כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

רעיונות והשראה  //  הדוור תמיד מצלצל פעמיים: חזיתות מסובבות ראשים

הדוור תמיד מצלצל פעמיים: חזיתות מסובבות ראשים

רואים אותן מהרחוב וקשה להתעלם מהן. החזיתות המתוחכמות, המאופקות, החזיתות של פעם ואלה שמכסות טפח ומגלות טפחיים. פגשנו אותן חזית מול חזית

מאת: לימור קלר צילום:


כשהתגוררנו בסביבה של בתים נטולי גדרות, ראינו אותן בבירור, אבל היום נטועות חזיתות הבתים בתוך סבך של עצים, מאחורי חומות של אבן – נחבאות ושלא בצדק. אבל כשנגלית לה חזית – לא ניתן להתעלם ממנה, אפשר לאהוב אותה או לא, לרצות אחת כמוה או לגחך בלב. אבל אי אפשר שלא לשים לב שהחזית היא הפנים והבגד, הרושם הראשוני של הבית. אז יצאנו לבדוק מיהן אותן חזיתות שעבורן שווה לצלצל בפעמון – פעמיים.

 

הדרמטית המסתורית


שלושה שלישים ארכיטקטוניים מודרניים מרכיבים את החזית הנישאת אל הרחוב ומשווים לבית מראה של היכל דרמטי בן שבעה מטרים. קדמת המגרש משמשת כפטיו המהווה מבואה חיצונית החוצצת בין הרחוב לפנים הבית. מצד אחד מגונן הפטיו על השוהים בבית, ומצד שני יוצר דרמה ועניין לאלה הבאים מבחוץ. אל קירות הבטון המסיביים והאטומים מצטרפת משרבייה ורטיקלית מברזל צבוע לבן, דרכה מציצים כביכול לתוך הבית, והיא זו שמעניקה לבית מראה תלת ממדי וסוער.

 

אדריכלות: ישראלביץ' אדריכלים. צילום: עודד סמדר

 

הצנועה והחסודה


מהרחוב נראית פאה צרה שהינה חלק מתיבה מלבנית לבנה, החבוקה בקיר בטון חשוף. אין גדרות אל הרחוב, והשכנים יכולים לומר יפה שלום. פתחים מלבניים בשתי הקומות, מסה של קירות וגינה צנועה לא מעידים במאומה על החזית הדרומית הפתוחה לחצר, שם מתנהלים חייהם של בני המשפחה. בקיץ מצלים עליהם פרגולה וקורת בטון, ובחורף הם נהנים משמש נמוכה החודרת דרך הפתחים.

 

אדריכלות: עשת אלפרוביץ' . צילום: טל ניסים

 

ארצישראלית הדורה


פתחי חזית גדולים מכניסים שפע אור לבית ועליהם מכסים תריסי ברזל תכולים במראה של פעם, המצטרפים לחיפוי לבנים במראה השכונות הוותיקות של ירושלים ושל צפת. שני עצי דקל ותיקים מהבית שהיה כאן בעבר נותרו בחזית, מזכירים את בתי הראשונים של פעם.

 

תכנון ועיצוב פנים: רון שינקין ומזי מיכאל, סטודיו לעיצוב ואדריכלות. צילום: שי אדם

 

כמו באמריקה


המראה האנגלו סכסי של הבית הוא אינטרפרטציה מקומית לבתים האמריקאיים, במיוחד כשמצטרפים אליהם לייסטים דמויי עץ ו-BAY WINDOW, חלונות בסגנון אותם בתים. פרגולה מרווחת מצטרפת למבנה הר' של הבית ומרבעת אותו, ומשמשת כחלל אירוח מוצלל בעל ריצוף עוטף שמתחיל בפתחי הבית וממשיך לבריכה. עמודי הפרגולה עשויים עץ ונאמנים בצורתם ובצבעם לעמודים הקונסטרוקטיביים שבולטים בבלקון שבקומת המגורים. הם מעוטרים באִמרה המוסיפה ממד מוקפד ואלגנטי, ומעקה ברזל שחור מהווה קונטרסט לחזית הבהירה.

 

אדריכלות: שירלי דן. עיצוב: רויטל אינדיק. צילום: איתי סיקולסקי

 

החברותית


הבית הוויקטוריאני מעוצב אומנם עם חזית מודרנית, אבל זהו לא עוד סתם מבנה מגורים, כי אם בית פרטי היוצר דיאלוג עם השכונה. וזו אכן מצטופפת ממש ממול, בבית הקפה השכונתי בלב ליבה של שכונה אוסטרלית ביתית. המילה HELLO, הכתובה בגדול על החזית באמצעות אבנים לבנות, מעודדת תקשורת עם הבניינים ודייריהם ומשתלבת עם ההיסטוריה הארכיטקטונית שמסביב, הכוללת בניינים מסורתיים מהמאה ה-19 ודירות לבנים שטוחות משנות ה-60 וה-70.

 

אדריכלות ועיצוב פנים: Fooi-Ling Khoo ו-David Brand. צילום: Nic Granleese

 

דרמה קווין מתוקתקת


מבחוץ מרחפת הקובייה העליונה מעל הקרקע במראה נקי וסימטרי, ויוצרת נדבך דרמטי בזכות חזית שחורה עוצמתית, עמודי תמיכה מברזל, פתחים מאורכים המתוחים לאורך ולרוחב וקיר זכוכית ALL GLASS מרשים לאורך כל קומת הכניסה. משחקי אור נוצרים בזכות כך בכל שעות היממה, ומוסיפים השראה לקונספט הארכיטקטוני הגיאומטרי הא-סימטרי.

 

אדריכלות: ישראלביץ' אדריכלים. צילום: עודד סמדר

 


עוד חזיתות שישאירו אתכם המומים:

חזיתות בלתי נשכחות: המבנים שיהממו אתכם

בזכות החזית: בניין שקשה לפספס

מבני זכוכית מרשימים ברחבי העולם

מי שגר בבית זכוכית

עוד בנושא

רעיונות והשראה

לא רק לאיפור: כוחה של מַראָה בעיצוב הבית


אנחנו רגילים להשתמש במראה כדי להתלבש או להתאפר – אבל עם שילוב נכון של מראה בעיצוב הבית, היא גם יכולה להאיר ולהגדיל חללים ואפילו להיות האלמנט הכי מעניין בחדר

רעיונות והשראה

שק של סנטימנטים: עיצוב ישן-חדש מלא בקסם


משפצים בית ישן? יש לכם הרבה חפצים עתיקים? נמשכים לרהיטים יד-שניה? הנה הסיבות והדרכים לצקת בבית עיצוב ישן-חדש

רעיונות והשראה

מי צריך ספה? רעיונות לעיצוב סלון אחר


נמאס לכם מהמבנה הקבוע של ספה, כורסה ושולחן קפה? לא רואים טעם במזנון? חושבים שהטלוויזיה מיותרת? כך תעצבו סלון אחר שאין בכל בית

רעיונות והשראה

מוחיטו בסלון: רעיונות לעיצוב בר משקאות ביתי


מתחשק לכם דרינק אבל אתם כבר בפיג'מה? רוצים לשתות בלי לדאוג לנהג? כך תעצבו בר משקאות ביתי שיביא את הפאב אליכם

תגובות

ישראלוביץ הרגו אותי. הכל מושלם אצלהם. וואו.

כתיבת תגובה