כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

רעיונות והשראה  //  החוויה היפנית

החוויה היפנית

רוצים להכניס קצת אווירה יפנית הביתה? קודם כול תורידו נעליים. חוש האסתטיקה המפותח של היפנים נובע מההתייחסות אליה כאל פילוסופיה ודרך חיים

מאת: צילום:


 

צילום: Yoshihiro Asada. מתוך אתר Dezeen

 

 

יש הרבה מה ללמוד מהיפנים, אבל מעל הכול היפנים ידועים בחוש האסתטיקה המפותח שלהם. היכולת הזאת של היפנים להביא כל דבר לכדי שלמות אסתטית, נובעת מההתייחסות שלהם לאסתטיקה כאל פילוסופיה ודרך חיים. זה לא משנה אם מדובר באוכל, באמנות, בנימוסים והליכות או בעיצוב. 

 

 

עוד עיצובים יפניים:

מדריך: הכול על עיצוב הבית בסגנון יפני

יפני בקיבוץ: הצצה לבית מעוצב בדרום הארץ

בצמיחה תמידית: בית יפני קטן ומעוצב

 

 

האסתטיקה היפנית בנויה על בסיס שונה מזה של האסתטיקה המערבית. האסתטיקה המערבית מתבססת על תפיסת היופי, שלפיה האדם עומד במרכז והכול סובב סביבו. לעומת זאת, אידיאל היופי של המזרח אינו האדם אלא הטבע, והאדם הוא רק חלק קטן מהיקום הגדול. לא הטבע כרקע לאדם, אלא הטבע כמטרה בפני עצמה. מכאן נובעת החתירה לפשטות, לצמצום ולקבלת הטבע כפי שהוא, בלי להנדס ולשנות אותו. להכיר במקומו של האדם "הקטן" אל מול הטבע העצום והאינסופי.

 

מקדשים את הטבע – ההתייחסות למבנה מתחילה מהטבע. צילום: Nacasa & Partners Inc. מתוך אתר architectureartdesigns

 

 

קודם כול תורידו נעליים


הנעליים לא נכנסות הביתה. היפנים עושים הפרדה ברורה בין החוץ לפנים. החוץ מלוכלך ובתוך הבית מדובר בשטח סטרילי ויש לשמור עליו כך (זאת גם הסיבה שבבית יפני מסורתי תמצאו זוגות נעליים גם בכניסה בחדר השירותים – נעליים המיועדות לשימוש בתוך חדר השירותים בלבד). בכל מקרה, מחקרים הוכיחו, כי מרבית החיידקים שאנחנו מכניסים אלינו הביתה מגיעים מהרצפה, כך שיש גם הרבה היגיון בריא במנהג הזה.

 

צילום: Iwan Baan. מתוך אתר Dwell

 

 

סוגדים לטבע


בבתים יפנים רבים ניתן למצוא חצרות פנימיות, אשר הבית בנוי סביבן, או חזית ארוכה כלפי חוץ, כאשר רוב חדרי הבית ניצבים לה. החזית הפתוחה מייצרת מראה מינימליסטי ומסמלת את הרצון להתמזגות עם הטבע. השאיפה היא שמכל מקום בבית ייראה טבע. כך האדם מקבל פרספקטיבה לקיומו.

 

מבחוץ חזית ארוכה ושקופה כלפי החצר. צילום: Hahakura Photo Office. מתוך אתר Dwell

 

ומבפנים חזית ארוכה ואחידה של חדרי הבית. צילום: Hahakura Photo Office. מתוך אתר Dwell

 

בית יפני ארוך וצר. מופנה עד כמה שניתן כלפי החצר. צילום: Adam Friedberg. מתוך אתר Dwell

 

חצר פנימית. צילום: Shigeo Ogawa. מתוך אתר Dezeen

 

 

הרבה עץ ודפי אורז


הבית היפני המסורתי בנוי מעץ, והקירות הם למעשה מחיצות שעשויות אף הן מעץ בשילוב דפי אורז, ומכאן הצבעים הדומיננטיים, שיהיו בגווני לבן אוף-ווייט וחום. השחור, שגם הוא צבע חשוב וחיוני בעיצוב היפני, ישמש בעיקר כדי להגדיר גבולות ולתחום שטחים.

 

את נייר האורז מחליפות לפעמים מחיצות עץ בשילוב זכוכית. צילום: KENTA KAWAMURA. מתוך אתר designboom

 

הפשטות שבחומר, שימוש בחומר אחד מרכזי – עץ וצבעוניות חומה הנגזרת ממנו. צילום: Toshiyuki Yano. מתוך אתר architectureartdesigns

 

 

למעט ברהיטים ואקססוריז


היפנים לא מפחדים מחדרים ריקים. לא תמצאו בחדרים רהיטים שאין להם תפקיד. הרהיטים קיימים לשימוש פונקציונלי בלבד, והריק הוא חלק מהרעיון של הדגשת המינימליזם. גם למעט האקססוריז שייבחר יהיה תפקיד של הדגשת החומר והבלאי הטבעי שלו עם דגש לכך שלא הכול חייב להיות מושלם. השלמות והיופי נמצאים בחוסר השלמות, כל עוד מדובר בבלאי טבעי – כדים שבורים שהודבקו מחדש, ענפים יבשים, קירות מקולפים וכד'.

 

צילום: Tess Kelly. מתוך אתר Dezeen

 

 

היפני המערבי


השאיפה למינימליזם בצבע, בצורה, בחומר וברהיטים מייצרת ביטויים של סגנון יפני בבתים מערביים רבים. גם כאשר מדובר בבית, אשר נבנה בבנייה מערבית, סגנון העיצוב המינימליסטי מייצר אווירה יפנית ומשרה רוגע ונינוחות.

 

חדר שינה מערבי בסגנון יפני. צילום: Adriano Pecchio. מתוך אתר caandesign


סלון מערבי בסגנון יפני. צילום: Adriano Pecchio. מתוך אתר caandesign

 

 

עוד בנושא

רעיונות והשראה

עומדים על הסף: טיפים לעיצוב הכניסה לבית


כולם מדברים על עיצוב פנים, אבל כשמדובר בבתים פרטיים הרושם מתחיל עוד הרבה לפני שפותחים את הדלת. ככה תשקיעו בעיצוב הכניסה לבית שלכם

רעיונות והשראה

לא רק מודרני: הצבע הלבן בעיצוב כפרי


שבועות כאן, וזה בדיוק הזמן לשבור את הסטיגמה ולראות איך אפשר ליצור עיצוב שהוא לבן וכפרי גם יחד

רעיונות והשראה

כולם מדברים על עיצוב, אף אחד לא מדבר על סדר


לכבוד חג הפסח, פנינו אל כמה מהמעצבים המובילים בארץ כדי לשמוע מהן הבעיות העיקריות שמקשות על ישראליים לשמור על הסדר בבית – וגם כיצד אפשר לפתור זאת

רעיונות והשראה

כל יום חג: שלושה טרנדים מנצחים בסידור הבית


הבית שלכם מתוקתק ומצוחצח – אבל איך הוא ייראה בעוד שבוע? לכבוד פסח, הצצה לשלושה טרנדים בסידור הבית, שיבטיחו לכם בית מאורגן לאורך כל השנה

תגובות

תחלצו
מותר לומר :להוריד נעלים וגם לחלוץ נעלים

השלמות שבחוסר השלמות
יפן יכולה להיות קצת כאן. השהיה בחלל שעוצב באסתטיקה יפנית היא השראה גם על אורח החיים שלנו. אני מעצבת פנים ברוח הwabi-sabi שניון מהפילוסופיה הזו של שקט, טבע, הוקרה לזמן החולף.

פשוט נקי וחומרים מדהימים אמן גם אצלי

אומה אומללה - סגפנות נפשית שמביאה למעשי זוועה

חבל שבארץ לא מקובל גם להוריד נעליים לפני שנכנסים ל
היה חוסך לי הרבה עבודה...

קודם כל *תחלצו* נעליים, וליתר דיוק "חילצו"

מדהים
יפיפה. הקו הנקי מדהים. יש מה לחקות.

כתיבת תגובה