פורום אדריכלות בניהול יוליאנה ריסקוף
פורום עיצוב פנים בניהול קרן רוזנר
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום חלונות בהנהלת חברת קליל
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

מה פרויד היה אומר: על הקשר בין עיצוב למרחב טיפולי

בבואכם לחדר הטיפול, עוד לפני שלגמתם מכוס המים, תהליכים שלמים מתרחשים בנפשכם מבלי שאתם מודעים להם בהכרח, חלקם מושפעים מעיצוב החלל. יצאנו ללמוד מפסיכיאטר מומחה על מה כדאי לשים את הדגש בבואנו לעצב קליניקות טיפול

מאת: מערכת אתר בניין ודיור

20/06/2017
צילום: סיני קורן

בסדרת כתבות חדשה נציץ לבעלי המקצוע הכל כך יקרים לנו ונשמע מהם טיפים לגבי עיצוב. הראשון שפנינו אליו כדי לקבל "טיפול עיצובי" הוא דוקטור אילן טל, פסיכיאטר מומחה בקליניקה לתמיכה רגשית ונפשית במרכז דוקטור טל, שיחד עם מנהל קשרי הלקוחות ערן שי סיפרו לנו על הקשר שבין עיצוב למרחב טיפולי. יצאנו נשכרים ועם קתרזיס, מבחינה עיצובית כמובן. מוכנים להתחיל?

 

כורסאות נוחות, אבל לא שוקעות. ואין כמו שטיח מחמם

 

כיצד משפיע עיצוב הקליניקות על המרחב הטיפולי?


בעיני עיצוב הקליניקות מאוד חשוב למרחב הטיפולי. מסביר דוקטור טל, אני משקיע חשיבה עמוקה בצורכי המטופל, לא רק בעיצוב, החל משיחת הטלפון הראשונית והמידע המדויק שהוא מקבל שהוא מתקשר, ועד איזה ריח הוא יריח בכניסה ושחדר ההמתנה יהיה נעים, נוח ודיסקרטי. זאת אגב הסיבה שאנחנו מקיימים במרכז שלנו בתל אביב מספר קליניקות פרטיות וקטנות כדי לתת תחושה אישית ודיסקרטית. כבר בשלב בו המטופל מתיישב על הספה חשוב שירגיש בנוחות המקסימלית, עם זאת לא רצוי שתהיה זו ספת סלון שקועה מדי. אני שואל את עצמי מה המטופל ירצה לקרוא בחדר ההמתנה - האם עיתונות כללית או עיתונות מהתחום וכמובן כל זה לא מחליף את איכות הטיפול האישי והמקצועי שחייב להיות ברמה הכי גבוהה שיש. קליניקה היא מרחב ייחודי,  חדר הקליניקה אינו העתק של שום חדר שקיים במקום אחר,  אלא יצירה חדשה.  למעשה,  מדובר בחדר שנועד לתת נוחות מקסימלית בעת מפגש שבו עולים לעיתים דברים קשים או שינויים רגשיים פורצי דרך. הקליניקה אמורה לאפשר את שניהם. 
 


כאשר ממתינים לטיפול, כדאי להתרווח בסביבה שקטה, על מנת לעבור מן השיגרה לטיפול

 

על מה כדאי לשים דגש בבואנו לעצב קליניקה?


חשוב לי לתת למטופלים תחושה ביתית וחמה, אני מנסה להיכנס אל נעלי המטופל, שואל את עצמי מה הוא מרגיש כשהוא נכנס. כדאי להתייחס אל מנח הכסאות ולהציבם כך שאחד מופנה (כמעט) מול השני, שהמטפל והמטופל ישבו על כורסא זהה, זאת על מנת למנוע הרגשה של היררכיה ולייצר במקומה תחושה של קירבה, גם לסוג הכורסאות יש חשיבות האם בחרנו בעור או בבד, כדאי ללכת על כורסא שמאפשרת נוחות מבלי לשקוע. תמונות הרקע צריכות להיות מתאימות לחלל סולידיות ולא מעוררות מדי רגשות, לדימויים מובהקים, קשים או עליזים, ישנה השפעה גדולה על המרחב ועל התחושות שעשויות להתעורר בקרב המטופל.
 

הכורסאות מונחות כמעט זו מול זו ועדיף שתהינה זהות.
 
צורת הישיבה, במידה ומדובר בטיפולים זוגיים, נשאלת השאלה האם בני הזוג יישבו באותה הספה או בכורסאות נפרדות. במידה וזה רק מטפל ומטופל אז מי יושב מול הדלת, ומה קורה כשהדלת  נפתחת על מי זה משפיע ובאיזה אופן.
 

כיצד למקם את הזוג בטיפול זוגי? יחד או לחוד?
 
כדאי לשים לב לצבעוניות שתייצר חלל שקט ומרגיע, חלל המתנה נעים ונוח שכולל פינת קפה, אקוסטיקה ושקט, ריחות נעימים. יש חשיבות גם אם יהיה שולחן קפה אחד משותף למטפל ולמטופל או לכל אחד. במידה והחדר משמש גם לילדים וגם למבוגרים אז צריך לחשוב על התאמות לכל טיפול, ילדים שזקוקים לצעצועים וכלי משחק ומבוגרים שלא רוצים להרגיש בקליניקה של ילדים, אז צריך למצוא עיצוב נייטראלי שלא מכוון למשהו ספיציפי.
 


גם חדר ההמתנה כדי שיהיה מרגיע ונעים

 
חלל טיפולי לילדים, כדאי שיהיה מזמין ויאפשר משחק 
 
עיצוב הכניסה הוא נושא בפני עצמו אני ממליץ בין היתר על צמחיה פורחת, לנגישות מבחינה תחבורתית, קרבה לחניון ודרכי תחבורה (לאנשים שמגיעים מחוץ לעיר) וכדומה וכמובן נגישות לנכים.
 
תאורה מספקת זה גם עניין חשוב, יש מטופלים שאוהבים להחשיך יותר, אני אישית מעדיף תאורה מלאה, תאורת יום. אבל נותן לאנשים את כל האופציות, כלומר תמיד ממקם מנורות צד למי שמעדיף תאורה יותר נמוכה ומעומעמת. כיוון המזגן זה גם נושא רגיש, אנשים לא אוהבים שהמזגן מולם ויש כאלו שחם להם ולחלק קר וכו'. שני טיפ אחרונים: לא מכניסים מראות לחדר הטיפול ווילונות - בהירים אבל לא שקופים!
 

ספרים מקצועיים בחדר ופרחים, כל דבר קטן מורגש ומשמעותי
 
מהי חשיבותה של האקוסטיקה בחלל?

אקוסטיקה מאוד חשובה כמובן במרחב הטיפולי, יש מטופלים שסובלים מADHD (הפרעות קשב וריכוז) ורעשים מיותרים מקשים עליהם להתרכז, אם כי יש מטפלים שנוקטים בגישה שאומרת שהמרחב הטיפולי צריך להיות "כמו בחיים" וגם שם קשה למצוא שקט וצריך לתפקד בכל מיני מצבים רגשיים מורכבים. דרך אגב, גם אקוסטיקה בין חדר הטיפול לחדר ההמתנה מאוד חשוב (שלא ישמעו במסדרון מה נאמר בחדר הטיפול) או במצבים שבהם בני משפחה מטופלים וחלקם ממתינים בחוץ, ולא בדיוק רוצים שישמעו מה נאמר בחדרי הטיפול. אני משתמש לעיתים במכשיר למיסוך רעש.

  • 2.
    הקליניקה מאוד יפה ועושה רושם טוב(ללא טקסט)
    דניאל | (07/06/2017)    
  • 1.
    נחמד ומענין!(ללא טקסט)
    א | (06/22/2017)