פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

והרי התחזית: הפרויקטים האדריכליים המבטיחים של השנה הבאה

בשנה הקרובה אמורים להיחנך כמה מבנים אדריכליים שישדרגו לנו את הנוף במדינה. מי ברשימת המבטיחים ולמי אנחנו מחכים? כל הפרטים כאן. שלא תגידו שלא אמרנו

מאת: בר אילוטוביץ

צילום: יח"צ

22/08/2012

משנה לשנה, הפרויקטים האדריכליים שנבנים בארץ הופכים להיות יותר גדולים, מרשימים ובעיקר שאפתניים, חלקם מצליחים להדהים אותנו כל פעם מחדש, אבל לא כולם מצליחים לעמוד מאחורי רשימת ההבטחות הראשונית. לכבוד השנה החדשה שמגיעה עלינו לטובה אספנו עבורכם את הפרויקטים המבטיחים שאמורים להחנך בתשע"ג. יקרה או לא יקרה? אוהבים או לא? זו כבר שאלה לדיון אחר. בינתיים, בואו להכיר:  

 

 

עוד על ראש השנה 2012:
 

 

 נתניה: בניין העירייה החדש 

מה מתוכנן כאן: הבניין החדש בו תשב עיריית נתנה נבנה במתחם היכל התרבות במטרה לרכז את כל משרדי העירייה שפועלים כיום במספר מוקדים בעיר. הבניין תוכנן בצורת גביש ויתנשא לגובה של 27 קומות כשלצידו יקומו שני בניינים נמוכים בני חמש קומות.
למה זה מעניין אותנו בכלל? ההצעה מציגה תכנון חדשני לבניין העירייה שמהווה אלמנט עיצובי במרחב הציבורי. הקומה האחרונה של הבניין תהיה קומת תצפית עם גינה ירוקה שתהיה פתוחה לציבור הרחב.
בעיות בדרך: הפרויקט יצא לדרך בשיטתBOT , מה שאומר שהעירייה העניקה את הזיכיון לחברה פרטית, והשקעתם של היזמים מוחזרת על ידי ציבור המשתמשים בפרויקט, בסיום תקופת הזיכיון המבנה יוחזר לעירייה. 
על התכנון: קלוש צ'צ'יק אדריכלים ומשרד קימל אשכולות אדריכלים
 

(הדמיה: קלוש צ'צ'יק אדריכלים ומשרד קימל אשכולות אדריכלים)

 
תל אביב: מתחם גבעון

מה מתוכנן כאן: חניון עירוני בן 1000 מקומות חנייה וכיכר עירונית פעילה עם בתי עסק ובתי קפה במרכז הרחובות החשמונאים, הארבעה, קרליבך וארניה. בשפה יפה קוראים לזה "פיאצה".
למה זה מעניין אותנו בכלל? מטרת הכיכר העירונית היא להפוך את האזור המוזנח לפיאצה שוקקת חיים כמו הכיכרות המפורסמות באירופה במתחם שיכלול מזרקת ערפל, בריכה ביולוגית ובמה להופעות והקרנות סרטים.
בעיות בדרך: בעלי הבניינים שמקיפים את הכיכר מסרבים לשפץ את המבנים בגלל חוסר כדאיות כלכלית, לכן לא ברור עדיין איך הכיכר הסופית תיראה כשהיא מוקפת בבנינים ישנים ומוזנחים.
על התכנון: גינדי השקעות
 
 
תל אביב: מתחם שרונה

מה מתוכנן כאן: שימור של המושבה הטמפלרית, שמשתרעת על שטח של 45 דונם ונבנתה לפני 140 שנה, החלפת יעוד המבנים למבני מסחר וציבור והקמת גנים ציבוריים ומרכז מבקרים.
למה זה מעניין אותנו בכלל? 33 מבני האבן שופצו מיסוד כדי להחזיר להם את תהילת העבר, חלקם אפילו הוזזו ממוקמם כדי לאפשר הרחבה של הכבישים באזור. תהליך השימור משחזר את הפרטים הקטנים ביותר ואפילו הוקם בית מלאכה לשחזור פריטי העץ המקוריים.
בעיות בדרך: נמתחה ביקורת רבה כלפי יזמי המתחם והעירייה בגלל מספר נמוך מאוד של מבנים שמיועדים לשימוש ציבורי, בתוספת סיטואציה קצת מוזרה ובזבזנית בה שופץ המתחם לראשונה ונפתח לציבור ולאחר מכן נסגר למקצה שיפוצים נוסף.
על התכנון: מוטי קירשנבאום, הפרסומאים ראובן אדלר ואייל חומסקי, מתי דב וקרן מידאס השקעות, קבוצת רוגובין וחברת אברהם אירני להשקעות, בר אוריין אדריכלים, צור וולף אדריכלי נוף
 

(צילום מאתר הפרויקט)
 
אוניברסיטת תל אביב: בית הספר פורטר ללימודי הסביבה

מה מתוכנן כאן: מבנה בית הספר ללימודי הסביבה משתרע על שטח של 4000 מ"ר ממש בסמוך לכביש הראשי. אל הבניין אפשר יהיה להגיע דרך טיילת חדשה שמגיעה מתחנת הרכבת ישר אל הקמפוס והיא נבנית במקביל להקמת הבניין החדש כשהמטרה העיקרית של הפרויקט היא להעלות את סטנדרט הבנייה באוניברסיטה כמבנה הנמצא בחזית הבנייה הירוקה בעולם.  
למה זה מעניין אותנו בכלל? המתכננים שואפים לזכות בתואר הבניין הירוק ביותר בארץ ובמדליית פלטינה של תקן LEED לבנייה ירוקה, וכדי להגיע לשם ישולבו כאן מספר רב של מערכות מעניינות שמיועדות לצמצם את צריכת האנרגיה כמו – בריכות אקולוגיות הניזונות ממים אפורים, גג ירוק עם צמחים מדבריים שצורכים מעט מים, קיר תלת מימדי העוטף את הבניין ועשוי שפופרות תרמו-סולאריות שאחראיות על מיזוג האוויר בעזרת השמש, ללא צורך בחשמל.
בעיות בדרך: כדי להשיג את מדליית הפלטינה הנכספת הפרויקט יצטרך להיבחן פעמיים ולקבל ניקוד מצטבר של מעל 80 נקודות. קשה!
על התכנון: "גיאוטקטורה" בראשות האדריכל יוסי קורי, "אקסלרוד–גרובמן אדריכלים" ו"חן אדריכלים"
 

(הדמיה: גאוטקטורה, אקסלרוד גרובמן אדריכלים, חן אדריכלים)
 
 
ראשון לציון: פרויקט הרובע באיזור התעשייה הישן 

מה מתוכנן כאן: פיתוח של אזור התעשייה הישן בראשון לציון במטרה להפוך אותו לרובע הבילויים החדש של העיר ובמטרה לקדם תרבות ויצירה ישראלית.
למה זה מעניין אותנו בכלל? התוכנית כוללת טיפול בשטח של 26 אלף מ"ר וכולל רחבה עירונית להופעות, ריצוף יחודי, הצללות, מיצב סביביתי, הוספה של מאות מקומות חנייה ושיפוץ חזיתות המבנים הקיימים. את הנאפיס ישאירו שם, אל דאגה. 
בעיות בדרך: בשנים האחרונות התמקמו מסעדות ובארים רבים בין המוסכים ובתי המלאכה, אזור זה תפקד כאזור תעשייה ביום ומתחם בילויים מאולתר בלילה ונדרשת עבודת מיתוג רבה כדי ליצור משיכה לאזור. 
על התכנון: מייזיץ כסיף
 
 
אשדוד: אמפיתיאטרון אשדוד

מה מתוכנן כאן: האמפי החדש שצופה לים עומד להפתח כבר בחודש הבא כחלק מפרויקט פארק אשדוד הנבנה בימים אלו מסביב לאזור גבעת הטילים. האמפי עצמו מתאים למופעים גדולים של 8000 צופים ויערכו בו מופעי אופרה, מוזיקה, רוק, תאטרון והתכנסויות שונות.
למה זה מעניין אותנו בכלל? הבמה וסביבתה בנויים בצורת קונכייה גדולה על רקע הים ונוצרת תחושה איסופית המאפשרת לקהל להתרכז במופע עצמו. חווית הצפייה מתעצמת בעזרת מסכים גדולים ומערכות תאורה וסאונד משוכללות.
בעיות בדרך: האמפיתאטרון נבנה בסביבה של חורש טבעי תוך התמודדות עם צורך לאזן בין הבנייה לבין שמירה על הצמחייה הקיימת באזור.
על התכנון: גדעון שריג
 
 
 
 
אשקלון: המשכן לאומנויות הבמה 

מה מתוכנן כאן: משכן חדש לאומניות המבנה שישתרע על שטח של 4500 מ"ר ויכיל אולמות ובית ספר למחול ומוזיקה ולצד כיכר ציבורית למופעים פתוחים.
למה זה מעניין אותנו בכלל? כלפי חוץ הבניין נראה כמו מקבץ של קופסאות בחיפוי לוחות מתכת מחוררת שנראות יחדיו כמו פסל סביבתי. המשכן עצמו יחולק לשני אגפים – בית ספר למחול וקונסרבטריון עירוני, אודיטוריום של 500 מקומות ישיבה ואודיטוריום נוסף של 150 מקומות ישיבה. אגב, בקומה העליונה ישנה מרפסת תצפתית המשקיפה על אשקלון והסביבה.
בעיות בדרך: נמתחה ביקורת חריפה מצד אדריכלים בארץ על כך שהוחלט להזמין אדריכלית בינלאומית במקום לתת הזדמנות לאדריכלות מקומית. 
על התכנון: אדריכלית מנואל גוטרנד - מנואל גוטרנד אדריכלים פריז ואדריכלית בתיה סבירסקי מלול- באה
 
 
 
 באר שבע: מוזיאון המדע החדש

מה מתוכנן כאן: המוזיאון החדש נבנה על שטח של 17 דונמים בעיר העתיקה של באר שבע על ידי עיריית באר שבע וקרן רש"י בעלות של לא פחות מ- 30 מיליון דולרים. מטרת המוזיאון היא לעורר עניין במדעים ובטכנולוגיות, המוזיאון והפארק מסביבו אמורים לתרום לתהליך ההתחדשות של העיר העתיקה בבאר שבע.
למה זה מעניין אותנו בכלל? כחלק מהבנייה ישומר בניין עות'מאני מפואר ופארק יבנה מסביבו, מרבית חללי התצוגה של הגלריות יחפרו מתחת לפני הקרקע ויפנו לחצרות שיחדירו אור טבעי פנימה. מעניין.
בעיות בדרך: בתחילה הפארק היה אמור להיות פתוח לחלוטין אבל בגלל חשש לונדליזם הוחלט להקים מסביבו גדר.
על התכנון: אילן פיבקו