאפיין העיקרי לכולן הוא חומרים פונקציונליים. את המסקנות שלהם החליטו לתרגם לעיצוב של שלושה אזורי פנאי מובחנים בגג: גינת משחקים עשויה חומר סופג זעזועים בצבע כתום, מרפסת שמש ספונת עץ וגבעה ירוקה.

 

 

 

 

מרפסת השמש היא האזור האינטימי והנמוך ביותר בגג ואפשר להתרווח בה בשקט והיא קרובה למטבח חיצוני וברביקיו הממוקמים למרגלות הגבעה הירוקה. על הגבעה שתול דשא והיא משתפלת מטה מגינת המשחק הכתומה אל מרפסת השמש. גינת המשחק לילדים תחומה על גבעה מלאכותית נוספת כשכל גבעה היא גם יציאה מאחת הדירות אל הגג המשותף. להרפתקנים שבדיירים הותקן כאן גם גרם מדרגות שמוביל לתצפית אל העיר מראש הגבעה שבגג.