פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

מי מכיר את האיש שבקיר? הכל חוץ מקיר לבן

קירות לבנים זה קלאסי. נכון. אבל קצת משעמם, אתם לא חושבים? עם מגוון החיפויים, הטפטים המהממים המעוצבים בידי אמנים ומגוון האפשרויות לציורי קיר, למה להשאר עירומים?

29/03/2018
יוספה קמחי, מערכת בניין ודיור

עוד לא נתקלנו בדירת קבלן שהקירות בה לא היו לבנים. כשנכנסים לדירה חדשה, כל הקירות הם כמו דפים חלקים בספר. הגיוני. אבל ספרים נועדו להתמלא בסיפורים, וקירות נועדו להתמלא בצבעים, תמונות, ציורים ופריטים שיספרו את הסיפור של הבית או העסק.

 


אין גבול ליצירתיות ולצבע, חיפוי קיר מעשה ידייה של ורד פיק-צור, העשוי מדפי מדריך פרחים. צילום: ורד פיק צור

 
קל לחשוב שצביעת או חיפוי קיר זה לנועזים בלבד, למי שיש להם האומץ "לזרוק" משהו על הקיר, אבל האמת היא, שגם מי שמעדיף עיצוב שקט, "לבן" ונקי, יכול לתת טוויסט מעניין עם צבע אחר וטבעי, ציור מקורי או מדבקת קיר עדינה, וחיפויים שמעניקים המון אופי לחלל. כל האפשרויות נכונות.
 
כתבות נוספות שיקיפצו לכם את הסטייל:
ציור בהזמנה אישית

 
ציורי קיר הם אלטרנטיבה חמודה ונפוצה בחדרי ילדים. מי לא רוצה ציור של פו הדב בחדר של הקטנטנים? שלומי ישראל, אומן המתמחה בעיקר בציורי קיר וציורי רחוב, מצייר מגיל 14 על קירות, ביד חופשית, בשיטה הישנה והטובה עם מכחולים וצבעי סופרקריל, ולדבריו גם בעזרתם של טל ואביעד שהוא תמיד אוהב לשמוע ברקע כשהוא עובד. 
 
יצירותיו התלת מימדיות נוגעות גם בתחום הפנטזיה והקומיקס ובנוסף הוא מצייר ציורים בהזמנה אישית והעתקי תמונות אמנות מקוריים. הוא צייר כבר על מאות קירות ברחבי הארץ, בעיקר בבתים פרטיים. לא בחדרי ילדים בלבד.
 
"אני לא מצייר באיירבראש או בעזרת מקרן שקופיות, אלא עם מכחולים וצבע, מה שנותן לצבע יותר חיות והציור נראה עשיר יותר. לאורך כל השנים הדבר שהיה הכי חשוב לי זה שהציור לא יראה כמו נטע זר בחדר או ברחוב. תמיד שאפתי לשלב את הציור עם הסביבה. למעשה כל אחד היום יכול לקחת מדבקת קיר או להדביק טפט וכאן נכנסת האומנות והיתרון שבלהתאים לכל קיר את היצירה שמתאימה לו. כך למשל בציור הים והסירה אצל הדייג הכי מתוק שהכרתי בחיי".
 

שלומי ישראל בפעולה מצייר על הקירות
 
 
הכי קרוב לטבע

אחת המגמות הבולטות ביותר בשנים האחרונות בעולמות העיצוב והצבע היא החזרה לחומרים ולצבעים טבעיים, כאלו ש"מתבגרים בכבוד" עם הזמן ונושאים בגאון את הסימנים שהטבע מותיר בהם. הבטון החשוף היה דומיננטי מאוד באדריכלות ובעיצוב בשנים האחרונות, ויותר קירות בטון חשופים נגלים אלינו, בתרתי משמע. 
אל הבטון מצטרפים חומרים טבעיים נוספים כגון עץ ושעם, איתם מחפים את הקירות באמצעות לוחות, ליצירת מראה המתמזג עם הטבע. ניתן להשיג גם חיפויים המדמים את "הדבר האמיתי", אפילו של זכוכית.
 

חום וקור בדירה תל אביבית, טפט במראה בטון במטבח המתכתב עם חיפוי לוחות עץ אלון בסלון, עיצוב: לוי חמיצר. צילום: איתי בנית
 
 
חיפוי שעם לקיר חדר שינה של ארודור פרקטים ושעם. צילום: יח"צ
 
קיר משטחים במתפרה באבו גוש עשוי קורות עץ המשמשות להובלת סחורה. עיצוב: מירי בלבול. צילום: אורית ארנון
 

זה טפט, לא זכוכית! טפט תבליטי המדמה אריחי זכוכית. עיצוב: אדריכלית שירה מוסקל, להלל אדריכלות
 
קיר עשוי חיפוי עץ בסלון הבית שהחומרים הטבעיים מככבים בו במלוא עוצמתם. עיצוב: ישראלביץ אדריכלים. צילום: עודד סמדר
 
 
מה שעושה הצבע

יעל בן צבי, סמנכ"לית השיווק של טמבור מציינת כי "לפני ארבע שנים טמבור היתה הראשונה לזהות את הטרנד של חזרה לחומרים הטבעיים והשיקה שני מוצרים ייחודיים במראה בטון (טיח ערבה ואפקט בטון) שמכירותיהם נסקו בשנתיים האחרונות. מהמקום הזה נולדו המוצרים החדשים ל-2018: אפקט החלודה וסדרת מטאל טאץ', שהם ביטויים נוספים של חומרים טבעיים – מראה החלודה ומתכות כמו אלומיניום, זהב, נחושת. הם מיועדים להדגשת קירות מיוחדים בבית, בחללים מסחריים, חללי פנאי ומשרד, ועוד ומתאימים למי שאוהבים את המראה התעשייתי ומשתלבים היטב עם קירות בטון ועץ. 
 
הצבעים המטאליים מתאימים למי שאוהבים את המראה האורבני וההיי-טקיסטי של מתכת חשופה ומשתלבים עם מראה הבטון, האלומיניום והעץ הטבעי.
 
טרנד נוסף מעניין הוא צביעת הקירות בשחור. ההפך הגמור מלבן. וכמובן שמלבד הצבעים הנועזים  האלה, יש מבחר אינסופי של צבעים בהירים וטבעיים שיכולים לשדרג את החדר פלאים. העיקר שלא יהיה לבן.
 

קיר צבוע באפקט החלודה של טמבור. צילום: יח"צ
 

 אי אפשר לפספס את הקיר הזה עם אריחי הקרמיקה בירוק מטאלי ממרוקו. עיצוב: אילן פיבקו. צילום: איתי סיקולסקי למטבחי ניגא שף For Home
 
 
זמנית כאן כדי להשאר

מדבקות הקיר והטפטים הם פתרון קל, זול יחסית ומאד מהיר לשדרוג קירות הבית. מדבקות קיר ניתן להזמין לפי הגודל המדויק של הקיר ולכסות איתן את הקיר כולו, או בגדלים שונים, שמהווים קישוט קיר בפינה נבחרת. יש מדבקות מוכנות כמובן ואפשר גם אפשר להזמין מדבקה בעיצוב אישי. דבר קטן - אפקט גדול.  הטפטים מזוהים אצל רובנו עם בית סבתא, אבל המגוון היום באמת רחב מאד, ומזמן שההיצע הוא מודרני ויפהפה. רק צריך לבחור את הדגם. שניהם מהווים פתרון זמני וטוב, שניתן להסרה או החלפה בקלות. נקודה טובה להתחיל ממנה. רק אומרת
 
טפט בקיר פינת האוכל. נרכש בטפטים כפר מלל. עיצוב: סיון דנגור, צילום: רחלי מנין חי

 

להשיג ב"הומי - שטיחים ועיצוב הבית". צילום: יח"צ