כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

רעיונות והשראה  //  נשף מסכות: עיצוב הבית עם מסכות הופך כל יום לפורים

נשף מסכות: עיצוב הבית עם מסכות הופך כל יום לפורים

לא רק בפורים - עיצוב הבית עם מסכות זאת דרך נפלאה להלביש את הקירות והרהיטים, ולקבל טוויסט מעניין וגם קריצה הומוריסטית

מאת: לימור קלר צילום:


עיצוב: יוני פרידמן Joni Friedman Studio. צילום: שירן כרמל

כבר בתרבויות עתיקות נעשה שימוש במסכות לצורך טקסים דתיים ואמונות רוחניות. היום הן דרך לספר סיפור ולהכניס עומק, עניין ואף הומור לחלל, שלעיתים מעוצב בסגנון מסוים ולפעמים הוא אקלקטי, המשתלב יחד עולמות נוספים. היופי בעיצוב הבית עם מסכות, מלבד העובדה שהן מביעות פרצופים אנושיים או חיות, הוא במגוון הצבעים והצורות שכל אחת מציעה, וכך יכולה להתאים למנעד שלם של בתים, החל מבית מודרני מינימליסטי ועד בית אקזוטי ואפריקאי. "אני אוהבת מסכות, יש בהן ממד אנושי מינימליסטי, והן מתפקדות כצופות שקטות על החלל", אומרת המעצבת יוני פרידמן, שמסכות MOOD שלHAY  שבחרה התקבעו כאובייקט אמנותי לתלייה על קיר הסלון המשמעותי בדירה באזור שוק בצלאל בתל אביב (בתמונה למעלה). "מצד אחד עיצוב הבית עם מסכות תורם להשלמת  גוני השטיח המשתנים מוורוד לכחול עמוק, ומתאימות לגוונים האדומים, כחולים, שחורים של פרטי ריהוט נוספים בחלל. מצד שני, מכיוון שהן מיוצרות ידנית, הן נותנות למראה המוקפד של הדירה היבט פחות מחייב ויותר והומוריסטי. להשלמת המראה המחוספס בחרתי לוח OSB כרקע למסכות".

עיצוב: תמי שלוש. צילום: שחר לוי

קומפוזיציה מתבקשת

בעיצוב משרד ביקשו האדריכלים להקדיש קיר לתלייה של עבודות קטנות בטכניקות מגוונות, שייצור קומפוזיציה מעניינת ותלת ממדית. בין היתר הוחלט לשלב שם מסכה של האמן צחי נבו מ-UMASQU. "אנחנו אוהבים לשלב אמנות בכל הפרויקטים שלנו, ללא קשר אם הם מגורים, מסחריים או משרדיים", אומרת אדריכלית עדי חמיצר.

לוי חמיצר אדריכלים, אוצרת: קרן בר גיל. צילום: עמית גרון

מסכות של צחי נבו, UMASQU. צילום מתוך wink-deco

 

גלגל המזל

הרעיון של עיצוב בית עם מסכות, מקבל ביטוי מובהק בבית ססגוני ומלא צבעים בטקסס. הבעלים של הבית הזה חובבת קיטש ואקלקטיות, ולכן הבית מכיל מלאכות יד ואוסף של בובות ומסכות שהיא רוכשת בשווקים או מכינה בעצמה. המראה בסלון הבית מכוסה במסכות צבעוניות, שמהן יצרה הבעלים מקבץ נדיר ומעניין.

צילום: Adrienne Breaux מתוך www.apartmenttherapy.com

בית מלא כיף

ביתה של בעלת הסטודיו היצירתי מקופנהגן, Moro Moro (כיף בדנית), המתמחה בין היתר בעיצוב וינטג' ומלאכות יד מרחבי העולם, מלא בהרבה כיף בזכות תפאורה יצירתית שמעטרת מכלול בקווים נורדיים ועיצוב סקנדינבי. ריהוט קלאסי, חומרים, צבעים וזיכרונות מסע משתלבים יחד ומעניקים לבית קסם אישי נצחי כשהבסיס הצבעוני הוא כחול וירוק. בעלת הבית מנצלת את נסיעותיה כדי להעשיר את עיצוב הבית עם מסכות חדשות. את המסכות שהיא מוצאת, היא מציבה בביתה כחלק מאוסף מכל העולם – על הקירות, על שולחנות ועוד. מעל הדלת ייחדה מקום לכמה מסכות נבחרות, אחת מהן היא מסכת חתול לבנה מ-Hay.

צילום: Tia Borgsmidt מתוך boligpluss.no

 

אור ושמחה

Landmak Architecture תכננו בית על מגרש צר וצפוף, מרוחק ממרכז האנוי, וייטנאם, עבור גבר צעיר שרכש אותו במחיר זול. הקונספט הנבחר היה מעשי ומינימליסטי מאוד עם חזית העשויה לבנים חלולות כדי לטעת בהן צמחייה שתספק פרטיות, תאורה ואוורור טוב לסלון. מאחר שהצמחייה הנשפכת בחזית יוצרת אווירה שמחה מבחוץ, הוכנסה אווירת שמחה גם לבית. קיר הסלון מהווה את המוקד של רעיון עיצוב הבית עם מסכות, שכן עליו תלויות מספר מסכות צבעוניות.

אדריכלות: Landmak Architecture. צילום: Le Anh Duc


פופ ארט קוביסטי

Lanre Adefioye הוא אמן ניאו-פופ ארט ניגרי-קנדי שעוד כנער התעניין באמנות. כשבגר והבין את הפוטנציאל הגלום בו, יצר אמנות שהושוותה לא פעם לקוביזם ולפופ ארט בעיקר בגלל הצבעים התוססים והפאטרנים הנועזים בציוריו, המבטאים רגשות כמו תקווה, שמחה, שלווה ואהבה. את האנרגיה המתפרצת שלו אפשר למצוא בעיצוב עם מסכות מעץ שהוא יוצר, בתמונות, הדפסים וגם במוצרים כמו תיקים וכוסות.

מסכות של LanreStudio. צילום מתוך www.lanrestudio.com

ועל המצעים. צילום מתוך www.lanrestudio.com

 

מסיבת תחפושות

עוד מסכה, רק קצת אחרת, אפשר יהיה לראות ב"מסיבת תחפושות", תערוכה קבוצתית חדשה במרכז אדמונד דה רוטשילד, שתיפתח ב-5.3 ובה יוצגו עבודות של בוגרים ובוגרות ממחלקות האופנה, טקסטיל, צורפות, תקשורת חזותית ותואר שני בעיצוב. אמני התערוכה פועלים מתוך אמונה כי נוכחותה של תחפושת או מסכה מאפשרת שחרור מההתנהגות היומיומית, יציאה מה"אני" המודע אל עבר ה"אני" הנסתר. ביניהם יציג האמן גיא און, בוגר בצלאל, את "ללבוש צילום" – טכניקת הדפסה שבה הופך החומר הצילומי לשכבת עור נוספת המאפשרת ריבוי של זהויות. שכבת פולימר דקה נושאת מידע צילומי הפועל כעור שני. המצע הנמס במים מנוצל לפיתוח טכניקת צילום חדשה מסוגה אשר אינה קיימת עדיין בעולם – Photographic Hydro Print – באמצעותה ניתן לטבול כל אובייקט או חלקי גוף, למשל מסכת פנים, כף יד – ולהטמיע בהם את התמונה המבוקשת. הצילום כמו הופך לפסל, והקשרו המקורי של הגוף נעדר ובמקומו מתגלה יצור כלאיים בעל ערכים אסתטיים חדשים.
הכניסה חופשית, הפתיחה ב-5.3.20 ב-20:00 בערב. נעילה: 1.5.20. מרכז אדמונד דה רוטשילד, רוטשילד 104 תל אביב.

"ללבוש צילום", גיא און. צילום Fine art print

עוד בנושא

רעיונות והשראה

זה זה או זה זה? דילמות בעיצוב הבית


עיצוב סימטרי או אסימטרי? לשים טלוויזיה בסלון או לא? אריחים מצוירים או חלקים? ומה עדיף - פינת אוכל עגולה או מרובעת? השאלות הגדולות של עיצוב הבית נפגשות לקרב ראש בראש

רעיונות והשראה

בוהו, סקנדינבי או אקלקטי? מדריך סגנונות העיצוב הגדול


בעידן של היום, כשאנחנו מוקפים בתמונות וברעיונות מכל עבר, קצת קשה להיסגר על סגנון העיצוב שמתאים לנו. בשביל זה ריכזנו עבורכם את המדריך הבא שיעזור לכם לנווט בין הסגנונות השונים

רעיונות והשראה

מנורות זה לא הכול: דרכים מקוריות להאיר בית חשוך


התאורה הטבעית היא לא הצד החזק של הבית? תמיד קיימים חומרים בהירים, גימורים מבריקים ורהיטים נמוכים שיעזרו לכם להאיר את החלל חשוך

רעיונות והשראה

איך עיצוב נולד? המדריך לעיצוב בהשראת קונספט


יש תמונה שאתם אוהבים במיוחד? חפץ שמדבר אליכם? רעיון שמשפיע עליכם? כך תוכלו להפוך את הדברים האלה לקונספט וליצור עיצוב בהשראה שנוגעת לכם באופן אישי

תגובות

כתיבת תגובה