כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

רעיונות והשראה  //  סדר פסח כהלכתו: כל סמלי החג בבית המעוצב שלכם

סדר פסח כהלכתו: כל סמלי החג בבית המעוצב שלכם

את ימי העבודה המלאים מחליפה הפוגת פסח, אבל גם היא מתמלאת חיש קל במטלות אופייניות – החל מסידור הארונות, צביעת הבית וחידוש הרהיטים ועד שולחנות אירוח מפתיעים

מאת: לימור קלר צילום:


התכונה לקראת פסח מעלה הילוך בכל הנוגע לסידור הבית, ניקיונו, חידוש חלק מהפריטים שבו וההיערכות לאירוע המרכזי בו – ליל הסדר. בבתים מתחילים לקרצף ארונות ורצפות, מאבקים את הספריות והארונות, משליכים חפצים שכבר אינם בשימוש כדי לפנות מקום לחדשים צובעים קירות כדי לרענן אווירה וכמובן, ממלאים את הבית בניחוחות אביביים. בחרנו חמישה מסמליו הבולטים של החג, שיעזרו לכם לחולל את השינוי הרצוי בתקופה זו.

 

זמן סדר: כך נסדר את הארון


ארונות הבגדים סגורים ברובם, ומהווים מקום מפלט טוב לבלגן שאנו מתעצלים לסדר. הרי אם ערימת בגדים מונחת מחוץ לארון, הכי קל לדחוס אותה מאחורי הדלתות הסגורות ולשכוח מהבלגן. היום יותר ויותר ארונות בחדרי ההלבשה מאמצים את המראה הפתוח, המאפשר לראות את פנים הארון ומדפיו ולבחור את הביגוד המתאים ללא פתיחת דלתות. כדי לאמץ לעצמנו ארון כזה נדרשת רמה גבוהה של סדר והשקעה, החל מקולבים אחידים או מעוצבים וסידור בגדים לפי קוד צבע ועד תצוגה נאה של נעליים שלא תבייש אף חנות ואפילו שילוב של פרחי נוי או עציצים.

 

ארון פתוח, "זדקה". צילום: נמרוד קפלוטו

 

 

זמן צביעה: אפקט צבע מעניין 


פסח הוא זמנם של הטייחים והצבעים, העוברים מבית לבית עם סולמות, מברשות ודליי צבע, נענים להזמנות העבודה. סיוד תקרות וחידוש הצבע בקירות הם פעולות הכרחיות ושגרתיות, אבל אם בעל המקצוע כבר אצלכם בבית, אפשר לבקש קיר אחד באפקט ייחודי שיהפוך אותו לקיר כוח בחלל. כחלק מהמגמה לחזור למראה הטבעי באמצעות צבעוניות מינורית וחומרים טבעיים כמו קש, בטון, מתכת ובדי פשתן וכותנה, הדבר בא לידי ביטוי גם בטקסטורות על הקיר, השואבות השראה מעולם הטקסטיל הטבעי, למשל סווייד (זמש), יוטה ופשתן. התחושה המתקבלת עוטפת והקירות נעימים למגע.

 

אפקט יוטה של "טמבור". צילום: אסף פינצוק

 

 

זמן ניקיון: מינימליזם עיצובי


אין חג שזוכה למירוקים וקרצופים יותר מאשר פסח. כדי לשמר את המראה הזה כל השנה, ניתן לאמץ את המינימליזם העיצובי שירחיק חפצים ואביזרים, וייתן עדיפות להסתרתם בארונות סגורים ונחבאים. 

 

עיצוב: טל ניאגו. צילום: טל ניסים

 

 

זמן חידוש: DIY לרהיטים


כמו תחילתה של שנה חדשה, גם פסח הוא חג של התחדשות. חופשה ארוכה מאפשרת הפוגה מהמרוץ השגרתי גם עבור שיפוצים קטנים, כמו DIY שרציתם לעשות ולא הספקתם עד עתה. כאן למשל, פינת עבודה שמיועדת לשימושה של כל המשפחה, חודשה בעזרת חמורים שנרכשו בחנות "עשה זאת בעצמך", וזכו לשיוף וצבע מנטה; פלטה מחוספסת טבעית מאותה חנות הונחה מעל החמורים; ותוספת של מסגרות עץ שנצבעו בלבן ואקססוריז השלימו את המראה. הרעיון שעמד מאחורי החידוש היה עבודת יצירה משותפת של בני הבית.

 

עיצוב וצילום: מורן דהן, משפחה מנגרת

 

 

אירוח: שולחן קסמים 


כשאין שטחים גדולים מדי בבית, נרכשים רהיטים "חכמים", המתארכים ומתקפלים לפי הצורך. בשגרה הם סגורים ומאפשרים מרחב מחיה נוח, ובתקופות אירוח כמו בחגים הם נפתחים כדי לאכלס משתתפים רבים. שולחן שתוכנן במשרד האדריכלות סטודיו XS, המתמחה במתן פתרונות קומפקטיים לחללים קטנים, מוצמד לקיר כשהוא סגור, ובמצבו המקופל אינו תופס מקום רב וניתן לאחסון בקלות. בשעת אירוח הוא נפתח ומתפקד כשולחן שלם ל-8 אנשים.

 

סגור, עיצוב: סטודיו XS. צילום: גדעון לוין

 

פתוח, עיצוב: סטודיו XS. צילום: גדעון לוין

 

 

פריחה: ממלאים את הבית באביב


מזג האוויר משתפר, השדות מוריקים והפרחים מתחילים לפרוח. גם עבור הבית זוהי ההזדמנות לפתוח לרווחה את החלונות, להחליף את הווילונות הכבדים באווריריים ולשלב את המראה העונתי בחדרים ובחללים הציבוריים. אם התמודדות עם פרחים וצמחייה אינה כוס התה שלכם, תוכלו להחליף אותם באלמנטים פרחוניים ברחבי הבית, ככריות, מצעים, תמונות ועוד. אלה זורקים צבע, שמחה ורעננות לבית וניתן לשלב ביניהם כדי להשיג מראה הרמוני.

 

וילונות גלילה עם הדפסה דיגיטלית, "אורגון". צילום: אבי כהן

 

 


עוד בתים מעוצבים כהלכתם לפסח:

עיצוב נקי של הבית

הלילה הזה כולו מצה: הפקת פסח יצירתית ששמה את המצות במרכז

הפסח האישי שלהן: 5 מעצבות פותחות דלת לביתן

מטבח כהלכה: כך תתכננו מטבח השומר על כל כללי הכשרות

 

עוד בנושא

רעיונות והשראה

הריצוף שגנב את ההצגה: חמש דרכים להפוך את הרצפה לדבר הכי מעניין בבית


אנחנו נוטים להאמין שהרצפה צריכה להיות ניטרלית, ולדרוש כמה שפחות תשומת לב – אבל לפעמים קצת העזה יכולה להעניק רצפה מיוחדת שתעצים את כל מראה הבית

רעיונות והשראה

נס העיצוב: מעצבים את הבית מחדש בשמונה ימים


כבר הרבה זמן שאתם חושבים לעצב מחדש את הבית אבל לא מצליחים להתפנות למלאכה? ברוח חג החנוכה – כך תשדרגו את הבית בהשקעה של שעה אחת ביום, במשך שמונה ימים

רעיונות והשראה

בית בניחוח אסיאתי: עקרונות לעיצוב ברוח הפנג שווי


אנחנו שומעים הרבה על פנג שווי – אבל איך באמת מעצבים ברוח התורה הסינית? הטיפים שיכניסו לכם הרמוניה לבית

רעיונות והשראה

משחקי ספסל: כל התפקידים שיש לעיצוב ספסלים בתוך הבית


על הספסל ישבנו, נדנדנו רגליים או הנחנו חפצים – כי יש שימושים שונים למקום הישיבה המאורך במטבח, במבואת הכניסה, בחדר השינה או באמבטיה. עיצובי ספסלים שתאהבו

תגובות

כתיבת תגובה