כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

רעיונות והשראה  //  ככה עושים קאמבק: אחרי שכשל בשנות ה-80, סגנון הממפיס חוזר ומצליח בגדול

ככה עושים קאמבק: אחרי שכשל בשנות ה-80, סגנון הממפיס חוזר ומצליח בגדול

הצורניות מהארט-דקו, הצבעוניות מהפופ-ראט, הקיטש מהפיפטיז, והשם? הוא בכלל משיר של בוב דילן. הכירו את סגנון הממפיס שניסה לעשות מהפכה בשנות ה-80, אבל הצליח רק כעבור שנים

מאת: מורן לוי מוזס צילום:


מהאתר: Stylebyemilyhenderson

השנה היא 1981, העיר היא מילאנו – קבוצה של אמנים ומעצבים צעירים נפגשת כדי ליצור משהו חדש. בראש הקבוצה הזאת עומד המעצב המבטיח אטורה סוטסאס, שבדומה לחבריו מאס בסגנון הקווי של שנות ה-70. סוטסאס והיתר מחליטים שהם רוצים ליצור סגנון שמח יותר, צבעוני, נועז. בזמן שהם דנים באופיו של הסגנון המתהווה, מתנגן ברקע שיר של בוב דילן:Stuck Inside of Mobile with the Memphis Blues Again, למשמע המילים, הקבוצה מחליטה – לסגנון שלנו ייקראו ממפיס.

מהאתר: Stylebyemilyhenderson

מהאתר: Stylebyemilyhenderson

מהאתר: Freedesignfile

אז השם נלקח מבוב דילן, והמאפיינים הסגנוניים? מכל הבא ליד. מהארט-דקו שאבו חברי קבוצת ממפיס את הצורות הגיאומטריות; מהפופ-ארט את הצבעוניות; משנות ה-50 את הקיטש – והמיש-מש הולך ונמשך. בעיניים עכשוויות, נראה שסגנון הממפיס הוא ייצוג טיפוסי של האייטיז, אך למעשה בתקופתו הוא היה רחוק מלהצליח.

מהאתר: Stylebyemilyhenderson

אנשי שנות ה-80 תפסו את סגנון הממפיס כמקושקש, מגוחך ונטול טעם. ואכן, חרף ניסיונם של חברי הקבוצה להחיל את הסגנון בתחומי האמנות השונים – כעבור שש שנים, הקבוצה פורקה וכל אחד מהם פנה לדרכו. אז למה אנחנו מדברים על הממפיס עכשיו? כי כמו שקורה לעיתים קרובות עם רעיונות פורצי דרך – בהסתכלות לאחור מבינים את חשיבותם ואת כוחם.

מהאתר: Pitter-pattern

מהאתר: Freedesignfile

כמעט ארבעה עשורים אחרי, הממפיס חוזר להשפיע על תחומי העיצוב והאמנות השונים: מעיצוב גרפי, דרך עיצוב אופנה, ועד לעניינו – עיצוב פנים. חזרתו כל כך משמעותית שהוא אפילו זכה לשם חדש: "ניאו ממפיס". הניאו ממפיס, כמו מקור ההשראה שלו, מאופיין בצבעוניות נועזת לצד שחור ולבן, בפטרנים גיאומטריים וא-סימטריים, ובשימוש באלמנטים שמשדרים רטרו כמו ספות פלסטיק ורצפת טרצו.

למרות הזמן שעבר, שילוב של מאפייני סגנון הממפיס יחד עם אלמנטים מודרניים יכול לשוות מראה עכשווי למדי. כיוון שכל פרט בגנון הממפיס הוא דומיננטי, אפשר להשתמש רק ברהיט, תמונה או טפט, ובכך ליהנות מהסגנון השמח מבלי ליצור עומס של ממש.

מהאתר: Stylebyemilyhenderson

מהאתר: Pitter-pattern

מלון Paradiso Ibiza Art Hotel, עיצוב פנים: Ilmiodesign

מהאתר: Interior3000

עוד בנושא

רעיונות והשראה

לא רק לאיפור: כוחה של מַראָה בעיצוב הבית


אנחנו רגילים להשתמש במראה כדי להתלבש או להתאפר – אבל עם שילוב נכון של מראה בעיצוב הבית, היא גם יכולה להאיר ולהגדיל חללים ואפילו להיות האלמנט הכי מעניין בחדר

רעיונות והשראה

שק של סנטימנטים: עיצוב ישן-חדש מלא בקסם


משפצים בית ישן? יש לכם הרבה חפצים עתיקים? נמשכים לרהיטים יד-שניה? הנה הסיבות והדרכים לצקת בבית עיצוב ישן-חדש

רעיונות והשראה

מי צריך ספה? רעיונות לעיצוב סלון אחר


נמאס לכם מהמבנה הקבוע של ספה, כורסה ושולחן קפה? לא רואים טעם במזנון? חושבים שהטלוויזיה מיותרת? כך תעצבו סלון אחר שאין בכל בית

רעיונות והשראה

מוחיטו בסלון: רעיונות לעיצוב בר משקאות ביתי


מתחשק לכם דרינק אבל אתם כבר בפיג'מה? רוצים לשתות בלי לדאוג לנהג? כך תעצבו בר משקאות ביתי שיביא את הפאב אליכם

תגובות

לא תמיד הזמן מרפא הכל

עדיין מבחיל. לא יעזור כלום

מקסים

כתיבת תגובה