כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

רעיונות והשראה  //  כחול ולבן זה הצבע שלהם: עיצוב הבית בסגנון יווני

כחול ולבן זה הצבע שלהם: עיצוב הבית בסגנון יווני

יוון היא כנראה היעד המוכר ביותר לישראלים, אבל עד כמה אנחנו באמת מכירים את העיצוב היווני? הצבעוניות, החומרים, הריהוט וכל יתר המאפיינים שיעזרו לכם לעצב את הבית ברוח הסירטקי

מאת: מורן לוי מוזס צילום:


"כבר עדיף לנסוע ליוון" – זאת כנראה התגובה השכיחה ביותר בקרב ישראלים, בכל פעם שעולה רעיון של חופשה בארץ. ובאמת, הנוחות הפיזית והכלכלית שיש בנסיעה ליוון, הפכה אותה כבר מזמן לאחד היעדים האהובים עלינו ביותר. לצד הטיולים התדירים, קיימים גם החיבור שלנו עם המטבח היווני, והחיבה שאנחנו רוכשים למוזיקה של המדינה, שרק מוסיפים ומחזקים את קשר ישראל-יוון.

ובכל זאת, עם כל הכבוד לסיפור האהבה הים-תיכוני הזה, כשאנחנו נדרשים לאפיין את העיצוב היווני, רובנו מסכמים את העניין בצבעוניות של כחול ולבן. אמנם מדובר באחד המאפיינים הבולטים ביותר של העיצוב היווני, אבל ממש כפי שהמוזיקה היוונית היא יותר מגליקריה, והמטבח היווני הוא יותר מסלט עם קוביות עם פטה – גם העיצוב היווני עשיר ומורכב מכפי שנראה על פני השטח.

אם אתם רוצים לעצב את הבית בסגנון יווני אמיתי, הנה כמה מאפיינים ועקרונות שכדאי לתת עליהם את הדעת – מצבע הקירות ועד לאחרון העמודים.

עיצוב: Kapsimalis Architects, מהאתר: Dezeen

צבעוניות

יש לבן – ויש לבן יוון. ייאמר לזכותם של היוונים שהם הצליחו להביא את הצבע הלבן לרמה טוהר שהופכת כל לבן אחר לדהוי. על הבהירות הזאת מתלבש הכחול היווני הטיפוסי, שלעיתים מופיע בגרסה תכלת מעודנת יותר. את הצבעוניות הזו של הכחול-לבן, מאזנים צבעי אדמה בהירים שלרוב יופיעו בפרטי הריהוט. נגיעות של צמחים ירוקים, מתאימות גם הן, ותורמות למראה הטבעי של העיצוב היווני.

צילום:  Richard Powers, מהאתר: Architecturaldigest

מהאתר: Afewprettythings

מהאתר: Medium

חומריות

בדומה לסקאלת הצבעים, גם החומריות מכוונת לטבע. בעיצוב היווני יש שימוש נרחב בחומרים טבעיים כמו עץ, קש וראטן. חלונות הבית לרוב יהיו עשויים עץ, וכך גם רבים מפרטי הריהוט. הקש והראטן יכולים להופיע ברהיטים נוספים, בגופי התאורה, ואף לשמש כחיפוי לגגון בגינה. גם השימוש בלבנים ובאבנים טבעיות שכיח בעיצוב היווני, ומתאים גם לריצוף וגם לחיפוי הקירות.

מהאתר: Meditlifestyle

עיצוב: K Studio, צילום: Vangelis Paterakis, מהאתר: Style Files

צורניות

העיצוב היווני הוא לא רק עניין של בחירת צבעים ורהיטים, יש בו גם משהו שהולך יד ביד עם האדריכלות. היוונים אוהבים מאד להשתמש בתקרה, בקירות וברצפה כדי ליצור נישות ופינות ישיבה מובנות. דרך השימוש במבנה עצמו, גם מצליחים היוונים ליצור קשתות, עמודים וקורות שלרוב יעוצבו במכוון בצורה שאיננה מושלמת – ובכך יעניקו לבית אופי גולמי ורכות אותנטית.

עיצוב: Kapsimalis Architects, מהאתר: Dezeen

עיצוב: Kapsimalis Architects, מהאתר: Dezeen

ריצוף וחיפוי

בהמשך למפרט החומרים שמאפיינים את הסגנון היווני, נתמקד בלבנים. ניתן למצוא בתים יווניים רבים שבהם הקירות, העמודים, ואפילו הרצפה מחופים באבנים טבעיות גדולות או בלבנים. השימוש בחומר זה מעניק לבית מראה אותנטי וגולמי, שיש בו גם חספוס וגם חום. שיטות ריצוף נוספות שיכולות להתאים לעיצוב היווני הן שימוש בפרקט עץ שתורם ללוק הטבעי, או בבטון מוחלק שמוסיף למראה הגולמי.

עיצוב: K Studio, צילום: Vangelis Paterakis, מהאתר: Style Files

עיצוב: Kapsimalis Architects, מהאתר: Dezeen

מהאתר: Meditlifestyle

ריהוט

מלבד החומריות הטבעית, העיצוב של הרהיטים היוונים מאופיין בקו שיש בו פשטות ואווריריות. במקום שולחן אוכל גדול ורשמי, למשל, היוונים נוטים להעדיף דלפק ושרפרפים, או שולחנות נמוכים שלצדם פינות ישיבה מובנות. בריהוט היווני גם יש אקלקטיות מסוימת, כך שמומלץ למקם בסמיכות רהיטים שנבדלים במקצת אלה מאלה. פינת ישיבה שמורכבת מכיסאות בעיצוב שונה, יכולה להיות פתרון נהדר מהבחינה הזאת.

עיצוב: Iosif Vasilodimitrakis, צילום: Andreas Markaki מהאתר: Modernsanctuary

מהאתר: Afewprettythings

הפריטים המשלימים

אחרי שבנינו את המצע לעיצוב היווני, זה הזמן להוסיף עליו את כל הפרטים הקטנים שיהפכו אותו לשלם. מבחינת הטקסטיל, בחרו בווילונות בהירים ואווריריים, בשטיחים באריגה שטוחה עם מראה אוריינטלי, ובכריות שיזרקו קצת צבע. בנוסף, שלבו חפצי נוי כמו כלי קרמיקה, אגרטלים וכלי חרס. לסיום הכניסו צמחים, עציצים תלויים, וכמה פרחים רעננים, שיוסיפו צבע ושמחה לבית היווני שלכם.

San Giorgio Hotel Mykonos, מהאתר: Medium

עיצוב: Anita Sarsidi, צילום: Wiliam Abranowicz  מהאתר: Elle Decor

עוד בנושא

רעיונות והשראה

סגנון הרסטיק המודרני - מה זה אומר בעצם?


אנחנו רגילים לחשוב על הסגנון הכפרי והסגנון המודרני כעל ניגודים, אבל סגנון הרסטיק המודרני מראה לנו שאפשר לשלב בין העולמות בהצלחה. בעוד שסגנון הרסטיק המקורי נתפס ככבד ומיושן, סגנון הרסטיק המודרני מציע לנו אופי כפרי שמתאים לשנת 2020

רעיונות והשראה

הטוב, הרע והמיותר: טרנדים בעיצוב להשאיר ולהחליף


עכשיו, כ-2020 מתחילה בקטן ולאט לאט מגבירה, אפשר לנקוב בטרנדים לעיצוב הבית שנרצה להשאיר איתנו גם הלאה אבל גם בטרנדים שנרצה לצמצם או לשלוח לתהומות השכחה

רעיונות והשראה

ספריות רבותיי ספריות: הפריט שהפך לאלמנט מפתח בעיצוב הבית


ספרייה היא לא רק מקום אחסון לספרים. היום יש ספריות מעוצבות שמשמשות גם כמחיצות, כקירות טלוויזיה, כבסיס למדרגות – וזאת רק ההתחלה של הסיפור

רעיונות והשראה

מתכון להצלחה: רעיונות לארגון המטבח מבפנים


מטבח כפרי או מודרני? פתוח או סגור? עם אי או שולחן? – לא משנה במה תבחרו, העיקר שהמטבח שלכם יהיה נוח ומסודר. ארגון המטבח מבפנים חשוב לא פחות מהנראות החיצונית שלו, אז הנה כמה רעיונות ושיטות לארגון של מטבח חדש או קיים

תגובות

כתיבת תגובה