פורום אדריכלות בהנהלת האדריכלית רקפת קידר
פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום צביעת הבית בהנהלת בנג'מין מור
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור

הציידים: מי מעצבי הפנים המבטיחים שיצאו השנה מהמכללה למנהל?

עורכי בניין ודיור יוצאים לשטח כדי לאתר ולצוד את ההבטחות הגדולות הבאות של עולם העיצוב הישראלי. והפעם על המוקד: תערוכת בוגרי עיצוב פנים במכללה למנהל. מי ניצוד? הרשימה המלאה

מאת: חדווה אלמוז ומתן אברמוביץ', בניין ודיור

 

 

כבר שנים שתערוכות הבוגרים של המחלקות השונות לעיצוב באקדמיה הישראלית מנסות לסמן את הכשרונות הגדולים הבאים, לחבר אותם לתעשייה ולמתג את בתי הספר כחממה לכשרונות אמיתיים. השנה החלטנו להסתער על כמה מתערוכות הבוגרים המעניינות ביותר של 2015 ולבדוק האם אכן יש על מה לדבר ועד כמה בתי הספר לעיצוב אכן מצליחים במשימתם. בכל פרק במדור נצא לצוד בתערוכה אחרת את הכשרונות המבטיחים הבאים ולנסות לסמן את אלה בעלי הסיכוי הגדול ביותר "לעשות את זה" בעולם האמיתי שבחוץ. 

 

על המוקד: בית הספר לעיצוב, המסלול האקדמי המכללה למנהל

דיקאן בית הספר: פרופסור כרמלה יעקובי וולק

 

הבוגרים שעלו על הכוונת:

 

 מעיין מצר: קיר שיקוף


עבודת הגמר: "קיר שיקוף" היא מערכת של אריחים קינטיים שמגיבים לאינפורמציה מהחלל בזמן אמת. האריחים מתרגמים את המידע לתנועה ומאפשרים ניתור רציף של המשתמש. כך למשל, כשהחיישנים מותקנים בבית של קשיש יכולים בני משפחה המרוחקים לדעת בכל רגע נתון מה מצבו לפי תנועת האריחים בביתם שלהם. התנהגות האריחים מייצגת ארבעה מצבים עיקריים - פעילות, נוכחות, שינה ומצוקה.

 

על הכוונת כי: האח הגדול הוא כבר מזמן עניין שהשלמנו איתו בכל רובד של החיים והמצלמות מלוות את כולנו לכל מקום שנלך. הרעיון של פיקוח והשגחה על אדם אהוב ורחוק מבלי לצלם אותו ולחדור לפרטיותו אך עדיין לקבל אינדיקציות מהימנות על מצבו הוא גאוני. הביצוע במקרה הזה מרשים אף יותר - אלמנט עיצוב דקורטיבי משתנה בחלל ומדווח על מה שקורה אצל מישהו אחר בבית? על זה עוד לא שמענו. שאפו.

 

 

 

 

שלומית בללי: מקום מפלט


עבודת הגמר: שלומית בללי תכננה מחדש את המרחב המקורה שצמוד למבנה עריית תל אביב וכולל חניון ציבורי ומעבר רכבים בין רחובות. הפרויקט מנסה להציג אלטרנטיבה חדשה למקום בדמות מעין ארכיב אזרחי לתצוגה של הזכרון הישראלי ומייצר מפלס חדש שנמצא מתחת לפני הרחוב ומייצר בידוד יחסי מהרעש הויזואלי והאקוסטי בכיכר ומפל מים שנובע מהבריכה שכולנו מכירים וקיימת לרגלי העירייה, מה שמסייע בסיכוך של רעש הרחוב הסואן שלמעלה.

 

על הכוונת כי: ישנו כאן בעבודה תכנון חכם שלא רק מנסה להציג עיצוב מיוחד אלא גם שימוש באייקון קיים - אותה בריכה של כיכר רבין - והמשך שלו בוריאציה אחרת ובשימושיות אחרת לצורכי תכנון. 

 

 

 

ירין אלמוג: גן דורות


עבודת הגמר: כשההנחיה של בית הספר הייתה לתכנן מחדש מרכז יום לקשיש, הכיוון שנלקח כאן מייצר חוויה אחרת לחלוטין. מתוך הכרה בחיבור החשוב בין ילדים לקשישים תוכנן כאן שילוב של גן ילדים עם מעון יום לקשיש באותו המבנה ובהשראת בוסתן שהופך את מעון היום לחצר המרכזית של מתחם שמקשר בין המרכזים שסביבו.


על הכוונת כי: בלי התחכמויות מיותרות ובלי תכנון מתיימר מדי נוצר כאן מתחם שנושא בחובו גם רעיון מצוין וגם יישום מוצלח לא פחות. הסביבה פתוחה ומאפשרת אך גם מוגנת מהחוץ ומאפשרת התנהלות נעימה והעיצוב מעורר שיח בין דורי והשראה. 

 

 

 

חן חפץ: במרחק נגיעה


עבודת הגמר: מתחם תעסוקתי לעיוורים ואנשים בעלי מוגבלויות שמשפר את איכות חייהם ומעניק להם עצמאות מרחבית ותעסוקתית. ההתמצאות במרחב נעשית על ידי צבע וטקסטורה, שילוט, אלמנטים מובילים, סימני אזהרה ופסי הולכה ומאפשר לכל אחד להתמצא בו באופן עצמאי.

 

על הכוונת כי: המחשבה על מרכז שנועד אמנם לבעלי מוגבלויות אבל מזמין אליו גם את הקהל הרחב יוצרת חיבור בלתי אמצעי בין קהלים ואוכלוסיות. אם עד כה עוצבו מקומות בצורה מונגשת רק עבור בעלי מוגבלויות, הרי שבעצם פתיחת המרכז לקהל - נפרצות החומות והיישום בדרך התכנון העיצוב הופכים את המקום ללגיטימי עבור כולם. ודאי שעבור בעלי המוגבלויות.