פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול קרן רוזנר
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

העץ הנדיב: סגולותיו של העץ בבית

משחר הימים הבערנו אותו לאש, נחנו בצילו, טיפסנו עליו, ובעיקר בנינו ממנו מבנים וכלים - העץ הנדיב. יצאנו לשאול מהם סגולותיו בתוך בית וכיצד ניתן להשתמש בו ביצירתיות

מאת: ליטל שם טוב

12/06/2017
מה לא נאמר על העץ, אחד החומרים הכי וותיקים בעולם העיצוב, אשר מלווה את האנושות משחר ההיסטוריה? הוא אך בר-קיימא וידידותי לסביבה, עמיד וחזק, הוא מרשים והוא מוסיף תחושת חמימות לכל חלל באופן כמעט מיידי. אז מה עוד יש לחדש לנו, אתם שואלים? אז זהו, שהמון, החומר הפופולארי ממשיך לככב בכל החזיתות, ובצדק. שילובים עם תאורה, חומרים מנוגדים, ושימוש במניפולציות עיבוד שונות, הופכות את העץ לרלוונטי מתמיד. בכתבה הבאה תמצאו את כל השימושים הכי מעניינים וחדשניים לחומר האהוב.
 
מתחילים מלמטה

ריצוף עץ נחשב ליעיל מבחינה תרמית, הוא מבודד מבחינה אקוסטית, עמיד לאורך זמן, ונחשב לאקולוגי היות ומושקעת מעט אנרגיה בתהליכי הייצור. ואחרי שכיסינו את הצד הפרקטי בואו נתפנה לדבר המעניין באמת- איך זה נראה. אז אמרנו שילוב חומרים מנוגדים ולזה בדיוק התכוונו, ריצוף המשלב חיבור כמעט רנדומלי של פרקט עץ לצד אריחי קרמיקה במראה גיאומטרי. המראה הטבעי והזורם של העץ מנוגד למראה המסודר של האריחים והשילוב הזה יוצר מראה מעניין וייחודי. חוששים משינוי גדול מדי? התחילו בקטן, עם איזורים לא גדולים, חדר הרחצה למשל. 
 
 
 
 

 
 השמיים הם הגבול

גישה רווחת היא כי לעץ השפעות מרגיעות וכמעט מרפאות. הוא משרה אווירת רוגע, מסייע לנו להתחבר לטבע, שלעיתים נמצא רחוק מאיתנו, ועוטף את הכל בתחושת חמימות בלתי אמצעית. גם חיפויי תקרה מעץ לגמרי יעזרו לכם להתחבר לחוץ, ובמידה והם ממוקמים על תקרת חדר השינה, הם יהיו הדבר הראשון שתראו בבוקר, כך שתקבלו את תחושת ההתעוררות בחיק הטבע, שאנו כה כמהים אליה לפעמים.
 
 
 
עולים שלב

העץ מהווה חלופה ירוקה לחומרי בנייה עתירי אנרגיה כגון בטון, פלדה ואלומיניום. הוא גם מאפשר חיסכון באנרגיה עקב העובדה כי הוא מבודד טבעי מפני חום וקור. העץ יעיל כמבודד פי 400 מפלדה ופי 1800 מאלומיניום! אם שכנעו אתכם, דעו שדרך נהדרת נוספת לשלב אותו בבית היא בגרם המדרגות, היא מאפשרת משחק בין חומרים שונים בחלל, שכן ניתן לבחור בעץ רק עבור גרם המדרגות ובשאר האלמנטים לעשות שימוש בחומרי גמר אחרים לגמרי, ובכך להעניק לחלל מראה מעניין ולא שגרתי.
 
 
 
 
 
 
 
יער בתוך הבית
אנחנו מתעסקים רבות בקשר שבין האדם לטבע, ומחפשים את נקודות ההשקה ביניהם. גם בשיא החיים האורבניים, בין אורות הכרך, כולנו חולמים על קצת טבע, על יערות בריח אורן ועל ריאה ירוקה פרטית משלנו. הנה כמה הצעות מנצחות לשילוב עצים אמיתיים (!) בתוך החלל הביתי. גם מול אורות הפלורנסט, גם עם הלפטופ על הברכיים, מבט אחד על עץ כזה ואתם מתאפסים בחזרה וטוענים מצברים.
 
 
 
 
מי מכיר את האיש שבקיר

 
כולנו עטופים בקירות, במשרד, בבית, ולפעמים פשוט מוצאים את עצמנו חולמים על מרחבים, על חלל פתוח ועל חיבור לטבע ולחוץ. אז במקום לפתוח חלון או לצאת לשבוע קמפינג, אפשר פשוט לעשות שימוש בקירות הבית ולהפוך אותם לקירות בעלי סטייטמנט בולט, עם חיבור בולט לחומריות הטבעית והחמה. חיפויי העץ הם עולם ומלואו והם משלבים חיבורים שונים, וצורות עיבוד מגוונות. 
 
 
דוגמא נהדרת לחיבור בין העץ החומר הכה מזוהה עם הטבע, יחד עם תאורה. ניגודיות החומרים יוצרת מראה מרהיב וחדשני, של שילוב בין היי- טק לטבע, בין ישן לחדש.
 
 
כתבות נוספות שבטח תאהבו: