כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

רעיונות והשראה  //  שק של סנטימנטים: עיצוב ישן-חדש מלא בקסם

שק של סנטימנטים: עיצוב ישן-חדש מלא בקסם

משפצים בית ישן? יש לכם הרבה חפצים עתיקים? נמשכים לרהיטים יד-שניה? הנה הסיבות והדרכים לצקת בבית עיצוב ישן-חדש

מאת: מורן לוי מוזס צילום:


בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר את המילים 'רטרו', 'וינטאג" ו-'יד-שניה'. חלקנו עשויים לחשוב שכל המילים האלה עומדות בניגוד למה שאנחנו מכנים 'סגנון מודרני' – אבל זה ממש לא נכון. עם תכנון נכון וחשיבה יצירתית, אפשר ליצור עיצוב ישן-חדש שמעניק לבית מראה שהוא גם עכשווי וגם מלא אופי.
בין אם אתם משפצים מבנה ישן, ובין אם אתם רוצים לשלב חפצים עתיקים לצד חדשים – הנה כמה רעיונות שיעזרו לכם ליצור עיצוב ישן-חדש ייחודי ומפתיע.

עיצוב: אורלי מגן, צילום: מאור מויאל

בשביל ההרמוניה

לא כל מעבר דירה כרוך בקבלת מפתח נוצץ מידיו של הקבלן. פעמים רבות אנשים רוכשים דירה ישנה שטעונה שיפוץ, או פשוט רוצים לעצב מחדש את ביתם. במקרים כאלה נאלצים הדיירים להתמודד עם תשתיות ישנות ועם צורת בנייה שהייתה נכונה לימים רחוקים יותר.
אפשרות אחת היא לטשטש את כל סממני העבר וליצור אשליה שמדובר בבית חדש מהניילון – אבל יש גם אפשרות נוספת. במקום להילחם בנתונים של הבית, אפשר לזרום איתם ואפילו להבליט אותם, ובכך ליצור עיצוב ישן-חדש.
מעצבת הפנים דלית ונגרובסקי התבקשה לעצב מחדש בית בן 40 שנה. הבית תוכנן במקור בהתאם לסגנון האדריכלות הבינלאומי שהיה מקובל באותן שנים. המעצבת בחרה להדגיש את האדריכלות המקורית, אך לצקת בה אלמנטים מודרניים. בין היתר היא החליפה את דלתות העת המסוגננות בדלתות נקיות בקו אפס. כמו כן היא שילבה בבית פרטי נגרות וחומרים עכשוויים.
גם מעצבת הפנים שחר הכט התבקשה לשפץ בית ישן. במקרה שלה היה מדובר במבנה באהאוס בן כמעט 100 שנה. הכט בחרה לחשוף את לבני הסיליקאט הישנות של המבנה, ולשלב לצדן נגרות חדשה.

עיצוב: דלית ונגרובסקי, צילום: אלעד גונן

עיצוב: שחר הכט, צילום: ליאור טייטלר

בשביל הנוסטלגיה

כדי ליצור עיצוב ישן-חדש, לא מוכרחים להיכנס לבית שנבנה לפני מספר עשורים. פעמים רבות, הרהיטים והחפצים הם שמחברים בין העבר להווה.
מעצבת הפנים אירית נווה התבקשה לעצב מחדש דירה עבור בני זוג בשנות ה-60 לחייהם. הדירה עברה שיפוץ מקיף שכלל החלפה של כל התשתיות בדירה, אך בשל סנטימנטים עמוקים שרכש הזוג לחפציו, הוחלט ליצור בבית עיצוב ישן-חדש. כך למשל שולב במטבח החדש והמודרני שולחן אוכל וכיסאות שהובאו מגרמניה לפני 70 שנה. באופן דומה, הוכנסו בדירה שולחן כתיבה עתיק וארון כלים מיושן, ולצדם הונחו ספות חדשות ושולחן סלון מודרני.
גם המעצבת אורלי מגן התבקשה באחד הפרויקטים שלה להכניס חפצים ישנים בתוך עיצוב חדש. המעצבת נתרמה למשימה ולא חששה לבצע חיבורים מפתיעים למדי. בין היתר היא שילבה שולחן אוכל עתיק שהובא מווינה במרכזו של מטבח שנקנה באיקאה.
המעצבת שירלי רוט יצרה גם היא עיצוב ישן-חדש. באחת הדירות שעיצבה ניתן לראות רהיטים חדשים לצד פריטים עתיקים כמו ארון ויטרינה שעבר במשפחה במשך דורות.

עיצוב: אירית נווה, צילום: סוזי לווינסון

עיצוב: אורלי מגן, צילום: מאור מויאל

עיצוב: שירלי רוט, צילום: עידן גור

בשביל העניין

ומה קורה אם רוצים ליצור עיצוב ישן-חדש אבל אין לא בית ישן ולא חפצים ישנים? הפתרון הוא לכתת רגליים. סיור בשווקים ובחנויות וינטאג' יכול להוביל למציאוֹת נפלאות ולצייד אתכם בחפצים עתיקים מקוריים, שיכניסו הרבה עניין לבית.
מעצבת הפנים בטי יעקובסון עשתה בדיוק את זה באחת הדירות שעיצבה. המעצבת רכשה בשוק הפשפשים חפצים ישנים כמו סולם, ספסל ישיבה, שידת צד, כורסה ומזוודות. את החפצים האלה היא מיקמה לצד פריטים חדשים, ובכך יצרה דירה אקלקטית בעיצוב ישן-חדש מעניין במיוחד.
המעצבת שחר הכט נעזרה גם היא בשוק הפשפשים. באחת הדירות שעיצבה, ניתן לראות ארון מקלחת יד-שניה שנרכש בשוק, שעליו הולבש כיור קוריאן חדש וכלים סניטריים חדשים.

עיצוב: בטי יעקובסון, צילום: שירן כרמל

עיצוב: בטי יעקובסון, צילום: שירן כרמל

עיצוב: שחר הכט, צילום: ליאור טייטלר

עוד בנושא

רעיונות והשראה

לא רק לאיפור: כוחה של מַראָה בעיצוב הבית


אנחנו רגילים להשתמש במראה כדי להתלבש או להתאפר – אבל עם שילוב נכון של מראה בעיצוב הבית, היא גם יכולה להאיר ולהגדיל חללים ואפילו להיות האלמנט הכי מעניין בחדר

רעיונות והשראה

שק של סנטימנטים: עיצוב ישן-חדש מלא בקסם


משפצים בית ישן? יש לכם הרבה חפצים עתיקים? נמשכים לרהיטים יד-שניה? הנה הסיבות והדרכים לצקת בבית עיצוב ישן-חדש

רעיונות והשראה

מי צריך ספה? רעיונות לעיצוב סלון אחר


נמאס לכם מהמבנה הקבוע של ספה, כורסה ושולחן קפה? לא רואים טעם במזנון? חושבים שהטלוויזיה מיותרת? כך תעצבו סלון אחר שאין בכל בית

רעיונות והשראה

מוחיטו בסלון: רעיונות לעיצוב בר משקאות ביתי


מתחשק לכם דרינק אבל אתם כבר בפיג'מה? רוצים לשתות בלי לדאוג לנהג? כך תעצבו בר משקאות ביתי שיביא את הפאב אליכם

תגובות

כתיבת תגובה