בניין ודיור

רעיונות והשראה  //  ויוה-לה-עיצוב: כשקלאסיקה צרפתית פוגשת את הבתים בארץ הקודש

ויוה-לה-עיצוב: כשקלאסיקה צרפתית פוגשת את הבתים בארץ הקודש

כשהצרפתים נוחתים בישראל לנופש או לדירות קבע, הם פוגשים ים, קווים מודרניים ומינימליזם. זה ממש לא העיצוב הצרפתי שהם רגילים אליו. איך הם מסתדרים עם זה? בדקנו את הסוגייה עם כמה מעצבי פנים צרפתים-ישראלים

מאת: לימור קלר צילום:


עם מורשת רבת שנים המושפעת מסגנונות תקופתיים, מנציח העיצוב הצרפתי קלאסיות על זמנית. מסגרות מוזהבות, טפטים, בדים עשירים, לוחות עץ כחיפוי קירות ועוד – כל אלה מעניקים לבית את הטאץ' הצרפתי הייחודי ומלא הסטייל האירופאי. אבל משהו קורה לתושבי צרפת מלאי הקלאסיות כשהם מגיעים לארץ, אל דירות הנופש שרכשו בקרבת הים או כשהם עולים וקובעים כאן, בישראל, את מגורי הקבע שלהם. 
 
"בצרפת רוב האנשים גרים בדירות פריזאיות בעיצוב רנסנסי, אבל בארץ הכול חדש עבורם, הקו הכללי העיצובי הוא מודרני, ולכן הם מאמצים אותו אליהם הביתה", מסבירה מעצבת הפנים לורנס פרץ, שנולדה בצרפת ומתגוררת בארץ כבר 20 שנה. "העולים מצרפת מתאהבים במינימליזם, בקלילות הריהוט ובצבעים הבהירים, ולכן יעדיפו חומרים כמו זכוכית או ריהוט עם צביעה בתנור, כשהכפריות כלל לא נכנסת לשיח שלהם. כל חייהם הם היו מוקפים בעיצוב קלאסי, אבל כאן הם פותחים דף חדש גם מבחינה עיצובית".
 
מינימליזם וצבעים בהירים בדירת נופש בתל אביב, שעוצבה עד רמת כלי האוכל עבור משפחה צעירה. עיצוב: לורנס פרץ, סטודיו MESKA צילום: Gaelle Ymar
 
 
הכי טוב ליד הים

גם המעצבת אריאלה עזריה ברקוביץ עלתה מצרפת לפני כ-20 שנה, ומרגישה את השינוי. אם בעבר תושבי צרפת גרו כאן בעיקר בדירות נופש, שאותן כינו "דירות רפאים" משום שבקושי התגוררו בהן, היום הם מגיעים ארצה כדי להתגורר בה, ולכן גם משקיעים יותר מבחינה כספית ועיצובית. "צרפתים מאוד אוהבים ים ואוהבים להשתזף. הם נוהגים לצאת לחופשה 4-5 פעמים בשנה, לרוב במקומות עם חוף ים, כך שבארץ הנטייה הטבעית שלהם היא לבחור במקומות הקרובים לחוף הים. העדפת המגורים שלהם היא תל אביב, ירושלים, הרצליה ורעננה, או בערי החוף כמו נתניה, בת ים ואשדוד, כל אחד לפי היכולת הכלכלית שלו", היא אומרת.
 
שילוב של קלאסי ומודרני בחלל הציבורי, "דקור". עיצוב: אריאלה עזריה ברקוביץ. צילום: עודד סמדר
 
 
פרץ, שעובדת עם צרפתים בעיקר בתל אביב, מסבירה את ההעדפה של תושבי צרפת לערי חוף: "פריז עיר אפורה יותר מישראל, בלי ים קרוב ועם חיים שמתנהלים במטרו תת קרקעי, כשהם כל הזמן רצים ממקום למקום. בארץ, גם כשהם רצים, הים נגיש ומאפשר להם את ההתנתקות שיש בחופשה. זו הסיבה שהם מתגוררים קרוב לים וגם הסיבה שהם אוהבים להקצין עם השיזוף, כביכול כדי למלא את מצברי הים, השמש ותחושת החופש לכל השנה".
 
האוכלוסייה שאיתה היא עובדת מגיעה לארץ מפריז ומהפרברים. "לתל אביב מגיעים לרוב אנשים אמידים יותר מלב פריז; ולנתניה, אשדוד ואשקלון מגיעים יותר מהפרברים, כשהעולה הראשון משמש כעוגן ואחריו מגיעים חברים או משפחה ומתמקמים לידו". 
 
דירת נופש שעוצבה עבור זוג שילדיו בגרו ועזבו את הבית. עיצוב: לורנס פרץ, סטודיו MESKA צילום: Gaelle Ymar
 
 
כל רובע והסגנון שלו

ברקוביץ מוצאת הבדל גם בסגנונות העיצוב, המושפעים ממקום המגורים הקודם. "למדתי לתחקר את הדיירים מהיכן הגיעו בצרפת, ולפי זה ידעתי איך לקלוע לטעמם העיצובי. רובעים קלאסיים יותר בפריז, כמו 16 ו-8, יעדיפו עיצוב אלגנטי בוטיקי הנוטה לכבד. דיירי הרובעים ה-5 וה-6 יעדיפו עיצוב קלאסי מודרני, ורבעים 18-20 יבחרו בקווים נקיים, פשוטים ומינימליסטיים. בעיצוב הבית נמצא בדרך כלל חדרים גדולים, גם אם זה מצריך ששני ילדים יהיו בחדר; קרניזים בכל הבית; שני כיורים במטבח גם אם הם רק שומרי מסורת ולא דתיים; קרמיקה עד התקרה ורצפה מבריקה". 
 
שיק קלאסי צרפתי עם קווים עדינים ומעודכנים מסביב, "ורדינון" . צילום: שי אדם 
 
 
אדריכל מקס קינן מ"קינן אדריכלים" הוא דובר צרפתית ועובד בעיקר עם קהל מסורתי-דתי מצרפת, כשהדגש התכנוני הוא על תרבות האירוח בסלון, שולחנות אוכל גדולים ופתרונות שינה. "הסגנון שאיתו הם מגיעים מאירופה הוא קלאסי, אולם פה בארץ הם דווקא מעדיפים עיצוב יותר קליל ומודרני", הוא מחזק את דברי קודמיו. עם זאת, הבתים מאופיינים בחמימות, בנוחות ובאלגנטיות ולא נוטים לקו המינימליסטי הקר. לדבריו, תושבי צרפת אוהבים לא רק דירות בסביבת ים אלא גם בסביבה רוחנית כמו ירושלים. ליד הים הנטייה היא לבית בגוונים פסטליים המתמזגים עם הים, ובסביבה רוחנית מסורתית הבית מקבל חיבורים שורשיים למקום, עם צבעים יותר קלאסיים – למשל צבעי שמנת בירושלים, או בית אלגנטי וחמים עם רצפה מבריקה ברעננה.
 
סלון פתוח אל הים, "קמחי תאורה". אדריכלות: קינן אדריכלים. צילום: אלון תלמי
 
קלאסיקה עם נגיעות מודרניות בחדר האמבטיה. אדריכלות: קינן אדריכלים. צילום: אלון תלמי
 
 
מלבישת הבתים ומעצבת הטקסטיל אורית טראוב גדלה בצרפת ודוברת את השפה. גם לטענתה התרבות הצרפתית באה לידי ביטוי בבחירות של הדיירים החדשים, המתבססות על מראה קלאסי עם דגש על קווים מודרניים ונקיים, אבל הם לא יוותרו על וילונות, שכן הטקסטיל משחק אצלם תפקיד חשוב בעיצוב הבית. הם עדיין משתמשים בקרניזים ובטפטים כדי לשמור על מראה עשיר, ולא חוששים מהדפסים עזים, בניגוד לישראלים שמעדיפים צבעוניות מונוכרומטית. 
 
דגש על אירוח וצבעים בהירים. צילום באדיבות אורית טראוב
 
 
ללמוד את השפה

הקהל הצרפתי הוא בעל משקל רב בשוק הישראלי והנוכחות שלו, לאור האירועים המצערים בפריז, רק תלך ותתעצם, סבורה אדריכלית יעלה דגנית איבגי. "נתחיל לראות יותר ויותר פרויקטים למגורים ארוכי טווח בישראל ולאו דווקא בתי קיט ונופש, בהם מן הסתם משקיעים פחות". כדי לעבוד מול הקהל הצרפתי היא שוקלת אפילו ללמוד את השפה. 
 
אלא שבמקרה כזה לא בטוח שישראלי שילמד צרפתית יוכל להסתדר עם לקוחות צרפתיים. "המנטליות והגישה שונות", מבהירה פרץ. "כמעצבת לא אתייחס ללקוח ישראלי כמו שאני מתייחסת ללקוח צרפתי, שמצפה ממני לשירותיות יתר כמו בארץ מולדתו, אפילו ברמה של לעזור לו להיקלט בארץ. יכול להיות שלישראלי זו תיראה חוצפה לשאול את המעצבת איפה מכבסים סדינים, איך מעלים לארץ חיית מחמד או מה הפרוצדורה להבאת עובד זר, אבל כשהם מתחילים לעבוד איתי, אני הופכת להיות המענה לבעיות שלהם. בשבילי הלקוח הוא המלך ותמיד צודק. זו לא תפיסה ישראלית, שיכולה לראות בכך ניצול. כשעליתי לארץ הייתי בדיוק כמותם, וגם אני שברתי שיניים כשניסיתי להסתדר לבד. היום אני מרגישה שזו התרומה שלי למדינה". 
 

עוד על עיצוב בסגנון צרפתי:
 

 

עוד בנושא

רעיונות והשראה

המקומות שבהם באמת הילדים שלכם מכינים שיעורים


פינת הכתיבה שהכנתם להם או שולחן הכתיבה בחדר העבודה? ממש לא. מידע פנימי מהימן מגלה מה הם המקומות שבהם הילדים באמת עובדים ולומדים – והם ממש לא איפה שחשבתם

רעיונות והשראה

הפלא ופרא: מעצבים בסגנון האפריקאי


לזרוק שטיח של זברה זה ממש לא מספיק. אם אתם רוצים להכניס טאץ' אפריקאי אמיתי הביתה, בואו לגלות כמה מהמאפיינים הסגנוניים החשובים של היבשת המרתקת הזאת

רעיונות והשראה

יותר זה יותר: עיצוב מקסימליסטי


מיציתם את הקו העדין והנקי? שבעתם מסגנונות כמו יפני ונורדי? מאסתם בצבעוניות מונוכרומטית? כך תעצבו בעושר ובאושר

רעיונות והשראה

העיצוב שאינו נגמר: טרנד שדוגל בחוסר שלמות


דווקא בעולם פרפקציוניסטי כמו שלנו, יותר ויותר מעצבים ולקוחות מתחברים לטרנד החסר, השבור והלא-גמור, ששואף להיות בדיוק ההפך ממושלם

תגובות

כל כך נכון, וכל כך יפה!
כתגובה לדבריה של פרץ בעניין תודעת שרות ואכפתיות. הלוואי ילמדו ממנה כל הישראליים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *