פורום עיצוב פנים בניהול מעצבת הפנים טלי כהן ליעד
פורום מטבחים בהנהלת בלורן
פורום דלתות בהנהלת דלתות פנדור
פורום מיזוג אוויר בניהול בר מערכות

סמנו לעצמכם: 10 השכונות המבטיחות של ישראל תשע"ד

הן מתוכננות עד הפרט האחרון, עם אופי ייחודי משלהן ויוצרות אווירה חדשה בכל עיר: מצעד השכונות המבטיחות של השנה הקרובה בישראל

מאת: סיוואנה אופיר

25/08/2013

 

עד לא מזמן הייתה שכונה פשוט גוש בתים בתוך עיר אבל בשנים האחרונות, עם צמיחתם של פרויקטים סגורים וממותגים, מסתבר ששכונה חדשה יכולה להשפיע גם על העיר עצמה ואפילו לשנות אותה. 

 
באמצעים של בנייה בסטנדרטים מסויימים ועם אפשרויות שונות של גודל דירה מכוונות שכונות מסוימות אל חתכי אוכלוסיה ספציפיים, פעם כאלה שמחפשים כזו שכוללת מסחר ועירוב שימושים ומתפקדת גם כמוקד המשרת שכונות וערים נוספות או שמחליטים על שכונה כפרית ושקטה עם שטחים ירוקים שמתפקדת כאיזור נפרד המשמש למגורים בלבד. לכבוד השנה החדשה יצאנו לשטח כדי למצוא את השכונות החדשות, שיקבלו דיירים בשנה הקרובה, המבטיחות ביותר בישראל. לכל אחת יש אופי משלה, דיירים משלה והכי חשוב – עיצוב משלה. בואו לסיור מודרך: 
 
חיפה: שכונת רמת הנשיא

על המורדות המערביים של הכרמל הולכת ומוקמת לה שכונה חדשה, במרחק הליכה מחוף הים. מדובר בשכונה הראשונה בחיפה שמתוכננת כשכונה שלמה ולפי התכנון צפויים לקום בה כ- 18 מגדלי מגורים בני 9-22 קומות באיכויות ומפרטי בניה גבוהים שכוללים 1063 יחידות דיור.
מה בשכונה: השכונה מציעה דירות במגוון גדלים, עם מרפסות גדולות, מעבר לגודל המקובל. במגדלים יוקמו שטחים ציבוריים לרווחת הדיירים כמו מועדון דיירים וחדר דואר והשכונה עצמה כוללת פארק מרכזי ושטחים ירוקים נרחבים וכן מרכז מסחרי, בתי ספר ומרכז ספורט. אכלוסו של הבניין הראשון בשכונה כבר החל, ורוב הרוכשים, נכון להיום, הם תושבי חיפה, זוגות צעירים ומשפחות צעירות משפרות דיור, בעלי מקצועות חופשיים ואנשי הייטק וממזרח לשכונה קיים שטח פתוח וממערב לשכונה קיימת בנייה נמוכה, כך שהנוף הנשקף מרוב הדירות הוא הים.
על התכנון:  השכונה מוקמת על ידי חברת גב-ים, מקבוצת נכסים ובניין IDB, וחברת רסקו מקבוצת ישרס.
 
 

(הדמיה: וויופוינט) 
 
 
רעננה: שכונת נווה זמר

השכונה הגדולה ביותר ברעננה כוללת תכנון אורבני עם איכויות של פריפריה והבניינים שייבנו בה בני 6-7 קומות, ומסודרים סביב חצרות פנימיות וכוללים בסך הכל 3500 יחידות דיור. השכונה החדשה תוכננה כך שתורגש בה סוג של היררכיה שעוזרת לחוות את החווייה העירונית ולעבור ממצב ציבורי ביותר לפרטי ביותר. 
מה בשכונה: בכניסה לשכונה ניצב מרכז מסחר ובמרכז השכונה עובר קו מתח עליון שהפך לפארק ציבורי פתוח שמחלק את השכונה לשני חלקים שנהנים ממנו. מנגנון פינוי האשפה באופן תת קרקעי בוואקום שכל בניין מתחבר אליו הופך את השכונה ל"ירוקה" וחוסך ממנה את מראה וריח חדרי הזבל והמשאיות המרעישות. לעובדה הזו תוסיפו את התכנון של שבילי אופניים נפרדים הכבישים וקיבלתם תו "ירוק" לא רע בכלל.
פרויקטים לדוגמא: בשכונה – שמתוכננת על ידי אליקים אדריכלים - משווקים מספר פרוייקטים כגון פרוייקט רעננה צפון של קבוצת גביש שחם" עם דירות 4-5 חדרים, פנטהאוזים ודירות גן; פרוייקט sol של חברת "היילנד" שמציע שני בניינים בני 6 קומות עם 11 דירות בכל אחד מול פארק ירוק ובקרבה לצירים ראשיים ופרוייקט "יובלים" שיכלול 2 בניינים בגובה 6-7 קומות ובהם 67 יחידות דיור בעלות 4-6 חדרים עם מרפסות.
 

(הדמיה: אליקים אדריכלים)
 
 
חדרה: שכונת חלומות הפארק

השכונה החדשה של חדרה ממוקמת בחלקה המזרחי של העיר, עם נגישות טובה לכביש 6 ממזרח ולכביש החוף ממערב, ומתוכננות לקום בה 1242 יחידות דיור בשלב הראשון ביוזמת חברת "שיכון ובינוי". באזור קיים קו מתח גבוה ותחתיו מתוכנן פארק ענק בן 90 דונם עם אגם גדול והשכונה נבנית משני צדדיו כשבצמוד לפארק ימוקם מרכז מסחרי בגודל 5000 מ"ר ובתי ספר.  
מה בשכונה: סביב הפארק, שיכלול שבילי אופניים ואזורי משחק, מתוכננת חגורת בניינים בגובה 17 קומות, בשדרות וסביב הכיכרות נבנים בניינים בני 7-9 קומות ובחלקה המערבי של השכונה יבנו מבנים בני 1-3 קומות. השכונה נבנית בהתאמה לתקן הירוק ברמת הדירוג הגבוהה ביותר כדי לזהם כמה שפחות את אתר הבנייה ובנוסף גם מערכת הפתחים בה היא ברמת בידוד גבוהה ומבנה הדירות מאפשר קבלת אור טבעי ואוורור במשך רוב שעות היום. 
פרויקטים לדוגמא: בנייני השדרה מחולקים לבנייני הכיכר בתכנון גלאור פישביין אדריכלים ובנייני השדרה בתכנון אדם דני איל אדריכלים, כך שנוצרים שני טיפוסי בניינים בעלי אסתטיקה שונה ובהם דירות 4-5 חדרים, דירות גן, מיני פנטהאוזים ופנטהאוזים.
 
 
(הדמיה: סטודיו ארקריאייטיב) 
 
ראשון לציון: שכונת נחלת יהודה החדשה

השכונה הותיקה והנפרדת של ראשון לציון הולכת ומתחדשת בצפון מזרח העיר, קרוב לאיזור התעשייה הישן ומושכת אליה  גםזוגות צעירים וגם משפחות של תושבים ותיקים.
מה בשכונה: בשל מחסור במוסדות ציבוריים בשכונה, החלו עבודות לבניית קריית חינוך שש שנתית בסטנדרטים גבוהים. כמו כן, נבנה בימים אלו בקריה מרכז ספורט הכולל בריכה, חדר כושר, חדרי חוגים ושירותים נלווים. למתחם החינוך יובילו מכיוון אחד מנהרה תת קרקעית ומן הצד השני גשר עילי, אשר יביא את הילדים למחוז חפצם בבטחה.
פרויקטים לדוגמא: השכונה נמצאת בתנופת בניה לאחרונה ונבנים בה מספר פרוייקטים ביניהם פרוייקט "שורשים בנחלה" של חברת שלום את נתן, הכולל 34 יחידות דיור בבניין בן 9 קומות.
 

(באדיבות עריית ראשון לציון)
 
ירושלים: שכונת תלפיות

תכנית "מתחם תלפיות" היא תכנית אב לשיקום ושדרוג איזור התעשייה תלפיות בהיקף של 1200 דונם בדרום העיר ירושלים. לפי חזונו של האדריכל המתכנן יעקב מולכו, מאחר ורוב השטחים בנויים, השדרוג יעשה ביוזמות פרטיות על פי מסגרות שהתכנית מתווה בזכויות בנייה, גובה בנייה ושימושי קרקע. תכנון השכונה מתמקד בעירוב שימושים, יוצר שינוי דרמטי במערך הדרכים ויוצר עמוד שדרה אורבני.
מה בשכונה: איזור העסקים של השכונה יכלול 12 גורדי שחקים שמיועדים לתעסוקה, משרדים ומלונות לצד קריית המחוזות הממשלתית שתאכלס את משרדי הממשלה החדשים. במסגרת התכנית צפויות להתבצע במקום גם תכניות פיתוח נרחבות, כולל פיתוח שטחים פתוחים וככר- שישרתו את באי הרובע וימשכו מבקרים, קונים ושוחרי תרבות.
פרויקטים לדוגמא: פרוייקט "תלפיות החדשה" של אביב, בליליוס ורוזנצוויג-ברוך כולל 8 בנייני מגורים עם דירות 3-6 חדרים, שבמרכזם פארק פנימי ובקרבת המתחם המסחרי תלפיותstreet mall  שיאוכלס בחנויות ובבתי קפה.
 

(באדיבות עריית ירושלים)
 
תל אביב: שכונת המשתלה

השכונה הצפון תל אביבית, ממש על גבול רמת השרון ולצד צירי תנועה ראשיים, כוללת בניינים בני 6 קומות ובשוליים קיימת בנייה נמוכה יותר ואלו יוצרים מבנה סגור המשרה תחושה של קהילתיות. בשכונה קיים מרכז מסחרי, גני ילדים ובית ספר.
מה בשכונה: מבזמן תכנון השכונה היה ברור ליער אדריכלים כי יש כאן צורך בצפיפות גדולה- לא בבתים צמודי קרקע אלא בבניינים שיצרו שכונה עירונית ולא פרוורית, בה הולכי הרגל יהנו מההליכה מהבית אל בית הספר ואל הפארקים. עם זאת, היה חשוב להם שלא לוותר על רווחת התושבים ועל הקשר לנוף. בשכונה יש פארק מרכזי, פארק מערבי ופארק דרומי ומבחינה עיצובית, יצרו האדריכלים יצרו המשך לעיר הלבנה של תל אביב עם קורות ומרפסות נסוגות.
פרויקטים לדוגמא: כיום מציעים למכירה 11 בניינים עם 452 דירות חדשות בשכונה של פרוייקט "גינדי Life" שמציג חזיתות פתוחות לפארק, פרוייקט בנייני בוטיק של אביב גרדנז, פרוייקט הורוביץ בשילוב האדריכל פיבקו הכולל 28 דירות ופרוייקט park view שכולל 4 בניינים במגרש על הצד הצפוני של השכונה הגובל בשטח פתוח לכיוון רמת השרון.
 

(יער אדריכלים)
 
פרדס חנה: שכונת מנדרין 

שכונת המגורים הפרטית שבלב פרדס חנה ממוקמת באזור ירוק, שקט, כפרי ופסטורלי שכבר מזמן החל בעליית מחירים. השכונה קרובה למרכז המושבה ונגישה לבתי ספר, גני ילדים, תחנת רכבת וליציאה מהירה לכביש 4 ו- 6 ועד כה, רוב המשפחות שרכשו דירה בפרוייקט הגיעו מאיזור המרכז והשרון על מנת לשפר דיור ולגור באיזור כפרי מחוץ למרכז, אך בקרבה אליו.
מה בשכונה: פרוייקט מנדרין בוטיק התאים את עצמו לאיזור הכפרי של פרדס חנה על ידי בנייה נמוכה שלא עולה על 3 קומות ומשתרעת על שטח של 11 דונם וכוללת 54 דירות בלבד. בכל מבנה קיימות דירות גן, מעליהם דירת 4 חדרים ומעליה דירת פנטהאוז. הדירות מעוצבות בתכנון פונקציונלי וגמישות לשינויים בהתאמה לרצון הדיירים ולכולן מרפסות שמש גדולות.
על התכנון: חברת  עמרם אברהם
 

(הדמיה: עמרם אברהם)
 
תל אביב: קדמת צהלה

בשכונת נווה שרת שבצפון מזרח תל אביב מוקם פרויקט "קדמת צהלה", בסביבה ירוקה הסמוכה לפארק הירקון ולמסלולי אופניים ובעלת נגישות גבוהה לצירי התנועה הראשיים של העיר. השכונה מתחדשת והופכת לשכונת יוקרה, בה צפויים גם להיבנות מגרשי ספורט, קריית חינוך ומוסדות ציבור נוספים.
מה בשכונה: על חשבון הריסה של 120 יחידות דיור במבנים קיימים, צפויים להבנות 324 יחידות דיור בשני מגדלים בני 24 קומות ועוד 4 בניינים בני 10 קומות. בפרוייקט מתוכננות דירות 4-5 חדרים הכוללות מרפסות שמש, מחסן וחניה פרטית.
על התכנון: חברות הנדל"ן אפרידר ואפגד ואדריכל אברהם יסקי
 
 
חולון: מתחם ח-300 

מתחם ח-300 מתפרש על שטח של 1300 דונם, קרוב למרכז העיר חולון, בקרבה לקניון חולון, לבתי ספר, לגני ילדים, למדיטק, למוזיאון העיצוב, למכון הטכנולוגי, למתנ"ס ולשירותי רפואה. 
מה בשכונה: המתחם צפוי להכיל 8000 יחידות דיור ובינתיים רוב רוכשי הדירות באיזור הם משפרי דיור תושבי העיר חולון או תושבים לשעבר שרוצים לחזור לעיר.
פרויקטים לדוגמא: במתחם משווקים מספר פרוייקטים ובינהם פרוייקטone  של חברת לוינסקי עופר הכולל מבחר דירות 4-5 חדרים במפרט טכני עשיר ובמגוון עיצובים וכן מיני פנטהאוזים ופנטהאוזים יוקרתיים המשקיפים לנוף הפתוח. פרוייקט "ארמונות במערב" של חברת ארמונות חן מציע דירות 4-5 חדרים ופנטהאוזים בבניין בן 12 קומות, ופרוייקט "דוניץ" בשדרה של משרד האדריכלים יסקי-מור-סיון מציע מגדל יוקרה בן 19 קומות ובו דירות 4-5 חדרים, מיני פנטהאוזים ודופלקסים מפוארים ופרוייקטAfridar Residence  של חברת אפרידר מציע בניין בן 11 קומות ובו 41 דירות בנות 4-5.5 חדרים, דירות גן, מיניפנטהאוזים ופנטהאוזים מרווחים.
 
פתח תקווה: שכונת אם המושבות החדשה

השכונה ממוקמת בצפון מערב פתח תקווה ותכנונה המקורי, של האדריכל יוחי לביא, אפיין אותה במגדלי מגורים צפופים בני 14-24 קומות כל אחד שמכילים יחד 6500 יחידות דיור. החלק החדש של השכונה מוסיף 1000 דונם חדשים לשכונת אם המושבות הותיקה המתאפיינת בבניה צפופה פחות עם בניינים בני 7-9 קומות בלבד.
מה בשכונה: המיקום המרכזי של השכונה מאפשר נגישות למקומות תעסוקה רבים, למרכזים מסחריים ולמוסדות חינוך, וגם לכבישים 4 ו-5 ולערים הסמוכות כמו רמת גן, תל אביב והרצליה.
פרויקטים לדוגמא: כיום משווקים בשכונה פרוייקטים רבים, בינהם פרוייקט "קרדן 4u" של קרדן נדל"ן המציע מגדל מגורים עם מגוון סוגי דירות 4-5 חדרים, מיני פנטהאוזים ופנטהאוזים, פרוייקט "אם המושבותHi Life " של קבוצת סרוגו הכולל שני בניינים בני 15 קומות כל אחד ובהם 102 יחידות דיור בנות 5 חדרים ופנטהאוזים, המקבלות נוף לפארק, ופרוייקט "Y Premium" של יעקובי יוניברסל המציע מגדל יוקרה בן 23 קומות עם דירות 5-6 חדרים ופנטהאוזים בגדלים שונים.
 

(צילום מסך מאתר השכונה)
 
עוד בספיישל ראש השנה:

 


 • 12.
  כל שכונה במודיעין מתוכננת יותר טוב מאלו בכתבה(ללא טקסט)
  דרור פלוצקה | (01/08/2015)    
 • 11.
  אני גר באם המושבות ומת לברוח מפה-אין קונים!!!(ללא טקסט)
  כתבה קנוייה | (11/11/2013)    
 • 10.
  די , אנחנו לא מטומטמים !!!!
  אליקים | (11/10/2013)    
  כתבה חרטה אחת גדולה !! מעניין מדוע לא נרשם בראש הכתבה "מדור פרסומי"? מה קרה? היו קבלנים שנתקעו עם דירות והיו צריכים משווקת לפרוייקטים ? ולראיה פירוט "פרויקטים לדוגמה" בכל שכונה....
 • 9.
  חלום בלהות!(ללא טקסט)
  פשוט נורא | (09/11/2013)    
 • 8.
  כנראה לא הבנתי
  מחפש דירה | (09/09/2013)    
  אבל מה מיוחד בשכונות הללו ? פרט לזה שהן חדשות. כמה כבר שטחי הכתב יכול להיות.או שזה שוב פעם כתבה ממומנת????
 • 7.
  אפס הבנה בתכנון ואורבניות:-)
  כתבה ממומנת | (09/09/2013)    
  "הן מתוכננות עד הפרט האחרון, עם אופי ייחודי משלהן ויוצרות אווירה חדשה בכל עיר"???
 • 6.
  תכנון דפוק. השמש בכלל לא חודרת לרחוב. הבניינים מקבילים זה לזה - בכדי שהשכנים יעבירו חוט וידברו בינהם? מי הדפוק שאישר את זה. מי הטיפש שקנה?
 • 5.
  בתמונה של ירושלים מופיעה הכניסה לעיר במלוא הדרה המתוכנן לשנים הקרובות סביב האייקון המוכר של גשר המיתרים, ומתארים מעליה את שכונת תלפיות החדשה בצד השני של העיר. נו באמת... מערכת, איפה הרצינות הבסיסית?
 • 4.
  שכונה ללא עירוב שימושים=שכונה מתה(ללא טקסט)
  אייל הראל | (09/08/2013)    
 • 3.
  כתבה קבלנית המשתלה זוועה הבתים הישנים מתפרקים(ללא טקסט)
  אחד | (09/08/2013)    
 • 2.
  כתבה ממומנת
  איקס | (09/08/2013)    
  ואם לא יפרסמו את התגובה שלי זו הוכחה. אני מהמרת שמי ששילם קיבל סעיף בכתבה, כי מה יותר מבטיח בשכונת המגדלים המפלצתיים "אם המושבות החדשה" מאשר השכונה הירוקה בכפר סבא למשל?
 • 1.
  מה עם יבנה? באר יעקב?
  רחל | (09/08/2013)    
  שכונות חדשות המכפילות את שטח העיר עם מאפיינים ירוקים. האם זו כתבה מוזמנת על ידי קבלנים?