כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

רעיונות והשראה  //  ספריות מעוצבות: 10 דרכים להציג את הספרים שלכם בבית

ספריות מעוצבות: 10 דרכים להציג את הספרים שלכם בבית

בסלון או בפינת האוכל, גבוה או נמוך, מעץ או מגבס – 10 ספריות יפות שהיינו שמחים לאמץ לביתנו

מאת: אנה פלוט צילום:


פעם, גאוות הבית הייתה הספרייה הגדולה בסלון, עליה עמדו בגאון הספרים האהובים של בני הבית ועוד כמה ספרים בשביל הדאווין. היום לעומת זאת, כשחיינו הופכים לאט לאט לדיגיטליים, קשה כבר למצוא בבית ספר אמיתי שהוא לא ספר לימוד של הילדים או סתם עלון מהסופר.

בבתים החדשים והמעוצבים, אנחנו רואים שמקום הספרייה בסלון כבר לא קיים, זאת בדרך כלל כדי לא לפגוע בעיצוב הנקי והמינימליסטי, כדי למנוע הצטברות אבק מיותרת. אם מעמידים ספרייה, היא תהיה כנראה בחדר העבודה או אצל הילדים.

 

אלא שלא כולם דוגלים בעיצוב נטול ספרים או ספרייה, ומצאנו 10 בתים שמעוצבים בסגנונות שונים שמצאו בביתם מקומות יפים ומרשימים עבור הספרים שלהם. ביקשנו ממעצבת הפנים דנה שקד שתסביר לנו איך להפוך את מה שרואים בתמונות היפות למציאות:

 

1. בפנטהאוז הזה בנתניה בחרו לבנות ספרייה שבכלל לא נראית כמו כזו – אלא שלל מדפים מרחפים על קיר הטלוויזיה.

מיקום בבית: סלון

יחס ספרים מול חפצי נוי: חפצי נוי

טיפ עיצובי: רצוי לתכנן מדפים במראה מרחף ובשילוב גב בגוון בהיר וזהה לקיר כדי לא ליצור עומס ויזואלי לצופים במסך.

 

עיצוב פנים: Dori-interior design, צילום: עדי כהן צדק

 

2. בבית הזה בעל התקרות הגבוהות, הוחלט למקם את הספרייה מעל פינת האוכל והסלון. בעצם מדובר בכמה ספריות שמחוברות יחד כשהן לא זהות בכוונה והמדפים נמצאים בגבהים שונים.

מיקום: מעל הסלון

יחס ספרים מול חפצי נוי:  חצי-חצי
טיפ עיצובי: מיקום ספרייה בגובה שכזה מאפשר ניצול טוב יותר של החלל הגבוה והקיר הגדול תוך יצירת פינת קריאה מובדלת ורומנטית שאנו משתוקקים למצוא את הזמן להגיע אליה.
 

צילום: אלעד שריג, אדריכלות ועיצוב פנים: סיסי זיו

 

3. הנה עוד ספרייה שנמצאת מעל הסלון (מי אמר טרנד?). הספרייה נמתחת על פני שתי קומות של הדופלקס. רוב הספרייה נראית כמו כוורת עם קוביות שוות, כשבחלק העליון ישנם מדפים רחבים יותר.

מיקום: מעל הסלון

יחס ספרים מול חפצי נוי: ספרים. נדרש סולם כדי להגיע לספרים שלמעלה.

טיפ עיצובי: בעזרת צביעת הספרייה בגוון הקיר, נוכל ליצור פריט אחסון פונקציונאלי ומרהיב מבלי לחנוק את החלל ולהעמיס עליו. דבר זה מאפשר לחפצים ולספרים לבלוט ולהעשיר את החלל.

 

צילום: אמית הרמן, אדריכלות ועיצוב פנים: ירון ברונשטיין

 

4. אבל עזבו את הסלון. מה עם ספרייה בפינת האוכל? אוכלים משהו ומעלעלים באחד הספרים תוך כדי – אידיליה.  הספרייה בבית הזה בתל אביב משתרעת על פני כל הקיר שצמוד לפינת האוכל, והיא מיועדת לא רק לספרים אלא גם לחפצי נוי ואחסון נסתר בתוך הקוביות הלבנות.
מיקום: פינת אוכל
יחס ספרים מול חפצי נוי: חפצי נוי
טיפ עיצובי: הרשו לעצמכם להיות יצירתיים ולשלב פסים אלכסוניים וחומרים שונים, לא חובה להישאר במטריצה של ספרייה קלאסית ריבועית.

 

צילום: גלית דויטש, אדריכלות: דנה גורדון ורוי גורדון

 

5. הנה עוד ספרייה שמוקמה בפינת האוכל בדירת קבלן בנס ציונה. הספרייה היא בעצם שורה של מדפי גבס שחוברו יחד כדי להיראות כמו מקום לאחסון ספרים.

מיקום: פינת האוכל
יחס ספרים מול חפצי נוי: ספרים
טיפ עיצובי: הטמעת הספרים והדיסקים בקירות ובנישות גבס מעניקה לחלל סדר וניקיון צורני, וגם מסתירה ומטשטשת את עומק יחידת האחסון. 
 

צילום: אמילי פז טפר, עיצוב פנים: איילת וחמי סולומון

 

6. הנה עוד נישה שנבנתה במיוחד בבית בשרון, רק הפעם בנוסף לגבס יש גם מדפים מעץ.

מיקום: נישה בסלון
יחס ספרים מול חפצי נוי: ספרים
טיפ עיצובי: במקרים בהם קיים עמוד קונסטרוקטיבי שלא ניתן להזיזו, ניתן ליצור בינו ובין הקיר הסמוך לו, נישת מדפים סגורה לאחסון ספרי הקריאה. חשוב לתכנן את הנישה בהתאם לגדלי הספרים והפריטים השונים.

 

עיצוב פנים: רוני רוזמרין, צילום: מאיה חבקין

 

 7. בבית הזה בתל אביב, הדיירים כנראה מאוד אוהבים לקרא, אבל לא אוהבים ללכת רחוק כדי להביא ספר. לכן, כנראה יש להם ספרייה ענקית מסביב למיטה. יש כאן ספרייה עם מדפים בגדלים שונים, כך שיתאימו לדיסקים, ספרים ואלבומים גדולים.

מיקום: חדר שינה
יחס ספרים מול חפצי נוי: ספרים
טיפ עיצובי: יצירת ספריית קיר גדול מעץ בחדר השינה מייצרת חלל מזמין, חם ומפנק. רק אל תשכחו להקפיד על אבק.
 

צילום: עוזי פורת, אדריכלות ועיצוב פנים: אלכס מייטליס

 

8. בדירה הזו בנס ציונה, החליטו לשים את הספרייה והספרים במקום הכי מתבקש – בחר העבודה. את הטוויסט הם הביאו בצורת הספרייה, שזה בעצם מדפים שתלויים ישירות על הקיר ויוצרים מראה מדורג.

מיקום: חדר עבודה
יחס ספרים מול חפצי נוי: ספרים
טיפ עיצובי: בחללי עבודה פשוטים יחסית, יצירת מדף אחד המשכי ודירוג בגבהים משתנים, מכניס תנועה ודינמיות לחלל. בנוסף, עיבוד שונה לקנט החזיתי של המדף לעומת גוון המשטח, מכניס עניין וקלילות.

צילום: שי אפשטיין, עיצוב פנים: ליאת בני פלד

 

9. רוב הספריות תמיד יהיו עשוית עץ או סיבית. פעם היה מאוד נהוג להתקין ספריות ממתכת – זה היה יותר זול ועמיד לאורך שנים רבות. המראה התעשייתי הזה חוזר לאחרונה לבתים המעוצב, והנה בבית הזה בתל אביב תוכלו לראות ספרייה מתכתית.

מיקום: בסלון, בקיר שמול הטלוויזיה
יחס ספרים מול חפצי נוי: ספרים
טיפ עיצובי: מדפי מתכת (בגוון הטבעי שלהם או בצביעה) מעניקים לכל חלל את השיק הנדרש תוך נגיעה של סגנון תעשייתי מעודן. פתרון זה עובד נהדר בדירות יוקרתיות בשילוב עם ריהוט עתיק וגם בדירות סטודנטים וזוגות צעירים בעלי בתקציב מוגבל.

 

צילום: בועז לביא ויונתן בלום, אדריכלות: ספארו אדריכלים

 

 10. כבר הזכרנו שאפשר להעמיד את הספריות בכל מקום בבית, וכבר ראינו ספריות בפינת האוכל, אז למה לא צמוד למטבח כמו בבית הזה? כך הספרייה יכולה לשמש כמקום אחסון לכלי מטבח והגדה ולא רק לחפצי נוי וספרים.

מיקום: מטבח
יחס ספרים מול חפצי נוי: ספרים

טיפ עיצובי: שילוב תאורה נסתרת בגב מדפי האחסון הינו פתרון זול ומהיר ליצירת קיר מואר, בולט ויוקרתי.

צילום: גדעון בועז, עיצוב פנים: לילך נקל

 

 

מימד אחר: הספרים הכי מעוצבים שתמצאו על המדף

עוד בנושא

רעיונות והשראה

הריצוף שגנב את ההצגה: חמש דרכים להפוך את הרצפה לדבר הכי מעניין בבית


אנחנו נוטים להאמין שהרצפה צריכה להיות ניטרלית, ולדרוש כמה שפחות תשומת לב – אבל לפעמים קצת העזה יכולה להעניק רצפה מיוחדת שתעצים את כל מראה הבית

רעיונות והשראה

נס העיצוב: מעצבים את הבית מחדש בשמונה ימים


כבר הרבה זמן שאתם חושבים לעצב מחדש את הבית אבל לא מצליחים להתפנות למלאכה? ברוח חג החנוכה – כך תשדרגו את הבית בהשקעה של שעה אחת ביום, במשך שמונה ימים

רעיונות והשראה

בית בניחוח אסיאתי: עקרונות לעיצוב ברוח הפנג שווי


אנחנו שומעים הרבה על פנג שווי – אבל איך באמת מעצבים ברוח התורה הסינית? הטיפים שיכניסו לכם הרמוניה לבית

רעיונות והשראה

משחקי ספסל: כל התפקידים שיש לעיצוב ספסלים בתוך הבית


על הספסל ישבנו, נדנדנו רגליים או הנחנו חפצים – כי יש שימושים שונים למקום הישיבה המאורך במטבח, במבואת הכניסה, בחדר השינה או באמבטיה. עיצובי ספסלים שתאהבו

תגובות

כתיבת תגובה