כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

רעיונות והשראה  //  כמו מלכים: עיצוב זוהר בסגנון ורסאי

כמו מלכים: עיצוב זוהר בסגנון ורסאי

רהיטים מוזהבים, וילונות נשפכים ונברשות נוצצות – אם גם אתם רוצים להרגיש בארמון, אולי כדאי שתאמצו כמה מהמאפיינים של סגנון ורסאי

מאת: הדר אלבוחר צילום:


ארמון ורסאי, ששימש כארמונם של מלכי צרפת במאות ה- 17 וה- 18, נצרב בתודעה כביטוי המשמש להגדרת זוהר, עושר, פאר והדר. כמובן שמי שאחראים, לכך שארמון ורסאי הפך למטבע לשון, הם המעצבים של הארמון, וביניהם הארכיטקט לואי לה וו וז'ול הארדוון מאנאסר. אז אם יורשה לנו להשתמש באותו מטבע לשון אלמותי, קבלו טעימה לשלל עיצובים נוצצים בסגנון ורסאי שינסו לתת לכולנו הרגשה של מלכות ומלכים.

צילום: Francis Hammond, מהאתר: Architecturaldigest

כמובן שהתחקות אחר עיצוב ארמון ורסאי – ואפילו שימוש במוטיבים הדומים לו – הינם משימה קשה, ובעיקר יקרה מאוד. לא כל מה שהיה יכול להרשות לעצמו לואי ה- 14, גם אנחנו יכולים. יחד עם זאת, בשנים האחרונות, התפתח טרנד עיצובי הדוגל בשימוש במוטיבים היסטוריים ואומנותיים המשדרים פאר ויוקרה, תוך תרגומם באמצעות טרנספורמציות שונות – אל תוך עולם עיצוב הפנים. מי שמתחבר לסגנון ורסאי היוקרתי ומוכן (ויכול) לשלם בעדו, יכול למצוא אלמנטים רבים שעיצובם לקוח מהשראה "ורסאית" מלאה בסטייל.

חיפויים מזהב
בזהב, אותה מתכת יקרה שמשדרת פאר, עושר ואצולה, נעשה כמובן שימוש בשפע בארמון ורסאי. הארכיטקט הצרפתי דומיניק פרו, שעיצב גם את הספרייה הלאומית של צרפת, עיצב את אגף דופור העתיק בארמון ורסאי, לאחר שהאחרון עבר שינויים ותהפוכות רבים במשך השנים. העיצוב בו עשה פרו נקט הינו אינטרפרטציה חדשה לשימוש בזהב. באחת מיצירותיו, פרו עיצב אולם קבלת פנים מפואר עם חופה מתכתית מתגלגלת העשויה זהב מלכותי וזהוב, תוך התכתבות עם מוטיבים היסטוריים בשימוש בחומרים עכשוויים. לעומת זאת, באגף דופור, הממוקם בחזית השמאלית של הארמון, נעשה שימוש בזהב באופן הרמוני בעיטורים, במסגרות, בריהוט, מבלי שהוא מאפיל באופן מוחלט על שאר החומרים בחלל.

אולם קבלת הפנים בארמון ורסאי | עיצוב: Dominique Perrault Architecte, צילום: Vincent fillon

אגף דופור בארמון ורסאי | עיצוב: Dominique Perrault Architecte, צילום: Vincent fillon

ונחזור לחיינו המלכותיים מעט פחות – נגיעות של זהב בריהוט ובחלל הבית, יכולות להקפיץ לכם את העיצוב בכמה וכמה דרגות. מי שמתחבר לסגנון ורסאי אבל רוצה גרסה מעודנת יותר שלו, בהחלט יכול להסתפק בפריט מוזהב או שניים או לעשות שימוש במסגרות מוזהבות על גבי מראות ותמונות.

צילום: Ilan Rubin, מהאתר: Dwell

צילום: Badgley Mischla, מהאתר:  Elledecor

שפע טקסטיל
לצד הזהב, ארמון מלכותי אמיתי מתהדר בשפע של טקסטיל במגוון צורות, צבעים ומרקמים. הבולט מבין בדי הטקסטיל הוא הקטיפה הנשפכת, שמשווה לחלל מראה עוצמתי ועשיר. שילוב של וילונות קטיפה נשפכים, מצעים עשירים ושטיחים מעוטרים, מיד יעניק לבית שלכם אופי מלכותי כיאה לסגנון ורסאי.

עיצוב: אריאלה עזריה ברקוביץ, צילום: אלעד גונן

עיצוב: אריאלה עזריה ברקוביץ, צילום: אלעד גונן

עוצמה שנדלירית
המילה "שנדליר", הלא היא "נברשת" בעברית, מקורה – איך לא – בצרפתית עתיקה. לא משנה היכן תמקמו שנדליר, החלל שלכם יגרום לקריאות התפעלות. החל מהמאה ה-15 הנברשות הראשונות יוצרו עבור המעמד העליון, וביניהם, כמובן, ארמונות המלכים. היום כמובן שכל אחת ואחד יכולים לתלות נברשת בבית, ולהרגיש מלכות ומלכים. כיום, השנדלרים מגיעים בשלל חיקויים, צורות ואינטרפרטציות המתאימים לכל כיס. יחד עם זאת, אין ספק שכדי לקבל חלל עיצובי שמעורר בנו מוטיבים היסטוריים, נלך על שנדליר קלאסי שיעניק מראה מלכותי ומרשים.

עיצוב: שירלי דן, צילום: שי אדם

חלל עם טאצ' יוקרתי בהשראת ורסאי, עיצוב: דניאל מיכאלי,  צילום: יהודית הופמן מגר

עוד בנושא

רעיונות והשראה

התחום האפור: כוחו של בטון בעיצוב הבית


לפני שאתם קוראים לו קר ומנוכר ומחפשים איך להסתיר אותו - בואו לגלות את כל הדברים הנפלאים שאפשר לעשות עם בטון בעיצוב הבית

רעיונות והשראה

לא מהעולם הזה: השראה מהחלל בעיצוב הבית


ספרייה שנראית כמו טיל, גוף תאורה שמדמה את מערכת השמש, או תמונה מופשטת של ירח – הדרכים לעצב בית שכל כולו השראה מהחלל

רעיונות והשראה

עיטור המופת: עיצוב יוקרתי בסגנון הארט דקו


הוא מפואר, עשיר בצבעים ומרקמים, ומוקפד להפליא – סגנון הארט דקו סוגר כמעט מאה שנים, ועדיין רלוונטי מתמיד. כל הדרכים לשלב בבית את הסגנון המעוטר וליהנות מעיצוב יוקרתי

רעיונות והשראה

השטח שלהם: שטיחים מעוצבים במקומות מפתיעים


במטבח, באמבטיה, בגינה ואפילו על המדרגות – המקומות שבהם לא ציפיתם לראות שטיחים מעוצבים, וחבל שכך

תגובות

כתיבת תגובה