כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

רעיונות והשראה  //  מבעד למראה: משחק של השתקפות בעיצוב הבית

מבעד למראה: משחק של השתקפות בעיצוב הבית

מראות בבית, מקורות מים, זכוכיות ורצפה מבריקה יכולים ליצור משחקים מעניינים של השתקפות בחלל. מה יוצא לנו מזה? חלל מרווח ומואר יותר, ואמירה עיצובית מלאת רושם

מאת: מורן לוי מוזס צילום:


מהאתר: archpaper

משחק של השתקפות ומראות בבית הוא משהו שלא תמיד שמים עליו את הדעת בעיצוב, וחבל. בבתים קטנים ההשתקפות יכולה ליצור אשליה של חלל גדול ולהעניק תחושת מרחב. בבתים גדולים היא גם כן תורמת, ויכולה ליצור אפקט מרשים במיוחד. אז איך ניתן לנתב מראות בבית, מים, זכוכיות ואלמנטים מבריקים לטובת עיצוב הבית? הנה כמה שיטות ששווה לבחון.

עיצוב פנים: יעל שביט, צילום: רז רוגובסקי

עיצוב: דורית סלע, צילום: עודד סמדר

מראות

מראות בבית הן השיטה הקלה והזולה ביותר לשחק עם השתקפויות בבית. עם זאת, יש להקדיש מחשבה לגודלן של המראות בבית, לצורת ההנחה שלהן, ולאלמנטים שאותם הן אמורות לשקף.
ברגע שמבינים שמראות בבית הן לא רק פריט פרקטי שנועד להראות לנו את עצמנו, אפשר לעשות איתן דברים נפלאים. כך למשל, ארון מראה יכול "להכפיל" את שטח חדר השינה; מראה שמונחת בקצה של מסדרון ארוך, תגרום לו להיראות גדול ורחב יותר; ומראות בבית שתלויות מול תמונה או חפץ נוי, יעצימו את הנוכחות של אותו פריט בחלל.

עיצוב פנים: יעל שביט, צילום: רז רוגובסקי

מהאתר: Theinterioredito

מים

שימוש במקור מים הוא גם דרך נהדרת ליצור השתקפות. פתרון זה מתאים בעיקר לבתים גדולים ולמרחבים חיצוניים, אבל עם קצת יצירתיות אפשר להחיל אותו על כל מרחב.
הדרך המתבקשת ביותר להשתמש במים היא כמובן דרך בריכות. במקרה כזה, רצוי להקדיש מחשבה לתאורה שבתוך ומסביב לבריכה, כדי לקבל אפקט שקיפות מעניין ומלא רושם. אופציות נוספות הן לתכנן שביל מים בכניסה לבית, להתקין מזרקה מיוחדת, או ליצור קיר מים.

עיצוב: Studio Five, מהאתר: commercialinteriordesign

עיצוב: yuriy zimenko, מהאתר: en.zimenko

לקוח מ- pinterest

זכוכיות

זכוכיות הן אלמנט נוסף שניתן לגייס ליצירת השתקפויות. יש מגוון רחב של שימושים לזכוכית – מדלת מקלחון, דרך מחיצות הפרדה, ועד לוויטרינות שחולשות על כל הסלון. בכל שימוש שהוא, הזכוכית תעניק שקיפות מעודנת, שיש בה כדי לאוורר ולרווח את החלל כולו.

מעצב הפנים איתן כהן ניצל היטב את הזכוכיות באחד הפרויקטים שלו. "קיבלתי לידיי דירה מאוד חשוכה, והרעיון היה לנצל את האור הטבעי והנפלא שמגיע מהחדרים", מספר כהן. "לצורך כך, ההפרדה בין החללים נעשתה באמצעות מחיצות זכוכית בפרופיל בלגי". גם מוזיאון האמנות בטולדו, נבנה כולו על טהרת הזכוכית, מה שהקנה לו מראה ייחודי ואף זיכה אותו בפרסי עיצוב חשובים.

עיצוב פנים: איתן כהן, צילום: גדעון לוין

מוזיאון טולדו. עיצוב: Kazuyo Sejima & Ryue Nishizawa, צילום: Damian Wohrer, מהאתר: Buildipedia

ברק

עוד דרך ליצור השתקפות מעניינת, היא דרך שימוש באלמנטים מבריקים כמו רצפות, קירות ותקרות. השיטה הזאת יכולה ליצור משחקים אופטיים ייחודיים למדי, ולשוות לחלל כולו מראה יוקרתי ונוצץ.

מהאתר: Urallasolutions

עיצוב: AFFD Space Design, מהאתר: Interiordesign

לסיכום, אל תהססו להתייחס למראות בבית, מקורות מים וזכוכית כפריט עוצמתי המייצר עבורכם חלל נוסף, גודל, מרחב ואווירה ותהנו מהאפקט שהם מייצרים.

עיצוב: DCA Architects

עוד בנושא

רעיונות והשראה

זה זה או זה זה? דילמות בעיצוב הבית


עיצוב סימטרי או אסימטרי? לשים טלוויזיה בסלון או לא? אריחים מצוירים או חלקים? ומה עדיף - פינת אוכל עגולה או מרובעת? השאלות הגדולות של עיצוב הבית נפגשות לקרב ראש בראש

רעיונות והשראה

בוהו, סקנדינבי או אקלקטי? מדריך סגנונות העיצוב הגדול


בעידן של היום, כשאנחנו מוקפים בתמונות וברעיונות מכל עבר, קצת קשה להיסגר על סגנון העיצוב שמתאים לנו. בשביל זה ריכזנו עבורכם את המדריך הבא שיעזור לכם לנווט בין הסגנונות השונים

רעיונות והשראה

מנורות זה לא הכול: דרכים מקוריות להאיר בית חשוך


התאורה הטבעית היא לא הצד החזק של הבית? תמיד קיימים חומרים בהירים, גימורים מבריקים ורהיטים נמוכים שיעזרו לכם להאיר את החלל חשוך

רעיונות והשראה

איך עיצוב נולד? המדריך לעיצוב בהשראת קונספט


יש תמונה שאתם אוהבים במיוחד? חפץ שמדבר אליכם? רעיון שמשפיע עליכם? כך תוכלו להפוך את הדברים האלה לקונספט וליצור עיצוב בהשראה שנוגעת לכם באופן אישי

תגובות

כתיבת תגובה