כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

רעיונות והשראה  //  כשהבית נותן לך לימונים

כשהבית נותן לך לימונים

עמוד שלא ניתן להזיז, צנרת בולטת, תקרה משופעת או קיר מעוגל – איך לוקחים מגבלה מבנית והופכים אותה ליתרון עיצובי?

מאת: מורן לוי מוזס צילום:


איך פותרים את הדבר הזה?
כמעט בכל פרויקט יש איזה עמוד או קיר או צינור, שפשוט משבשים את כל התכנון. השלב הראשון הוא להסתכל על התוכניות ולזעום על אותו גורם, אולי אפילו להסתיר אותו עם האצבע ולדמיין כמה נפלא היה בלעדיו. השלב הבא הוא להשלים עם קיומו, ולנסות לחשוב איך עוקפים את הבעיה. אם אתם מספיק יצירתיים וחיוביים תוכלו להגיע לשלב השלישי – ולראות את אותו גורם מפריע כהזדמנות ליצור עיצוב בלתי שגרתי.
עמוד

עמוד הוא כנראה המטרד הנפוץ ביותר באדריכלות ועיצוב פנים. במרבית המקרים הוא חיוני ליציבות המבנה כולו כך שלא ניתן לגעת בו בכלל, וגם יש לו גם נטייה להיות תקוע במיקום הכי לא נוח. הבשורה הטובה היא שניתן לעשות הרבה דברים עם עמוד. אפשרות אחת היא לקשר אותו לפונקציה של החלל בו הוא נמצא – אם הוא בסלון אפשר להרחיב אותו ליצירת קיר טלוויזיה, אם הוא במטבח אז ניתן לחבר אותו לאי. אפשרות אחרת היא ליצור סביבו עמודי דמה ולהגדיר באמצעותם את אופי החלל – למשל לתחום אזור לפינת אוכל, או ליצור מעבר מהמרחב הציבורי לפרטי. אפשרות שלישית היא להתמסר לעמוד עד הסוף, ולהשאיר אותו חשוף במרכז הבית, ובכך לקבל מראה מודרני ותעשייתי.
מחברים את העמוד לאי במטבח | מהאתר: Freshome
העמוד משמש להגדרת פינת האוכל | מהאתר: Freshome
 מתמסרים לעמוד ומקבלים אמירה מודרנית | מהאתר: Homedsgn
צנרת

הם מטפסים על הקירות והם יורדים מהתקרה – קבלו את הצינורות על כל סוגיהם. הרבה פעמים נאלצים ליצור הנמכות או לעבות קירות כדי להתמודד עם הצינור הבולט, ויש אדריכלים ומעצבים שבוחרים לנצל אילוץ זה כדי ליצור נישות. גישה אחרת היא לא להסתיר את הצינור, אלא בדיוק להפך – להפוך אותו לבולט וייחודי בחלל. אפשר לקחת את זה למקום מתועש ולהקצין את הנראות של הצינור. גרסה יותר מעודנת היא לצבוע אותו בצבע מיוחד, ופשוט לתת לו להיות.
 הנישות היפות האלה נולדו כדי להסתיר צנרת | עיצוב: אסתי נחמיאס, צילום: אורית ארנון
צינור שלא מתבייש בעצמו | מהאתר: Italianbark
זריקה של צבע משנה את הכול | מהאתר: Italianbark
תקרה משופעת

תקרה עם שיפועים ואלכסונים היא בעיה שקיימת בעיקר בבתים פרטיים או בדירות גג. במקום לשכב על הגב ולהסתכל עליה בתסכול, אפשר למנף אותה לכיוונים עיצוביים מעניינים. דרך אחת היא לשלב בה חלונות שיכניסו אור עדין לחדר. באופן דומה גם ניתן להתקין עליה מנורות וספוטים, ולנצל אותה למשחק מעניין של תאורה. עוד פתרון הוא ליצור בתקרה מדפים ונישות, שיקנו לה אופי וגם יוסיפו מקומות אחסון.
 הזדמנות ליצור חלונות מעניינים | עיצוב: POW Architects, מהאתר: Homebuilding
אפשר לשחק עם התאורה | מהאתר: Homebuilding
ניתן לנצל את המבנה ליצירת נישות | עיצוב: Evolution Design, מהאתר: Homebuilding
קיר מעוגל

יש אנשים שמשתגעים על זה ויש אנשים שמשתגעים מזה – קירות מעוגלים. גם אם אתם מהאנשים שאוהבים את הרעיון, ברור שמדובר באתגר עיצובי שכן קשה מאד לתלות תמונות על קירות מעוגלים או למקם לידם רהיטים. איך פותרים את זה? אפשרות אחת היא לנצל את הקיר לבניית גרם מדרגות מעגלי גם כן, ובכך ליצור תנועה מעניינת. עוד דרך, היא לבנות רהיטים בהזמנה אישית שיתאימו במדויק לקיר. פתרון שלישי ונועז במיוחד הוא להפוך את הקיר לאלמנט יוצא דופן, שהמעגליות היא רק עוד אחד ממאפייניו. ניתן לעשות זאת עלי ידי צבע מיוחד או טקסטורה בלתי רגילה.
תנו למדרגות לזרום עם הקיר | מהאתר: Iyashix
 ריהוט בהזמנה אישית יכול להשתלב מצוין | מהאתר: lugezi
מעגלי, אבל לא רק | מהאתר: Interiorzine 

עוד בנושא

רעיונות והשראה

לא רק לאיפור: כוחה של מַראָה בעיצוב הבית


אנחנו רגילים להשתמש במראה כדי להתלבש או להתאפר – אבל עם שילוב נכון של מראה בעיצוב הבית, היא גם יכולה להאיר ולהגדיל חללים ואפילו להיות האלמנט הכי מעניין בחדר

רעיונות והשראה

שק של סנטימנטים: עיצוב ישן-חדש מלא בקסם


משפצים בית ישן? יש לכם הרבה חפצים עתיקים? נמשכים לרהיטים יד-שניה? הנה הסיבות והדרכים לצקת בבית עיצוב ישן-חדש

רעיונות והשראה

מי צריך ספה? רעיונות לעיצוב סלון אחר


נמאס לכם מהמבנה הקבוע של ספה, כורסה ושולחן קפה? לא רואים טעם במזנון? חושבים שהטלוויזיה מיותרת? כך תעצבו סלון אחר שאין בכל בית

רעיונות והשראה

מוחיטו בסלון: רעיונות לעיצוב בר משקאות ביתי


מתחשק לכם דרינק אבל אתם כבר בפיג'מה? רוצים לשתות בלי לדאוג לנהג? כך תעצבו בר משקאות ביתי שיביא את הפאב אליכם

תגובות

כתיבת תגובה