כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

רעיונות והשראה  //  אלמנטים יפניים שכדאי לשלב בעיצוב הבית

אלמנטים יפניים שכדאי לשלב בעיצוב הבית

נמשכים לתרבות היפנית? סקרנים מסגנון הואבי סאבי? – אתם לא לבד. יותר ויותר ישראלים מאמצים בשנים אלמנטים יפניים ומשלבים אותם בעיצוב הבית. איך? ממש כך

מאת: תוכן שיווקי צילום:


רבים מבני המערב מוצאים עצמם מתעניינים בתרבות העתיקה של המזרח הרחוק, לרבות התרבות היפנית. הם מוצאים בה יופי, סקרנות ובעיקר תחושה שתרבות זו עשויה להנחיל סדר וארגון חדש בחייהם ולפיכך מעוניינים לאמץ לעצמם את האלמנטים שמאפיינים את העיצוב של המזרח הרחוק. בהתאם לזאת, אפשר למצוא היום יותר ויותר סדנאות שמלמדות את עקרונות העיצוב הזה ושל הפנג שוואי. אם חפצה נפשכם בביקור ביפן תוכלו למצוא שלל טיסות ליפן מלאות בתיירים סקרנים שמעוניינים להכיר בצורה הרבה יותר מוחשית את עקרונותיה המנחים של התרבות ועיצוב הבתים במזרח הרחוק.

התמונה מאתר: pexels

סגנון יפני קלאסי

ביפן יש יערות רבים ולכן גם חומר הגלם העיקרי שעושים בו שימוש הינו עץ טבעי. הריהוט בחלל היפני תמיד יהיה הרבה יותר נמוך מהריהוט המערבי ויהיו לו קווים ישרים ומינימליסטיים עם חלוקה ברורה ועיצובית והוא יהיה בעל מסה קלה שמאפשרת שינוע ממקום למקום. סגנון זה ישאף תמיד לקלילות ולכן יבקש להיעדר מכל ריהוט שהוא מעמיס על העין ויעדיף גוונים רגועים שמגיעים מהטבע. מחצלות "טאטאמי" הן פריט עיצובי קלאסי שמאפיין את העיצוב היפני, אלו למעשה מעין מחצלות קש קלועות. בבית יפני מסורתי יש חלל טאטאמי שכל הרצפה מכוסה במחצלות מהסוג הזה, הגודל של החללים היפניים יתוכנן בקפידה כדי להכיל את המספר המדויק של המחצלות.
באדריכלות היפנית יש חשיבות גדולה לכל מה שקשור לטבע מסביב ולכן כל בית יהיה מוקף במרפסת רחבה שפונה לנוף, גם הבית יהיה מעוטר בקישוטים מעטים שיש להם קשר ישיר לטבע. בנוסף, נעשה תכנון מראש שמתחשב באקלים המאפיין את המקום, המעניק חדירה לקרני השמש על מנת שיחממו את החללים השונים של הבית או זרימה של משב רוח שיאפשר לקרר או לאוורר את החלל ואת מערכת המחיצות והפרגודים.

ה"ואבי סאבי"

העיצוב היפני, ממש כמו כל הווייתה של התרבות היפנית, למעשה מחזיר אותנו כמה שנים אחורה לתקופות שבהן טיפחו מוטיבים בסיסיים – הרמוניה ואיזון, כבוד לכל מה שיש לו זיקה לטבע, מין טוהר מינימליסטי ולא מורכב. מעין סגנון שיכול להזכיר בקלות את העיצוב הסקנדינבי מהבחינה הזו כשיש להם מכנה משותף – פרקטיות. המונחים שמהם שואב העיצוב היפני בעיקר את השראתו הוא מסגנון הנקרא- "ואבי סאבי" – שהמשמעות שלו היא השקפת העולם וההבנה כי בטבע לא הכל מושלם, כי קיימת ארעיות וחוסר. מאפייני האסתטיקה הזו בעצם כוללים את הפשטות והצניעות לצד אסימטריה וחספוס. יש מי שמתאר את הואבי סאבי כ"חוכמה ויופי של חוסר שלמות". היפנים אינם עוסקים ברכוש ושלמות כמו במערב והם מקדשים את האיזון והחיבור לטבע אותו הם מאמצים לליבם ומוקירים למרות החוסר והארעיות המתקיימת בו.

להכניס הביתה אנרגיות חיוביות

עיצוב הבית לפי הסגנון של המזרח הרחוק מגיע משני סגנונות: הראשון הוא הסגנון המינימליסטי שמאפיין מאוד את החללים של הבתים ביפן שדוגלים בהכנסה של כמה שפחות רהיטים ואלמנטים לתוך החללים של הבית. והשני הוא סגנון הפנג שווי שדבק בסברה כי חיים טובים במתחם הבית יתאפשרו רק אם האנרגיה תזרום בצורה חופשית ולצורך זה מנחה עקרונות מהותיים של עיצוב הבית למען מימוש השקט, השלווה והרוגע הנפשי. תורת פנג שווי מתבססת על הקשר שיש לאדם עם הסביבה שלו ותומכת בהבנה של האנרגיה בחלל (שמכונה צ'י) ובצורה שהיא זורמת מסביב. על פי הבנה זו, פריטים וריהוט שיוצבו בחלל במקומות שלא להם, עשויים להפריע לזרימה של האנרגיה ולפגוע בשלוותם של דיירי הבית.
את עקרונות העיצוב המינימליסטי ניתן ומומלץ לשלב כבר בשלב הראשון של יצירה ותכנון חלל הבית, בזמן שהאדריכל משרטט את הבית, כך תוכלו להנחיל את יסודות הסגנון המינימליסטי. עם זאת, צריך להבין, שניתן ואפשר גם לעשות שינוי בכל שלב של הבנייה גם כשהבית כבר עומד והדיירים מאכלסים אותו. כל עוד ישמרו כללי עיצוב הבית בהתאם לתורת הפנג שווי, הרי שכל הדיירים יוכלו לקבל הרבה מהתמורה הזו שתחול בכל הסביבה שלהם ותהפוך את החיים שלהם לנעימים, יעילים, טובים ופוריים יותר.
לסיכום, מי שבוחר לעצב את ביתו בסגנון מינימליסטי, יודע מלכתחילה שהוא מבטיח לעצמו חיי שלווה ונוחות וחיים שהם נקיים מרעש ושיבושים בחלל. האנרגיה תזרום בצורה חופשית יחד עם תחושה אוורירית וקלילה. לעיתים, רק אלה בלבד יספיקו כדי להצליח לשפר את החיים בצורה משמעותית.

עוד בנושא

רעיונות והשראה

לא רק לאיפור: כוחה של מַראָה בעיצוב הבית


אנחנו רגילים להשתמש במראה כדי להתלבש או להתאפר – אבל עם שילוב נכון של מראה בעיצוב הבית, היא גם יכולה להאיר ולהגדיל חללים ואפילו להיות האלמנט הכי מעניין בחדר

רעיונות והשראה

שק של סנטימנטים: עיצוב ישן-חדש מלא בקסם


משפצים בית ישן? יש לכם הרבה חפצים עתיקים? נמשכים לרהיטים יד-שניה? הנה הסיבות והדרכים לצקת בבית עיצוב ישן-חדש

רעיונות והשראה

מי צריך ספה? רעיונות לעיצוב סלון אחר


נמאס לכם מהמבנה הקבוע של ספה, כורסה ושולחן קפה? לא רואים טעם במזנון? חושבים שהטלוויזיה מיותרת? כך תעצבו סלון אחר שאין בכל בית

רעיונות והשראה

מוחיטו בסלון: רעיונות לעיצוב בר משקאות ביתי


מתחשק לכם דרינק אבל אתם כבר בפיג'מה? רוצים לשתות בלי לדאוג לנהג? כך תעצבו בר משקאות ביתי שיביא את הפאב אליכם

תגובות

כתיבת תגובה