כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

רעיונות והשראה  //  8 טעויות שאסור לעשות בעיצוב תאורה לבית

8 טעויות שאסור לעשות בעיצוב תאורה לבית

כולנו מודעים לחשיבות התאורה בבית אך זה עדיין לא מונע מרבים מאיתנו לעשות את הבחירות השגויות כשזה נוגע לשימוש בתאורה בסביבת המגורים שלנו. אז איך עושים את זה נכון? כל התשובות

מאת: יערה רובינזון צילום:


הלוגן או פלורוסנט? לבן או צהוב? על התקרה או על הקיר? כשניגשים לעצב תאורה בדירה שעוברת שיפוץ או בבית חדש, יש כמה נקודות חמות ששווה לשים לב שאיננו עוברים עליהן בדרך למגורים המוארים שלנו. בדיוק בשביל זה הכנו רשימה של הדברים שאסור לעשות כשזה נוגע לתאורה הביתית. לגזור ולשמור:
 
יש לכם שאלות נוספות לגבי עיצוב התאורה בבית? שאלו את המומחים בפורום תאורה

 

טעות ראשונה: אל תמקמו יותר מדי גופי תאורה בחלל אחד


יש אנשים שחושבים שכשזה מגיע לתאורה, כמה שיותר, יותר טוב, אבל האמת רחוקה מזה מאד. בבחירת גופי תאורה לבית חשוב להבין שאנחנו צריכים להתחשב לא רק בכמות ובמיקום נכון של גופי התאורה אלא גם באופן שבו אנחנו משתמשים באור. פרויקט אור טוב מופק לפי מיקום ואיכות האור, פעמים רבות מעצבים ובעלי בתים עושים טעות בכך שהם ממקמים גופי תאורה רבים בחלל אחד מה שגורם לאיבוד אפקט התאורה.


(צילום: רמי ארנולד)

טעות שנייה: אל תתקינו סתם מנורות בלי מחשבה


לכל חדר בבית יש מטרות אחרות ושימושים שונים, כך שבעיצוב התאורה של החללים בבית צריך להחליט על מיקום וסוג התאורה לפי פונקציית המיקום. כלומר, האם מדובר בתאורת מטבח, תאורת סלון, או תאורה לאמבטיה? הרבה פעמים, באמבטיה לדוגמה, מקפידים על תאורה מעל למראה, אבל שוכחים את זו שנמצאת בצדדים. באופן דומה, ישנה נטייה להוסיף תאורה מתחת לארונות המטבח הגבוהים, מה שיוצר אזורים חשוכים יחסית, דווקא על השיש ובצידי השולחן, שם עבודות ההכנה מתמקדות.


(צילום: יח"צ)

טעות שלישית: אל תזרקו סתם פלורסנטים בבית


בעיצוב התאורה בבית חשוב גם להתייחס לאווירה שאנחנו מעוניינים ליצור, במיוחד בחללים כמו הסלון וחדר השינה, בהם, אם משתמשים ביותר מדי אור נוצרת השפעה שלילית על האווירה של החלל. התעלמות מהאווירה הרצויה יכולה ליצור תאורה אגרסיבית מדי, כפי שפעמים רבות קורה עם נורות פלורוסנט שמיועדות בעיקר לשימוש פונקציונאלי בחלל ופעמים רבות קורה שהן מפוזרות בכל רחבי הבית.


(עיצוב: חני גילהר, צילום: דודי ארדון)

 

 
 

טעות רביעית: אל תציבו תאורה לבנה בחדרים אינטימיים


כשבוחרים את הגוון של הנורות בבית חשוב גם להתייחס לעיצוב שלו ולרהיטים. לרוב, עדיף להשתמש בגוון טבעי יותר שיתאים לחומרים של הבית שמצוי בדרך כלל בנורות ההלוגן. עם זאת, היום יש נטייה להעדיף נורות בעלות גוון קר יותר מאחר שהן נחשבות כחסכוניות יותר בחשמל. הספקטרום של הצבעים נע בין לבן חם, לבן טבעי, ולבסוף מגיע ללבן הקר. לבן חם הנוטה לצהוב עוזר להעשיר את הצבעים החמים בבית, כמו עץ, בעוד הלבן הטבעי מתאים יותר למשטחי עבודה. חשוב להימנע משימוש בלבן קר במקומות כמו חדר השינה והסלון, אחרת יהיה לכם קשה מאוד להירגע.


(עיצוב: החדר אדריכלים, צילום: עמית גרון)


טעות חמישית: אל תוותרו על עמעם


אחת הטעויות המרכזיות שעושים מעצבים היא לוותר על העמעום במקרה של תאורת הלוגן. בעקבות איסור מכירת נורות הליבון מתחילת השנה, הפכה ההלוגן לנורה פופולרית בשל האור הטבעי שהיא מפיצה. אך עם זאת, חשוב לזכור שנורות ההלוגן מגיעות לטמפרטורות מאוד גבוהות ועלולות להתחמם עד לכדי פיצוץ. ולכן, חשוב מאוד להוסיף עמעם (דימר) לנורות אלה כך שנוכל להרוויח מהתאורה הטבעית שלהן, אך בו בעת, גם לחסוך ולוודא שהנורות אינן מתחממות יתר על המידה.


(עיצוב: איריס רפפורט)

טעות שישית: אל תתקינו רק נורות פלורסנט


בעידן של היום, אין ברירה אלא לשאוף לקנות נורות ידידותיות לסביבה אבל כמו בכל דבר בחיים, הסוד הוא במידה. בעוד שרובנו מכירים את נורות הפלורוסנט בתור הנורות החסכוניות ביותר, אפשר בהחלט לקנות גם נורות לד בעלות ניצולת אנרגיה גבוהה לחיסכון. ועדיין, כאשר אתם באים להאיר את הסלון וחדר השינה חבל "לעייף" את העיניים בשימוש בנורת פלורוסנט חסכונית ועדיף לעשות שימוש בנורות ההלוגן החסכוניות על מנת שלא לאבד את האור הטבעי.


(אדריכל: מיקי בן גן)

טעות שביעית: אל תוותרו על מנורה בטיחותית באמבטיה


מרוב ההתאמות שעושים לגוון האור, והמאמץ לחיסכון בחשמל, אחת הטעויות הנפוצות ביותר שעושים אנשים היא לבחור גופי תאורה לאמבטיה שאינם עומדים בתקן. כדי להימנע מאסון במקרה זה חשוב לבדוק שגופי התאורה שיעשה בהם שימוש בחדר האמבטיה מוגנים ממים ושהם לא מסוכנים מבחינת תקן, כדי שלא ייווצר קצר שיסכן את בני הבית.


(עיצוב: חני גילהר, צילום: דודי ארדון)

טעות שמינית: אל תוותרו על השליטה


ולבסוף, אחרי שבחרתם את הנורות המתאימות לפי הצבע והחיסכון שלהם בחשמל ונקטתם בכל אמצעי הבטיחות ההכרחיים. האם באמת תוותרו על שליטה מלאה ויחידנית בכל אחד מגופי התאורה שלכם? אז זהו, שמסתבר שכן ושרבים מבעלי הדירות לא דואגים לכך שלכל אור יהיה מתג משלו. חשוב לדאוג לכך שבביתכם תוכלו להפעיל ולשלוט בכל אחד מגופי התאורה הביתיים שלכם בנפרד.


(אדריכל: מיקי בן גן)

 

הטיפים באדיבות בנג'מין הרשטיין, Viabizzuno vbo tel aviv

עוד בנושא

רעיונות והשראה

לא מהעולם הזה: השראה מהחלל בעיצוב הבית


ספרייה שנראית כמו טיל, גוף תאורה שמדמה את מערכת השמש, או תמונה מופשטת של ירח – הדרכים לעצב בית שכל כולו השראה מהחלל

רעיונות והשראה

עיטור המופת: עיצוב יוקרתי בסגנון הארט דקו


הוא מפואר, עשיר בצבעים ומרקמים, ומוקפד להפליא – סגנון הארט דקו סוגר כמעט מאה שנים, ועדיין רלוונטי מתמיד. כל הדרכים לשלב בבית את הסגנון המעוטר וליהנות מעיצוב יוקרתי

רעיונות והשראה

השטח שלהם: שטיחים מעוצבים במקומות מפתיעים


במטבח, באמבטיה, בגינה ואפילו על המדרגות – המקומות שבהם לא ציפיתם לראות שטיחים מעוצבים, וחבל שכך

רעיונות והשראה

שיש זה לא רק שיש: שימוש בשיש בעיצוב הבית


שיש יכול לשמש לא רק כמשטח עבודה במטבח, אלא גם כחיפוי קיר או ריצוף, ואפילו להשתלב ברהיטים. כל הדרכים לעשות שימוש בשיש בעיצוב הבית

תגובות

כתיבת תגובה