כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

השראה  //  הרבה יותר מארבעה קירות: כך מעצבים בית עם נשמה

הרבה יותר מארבעה קירות: כך מעצבים בית עם נשמה

תמונות משפחתיות, סיפורים אישיים וחפצים אהובים הופכים כל בית למלא אופי וממלאים אותו בנשמה

מאת: לימור קלר צילום:


עיצוב: אוסי כץ דגן. צילום: תמר אלמוג

 

כמה הזויה נשמעת לכם הסצנה הבאה? אדם נכנס הביתה, מניח את המפתחות ואת התיק, מברך לשלום את השידה, עובר לחדר ומלטף קלות את הדלת ולא שוכח להפריח נשיקה באוויר לתמונה שעל הקיר. הזוי או נורמלי לגמרי? תלוי את מי שואלים. אנשים נקשרים לחפצים, קוראים להם בשמות ואם לא מדובר בתמונה של אדם ספציפי שמחייך אליהם מהקיר, ייתכן אף שיכנו אותם בשמות. כך גם עם הצמחייה: השקיית בוקר רעננה, ברכה לשלום וליטוף ענוג, שלא לדבר על הכלב שמבין הכול והדגיגונים שמצפים בכיליון עיניים לכניסת בעליהם. מתברר שאנחנו אוהבים להאניש בעלי חיים, רהיטים וחפצים, מצפים לתגובות של צמחים למילותינו, ולכן אין פלא שיש מי שמוצא גם בבית שלו תכונות כמו חיים ונשמה.

עיצוב: רוית אורגד בר-לב. צילום: חגית גרוסמן

האם יש מקום להביע "נשמה" בעיצוב הבית? מי קובע את זה, והאם מה שנראה לאחד הוא שנראה גם לאחר? "בית עם נשמה הוא הרגשה אישית, כשנכנסים הביתה ומרגישים שאפשר לנשום עמוק ולהרגיש שהגעת הביתה. אבל יכול מאוד להיות שמה שעבור אחד הוא נשמה, עבור אחר הוא מיגרנה. ומה שעבורו הוא נשמה, עבור האחר  הוא שממה", אומרת המעצבת עדי אדליס. "בית עם נשמה הוא בית שיש בו פריטים אהובים, כאלה שלא עושים חשבון אבל משתלבים בהרמוניה: ישן עם חדש שיוצרים אופי, עומק ונינוחות לא מתאמצת, אוספים שמוצגים לראווה או סיפור אישי שמועבר דרך צבעים ומרקמים", מוסיפה המעצבת לירון אוטמזגין, "הכול הופך לבית אנושי".

עיצוב: לירון אוטמזגין. צילום: שי אפשטיין

 

בית שמבטא טעם אישי

אנשים מביאים איתם לבית אהבות והעדפות ומרחיקים ממנו סגנונות שלא מדברים אליהם או פריטים שהם אינם מתחברים אליהם. זה נכון לסגנון עיצובי, לרהיטים, לפינות בבית ואפילו לאוספים ותחביבים אישיים שניתן להם ביטוי בעיצוב. "בית עם נשמה הוא בית שמבטא אותך, את האופי שלך, את הדברים שאתה אוהב וחשובים לך ואת התחביבים שלך", אומרת המעצבת קרין פדר. "אני למשל מאוד צבעונית ואקלקטית ויודעת שזה משתקף בכל הבתים שגרתי בהם".

עיצוב: קרין פדר. צילום: מאור מויאל

אוסף גלובוסים. עיצוב: תמי ורדי. צילום: הגר דופלט

בית שמספר סיפור אישי

לכל בית אופי משלו, שנארג מאופיים של המתגוררים בו. לעיתים משולבים בו פריטים ממסע שעברו, לעיתים מוצאות את ביטויין בהבלטה תמונות משפחתיות ולפעמים יהיו אלה הרהיטים שעברו בירושה ובעלי הבית קשורים אליהם רגשית. כל המקרים האלה משולים לקריאת יומן אישי של בני הבית.  "בית עם נשמה הוא בית שתומך בסיפור בעליו. חלקים מאישיותו מסופרים על הקירות או בחפצים הנבחרים, וכל פעם מחדש הם מציתים בו התרגשות", מפרשת המעצבת רוית אורגד בר-לב.

"בית שאחרי שהיית בו אתה מרגיש שאתה מכיר קצת יותר טוב את האנשים שמתגוררים בו והחלל שלו מספר סיפור, הוא בית עם נשמה", מוסיפה המעצבת טל אגא, והמעצבת ליאת הדס מדגישה שבבית כזה ישתקפו גם הערכים, התרבות וההיסטוריה האישית של מי שחי בו.

ליקוט מתמשך של חיים שלמים. עיצוב: טל מידן, "דירתי-לי". צילום: אורית ארנון

רגעים משפחתיים. עיצוב: מריאנה רידל. צילום: יאנה דודלר

 

בית עם סגנון ספציפי

תהליך עיצוב מתחיל מקירות לבנים כדף חלק, מקבל הגדרה של סגנון שאהוב על בעלי הבית, ונמשך אל רכישת רהיטים וחפצים התואמים את הסגנון. לתוך הסיפור הסגנוני נכנסים גם פריטים בעלי אופי תואם שנקנו או נאספו עם השנים. "בית עם נשמה הוא ייחודי, כזה שלא היה מתאים לשכן אבל תפור בדיוק על הדייר", אומרת המעצבת שירה אפק. "זוג שהיה בשליחות בארצות הברית התאהב בכורסת וינטג' ושלח אותה לארץ במיוחד במכולה. מבחינתי הוא הכניס לבית נשמה".

עיצוב: שירה אפק. צילום: יואב פלד / Peled Studios

 

בית שממלא צרכים רגשיים

עיצוב מחדש של בית לאחר מעבר או שיפוץ ממלא צרכים שונים מבית קודם. במקרה של הדירה שעיצבה ענבל קרקו, הוא מילא צורך רגשי בנוסף לפיזי: "הבית עוצב כך שהוא יחזיר לאנשים המתגוררים בו אנרגיה של חיים. הצבעוניות ושפע האור הצליחו להביא שמחה לבית שדייריו עצובים בעקבות שכול".

עיצוב: ענבל קרקו. צילום: דרור קליש

פינה שגורמת לחייך. עיצוב: יעל יגר. צילום: אמיר ארליך

 

בית שמשדר אמונות

חיבור של אנשים לאמונות ולרוח משפיע עם עיצוב בתיהם, אם בשזירת חפצים ואם באמצעות בחירה סגנונית. בית בן 4 מפלסים בשכונת קטמון הישנה עוצב עם הרבה כבוד לרוח. "זה 'בית ערבי' שקיבל תוספות בנייה בעלות אופי ונשמה, החל מהחצר והאלמנטים האדריכליים הישנים וכלה בעיצובו מחדש", מספרת המעצבת מרים לוי. "בעלי הבית אנשים אוהבי ספר ומוזיקה, לכן הקדשנו חלל גדול הצמוד לסלון לספרייה רחבת ידיים ולאזור קריאה בו ממוקם גם הפסנתר. את קירות הבית מקשטות תמונות שצייר אביה ז"ל של בעלת הבית. זה בית בו האופי, האהבות והנשמה של בעליו נוכחת ללא הסתר".

עיצוב: מרים לוי. צילום: אורית אלפסי

בית בסגנון זן. עיצוב: טל מאיו-הלוי. צילום: גידי בועז

עוד בנושא

השראה

שומרים על הבית ולא שוכחים את העיצוב


לפני שמתפנים לעצב את הבית בדיוק כמו שאוהבים, מתחילים מכל מה שנותן שקט נפשי וביטחון עוד בחוץ. השערים, הגדרות והסורגים של טרלידור הם חלק חשוב מהבית, אבל לא פחות חשוב מהעיצוב שלו. איך עושים את זה נכון?

השראה

אין דבר כזה יותר מדי? עיצוב מוגזם שלא ישאיר אתכם אדישים


תאהבו אותם או תשנאו אותם, רק אל תגידו שהם לא מעניינים. הצצה לבתים ששמו את המידה הנכונה בצד והלכו על עיצוב מוגזם בהחלט

השראה

לא תלויות באף אחד: המנורות שמשלימות את התאורה בבית


בתכנון התאורה בבית מתמקדים בעיקר במנורות שקבועות על התקרה או על הקיר – אבל מה לגבי כל יתר המנורות שמקיפות אותנו? זה הזמן להתייחס למנורות הצד שתורמות לנו לא פחות אור

השראה

מעיפה את הסכך: עיצוב תקרה עם צמחים


חג סוכות מזכיר לנו כמה כיף להרים את הראש ולראות ירוק – אז למה שלא תשלבו בתוך הבית תקרה עם צמחים אמתיים?

תגובות

כתיבת תגובה