פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול קרן רוזנר
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

הישרדות עיצובית

על מגרש פינתי בלב טוקיו, ששטחו 33 מ"ר, הוקם בית, שגובהו 7 מטר, ושטח כל קומותיו - 85 מ"ר, ושמו: בית תיבות הלבנים

מאת: שרון לאור

30/05/2010
YASUHIRO YAMASHITA: אדריכל

האדמה בטוקיו היא  מהיקרות ביותר בעולם. על מצוקת המגרשים המיועדים לבנייה בטוקיו כבר כתבנו בגיליון הקודם. שטח המגרש קטן באופן שלא יאמן. לכן, חללים גמישים וחדרים רב שימושיים הם לא רק העדפה עיצובית, אלא גם טכניקת הישרדות .


האדריכל  YASUHIRO YAMASHITA העלה את רעיון ניצול המקום לקיצוניות חדשה  בעיצוב הבית שנקרא:  בית תיבות הלבנים. הבית תוכנן בעבור מעצבת בשנות החמישים לחייה, ולילדיה בשנות העשרים. הלקוחה הגיעה לאדריכל עם מספר רעיונות מקוריים, והם הצליחו, בעבודה משותפת, להגשים רעיונות אלה, וליצור בית יוצא דופן.
 
במבט ראשון הבית נראה כערמה מגובבת של לבני בטון, אך בדיקה נוספת מגלה שמדובר בקופסאות מתכת. הן הובאו לאתר הבנייה, שם חוברו זו לזו בהברגה בלחץ גבוה
 
הבית, בשכונת מגורים שקטה בלב טוקיו, ממוקם על שטח פינתי. שלוש קומות, מרתף ושתי קומות עליונות. השטח הבנוי נפרס על 33 מ"ר, כאשר סך כל שטח הקומות הוא 85 מ"ר, והוא מגיע לגובה של 7 מטר. בעלת הבית הגדירה שפע של מקומות איחסון כצורך מרכזי, אך בו זמנית גם ביקשה להשאיר את החלל פתוח ופנוי. השטח הקטן דרש פיתרון יצירתי. ואכן, הבית המיוחד מיישם צורה חדשה של בנייה, שהיא שילוב מעניין בין מעטפת, מבנה ואחסון במערכת אחת.
 
דרך הרווחים שבין הקופסאות חודר האור פנימה, כמו ביער שבו חודר האור בין עלי העצים
 
במבט ראשון נראה הבית כערמה מגובבת של לבני בטון, אך בדיקה נוספת מגלה שבלוקים  אלה הם קופסאות מתכת, המחוברות זו לזו, ובונות את  שכבות המעטפת. קופסאות המתכת מתוות את המבנה החיצוני, וגם הופכות ליחידות אחסון בחלל הפנימי של הבית . הן גם משמשות  לויסות האור בתוך הבית, ומאפשרות לבניין להגיב לחום הסביבה. הקופסאות מחוברות בהברגה, וביניהן משובצת זכוכית, כאשר חלק מחלונות  הזכוכית ניתנים להזזה.
 
קופסאות המתכת הן במידות 30X45X90  ס"מ, עובי הדופן החיצונית הוא 9 מ"מ, ועובי הדפנות  הפנימיות הן 6 מ"מ . הן בנויות מראש כיחידות לא אחידות, המורכבות מקבוצות של חמש או שש קופסאות מחוברות יחד, וכך הגיעו אל אתר הבנייה, שם חוברו בהברגה בלחץ גבוה. האדריכל מספר, שהבנייה עצמה הייתה ההפתעה הגדולה ביותר עבורו. היא ערכה כשלושה ימים, בהם שובצו יחדיו מקבצי הקופסאות, והוא חש כאילו הוא משחק בחיילי טטריס , רק בקנה מידה אחר.  הבחירה לערום את הקופסאות בקבוצות נבעה הן משיקולים פונקציונאלים - יצירת קיר חזק יותר, והן משיקולים אסטטיים - כאשר עורמים אותן כקבוצות הן מצליחות ליצור עיצוב מודרני, השובר מעט את הנוקשות  השבלונית.
החדר המרכזי משמש גם לאכילה וגם לשינה. המיטה מופרדת  ע"י שינוי עדין של מדרגה אחת במפלס הרצפה.
 
תהליך הרכבת הקופסאות לא שמר על התאמה מושלמת ביניהן, וכך נוצרו פתחים רבים, דרכם יכול האור לחדור לחלל הפנימי. YASUHIRO YAMASHITA מדמה את האפקט הנוצר של האור המרצד לקרני שמש, החודרות מבעד לעלי העצים ביער.  
 
קופסאות המתכת מיועדות לאחסון כלי אוכל , חפצי נוי, תבלינים, וכן ספרים, שעונים ומגרות פלאסטיק לאחסון חפצים קטנים. זהו פיתרון לחיסכון משמעותי בניצול חלל הבית, המבטל לחלוטין כל צורך ברהיטים חופשיים, וממלא את הבית במעשה טלאים של חפצים יומיומיים. 
המבנה, העשוי מתכת, צופה בשכבה נוספת של חומר מונע חום, שאותו פיתחה סוכנות החלל האמריקאית נס"א. כאשר שמש ישירה פוגעת במתכת היא מגיעה לטמפרטורות גבוהות, אך הציפוי מונע לחלוטין את התחממות הקיר. פתרון נוסף ולא שיגרתי למחסור במקום הוא מיזוג בין חדר השינה והמטבח: דלפק ארוך בצורת  טרפז מחלק את החלל. מצידו האחד כסאות  אוכל עשויים מתכת, ומשטח בישול , שני כיורים ומקרר בצידו השני. 
 
בעלת הבית הגדירה כצורך מרכזי, שפע של מקומות איחסון, אך בו זמנית גם ביקשה להשאיר את החלל פתוח ופנוי. השטח הקטן דרש פיתרון יצירתי
 
החדר המרכזי משמש גם לאכילה וגם לשינה, כאשר המיטה מופרדת  על ידי שינוי עדין של מדרגה אחת במפלס הרצפה.
YASUHIRO YAMASHITA הוא אחד החלוצים של מבנים בעלי צורה ייחודית וחדשה, השונה ממסורת הקורות והעמודים. הוא נולד ב 1960 באיים בדרום יפן (דרומית לקיושו) . לדבריו, צורת המחשבה החופשית והגמישה שלו מקורה בההתנסויות אותן חווה בילדותו שם. בשנת 1986 סיים את לימודיו, ובשנת  1991  הקים את משרדו בטוקיו.

 


מדרגות ספירליות

מדרגות ספירליות

מדרגות

מדרגות

מבט מהמטבח למדרגות

מבט מהמטבח למדרגות

מדרגות

מדרגות

תוכנית הדירה

תוכנית הדירה

מטבח

מטבח

מטבח

מטבח

מדרגות

מדרגות

מבט מחדר השינה למטבח

מבט מחדר השינה למטבח

מבט למטבח

מבט למטבח

חדר הילדים

חדר הילדים

המסדרון בדרך לשרותים

המסדרון בדרך לשרותים

מבט חוץ

מבט חוץ

מבט חוץ

מבט חוץ