כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

חדשות העיצוב  //  אמנות בדרום טירול

אמנות בדרום טירול

המוזיאון החדש בעיר בולצאנו הוא חלק מתנופת התחדשות, ששוטפת בעשור האחרון את עולם האמנות העכשווית באיטליה

מאת: אור רוזנבוים צילום:


בולצאנו, בירת חבל דרום טירול בגבול אוסטריה, היא עיר ציורית ושקטה, הידועה בעיקר בזכות הנוף המרהיב של הרי הדולומיטים, המציעים לובן שלג בחורף, וכרי דשא ירוקים ורעננים בקיץ. בתום מלחמת העולם השניה העדיפו תושבי חבל דרום טירול, באמצעות משאל עם, להצטרף לאיטליה ולא לאוסטריה, אך ההשפעה  הגרמנית ניכרת עדיין בעיר ובמסורות המקומיות, החל מהשפה והאוכל, ועד האדריכלות הטיפוסית וחיי התרבות.

לאורך השנים שמר החבל על ייחודו הרב תרבותי, המגשר בין מסורות התרבות בנות אלפי השנים של איטליה ואוסטרו-גרמניה. כעת מנסה בולצאנו למצוא את מקומה גם על מפת האמנות האירופית, עם פתיחת המוזיאון החדש לאמנות עכשווית במרכז העיר, על גדות נהר הטאלוורה. המוזיאון, יצירת מופת מינימליסטית מרשימה, תוכנן על ידי משרד האדריכלים הברלינאי קרוגר-שוברט-ואנדרייק בעלות של כ-48 מיליון דולר, ובנייתו ארכה כשבע שנים. רבים סבורים, שההשקעה השתלמה, בתקווה, שהמבנה הייחודי יהפוך את העיר הרדומה למוקד עניין אדריכלי ואמנותי כאחד.

עם פתיחת המוזיאון החדש לאמנות עכשווית במרכז העיר, מנסה בולצאנו למצוא את מקומה על מפת האמנות האירופית

בעשור האחרון, מגלה איטליה עניין מחודש בהווה, ולא רק בשימור הישגי העבר המהוללים. מאז מחצית המאה ה-19, נאלצה האמנות האיטלקית העכשווית  להתחרות על אהדת הקהל ותמיכת הממסד, מול העושר העצום של מורשת האמנות מימי רומא העתיקה ועד הרנסאנס. האתגר גדול במיוחד נוכח ההצלחה הניכרת של עשרות המוזיאונים, הפזורים ברחבי איטליה, ומושכים מדי שנה מיליוני מבקרים מכל העולם בזכות גאונותם של הדורות הקודמים. נטייתם של האיטלקים להעריץ את יצירות המופת של אבותיהם הגבילה מאז ומתמיד את הצלחתם של האמנים האיטלקים המודרניים, וגם את התעניינות הציבור וההשקעה הממשלתית באמנות העכשווית באופן כללי.

המודעות לחשיבות האמנות העכשווית הייתה עד לאחרונה מצומצמת באיטליה בהשוואה למדינות אירופיות אחרות, כמו צרפת או בריטניה. גם מספר המוזיאונים, המוקדשים לאמנות עכשווית, נפל בהרבה ממספר המוזיאונים המציגים את אמנות העבר.
עד לפני שנים אחדות התמקדה זירת ההתרחשויות של האמנות באיטליה במילאנו, במידה רבה בזכות תעשיית העיצוב הענפה של העיר, ובונציה, בזכות הביאנלה לאמנות, שלה חשיבות בינלאומית גדולה.

נטייתם של האיטלקים להעריץ את יצירות המופת של אבותיהם, הגבילה תמיד את הצלחתם של האמנים האיטלקים המודרניים

תחיית האמנות העכשווית באיטליה מוצאת כיום ביטוי, לא רק בערים הגדולות, אלא גם במרכזים עירוניים קטנים יותר, בהם מוצגות תערוכות המיועדות לקהל המקומי יותר מאשר לתיירות זרה. בערים רבות באיטליה נפתחו מוזיאונים לאמנות עכשווית: ממבו בבולוניה, פררה, מוזיאון Madre דונה רג'ינה בנאפולי, מארט ((Mart ברוברטו (Rovereto ), קאסטלו די ריבולי    (Rivoli)  בטורינו, שהפכו לבעלי השפעה ברמה הארצית והאירופית. קומפלקס האמנות מאקרו ברומא, Macro צפוי להיות אחד מהמוזיאונים החדשניים והמסקרנים ביותר באירופה, בשל תרומתו הפעילה לפיתוח האמנות העכשווית באיטליה.

התעניינות הגוברת באמנות העכשווית נובעת מגורמים רבים, ביניהם מודעות רבה יותר לפוטנציאל הכלכלי שלה, עניין ציבורי בעשייה האמנותית, ושאיפה להשוות את מעמדה של איטליה בתחום האמנות העכשווית לזה של יתר מדינות מערב אירופה. בזכות הצלחת המוזיאונים הותיקים והחדשים, וההתלהבות המקומית והבינלאומית מההזדמנויות החדשות, שהם יוצרים עבור שוק האמנות האיטלקי, ממשיכה מגמת הפיתוח, וזורמת מהערים הגדולות גם לאיזורים הפריפריאליים, של המדינה, ביניהם חבל דרום טירול ובירתו בולצאנו.

נראה, שהביאנלה תהיה ההזדמנות הראשונה של המוזיאון החדש בבולצאנו להיחשף אל האנשים המשפיעים ביותר בעולם האמנות

מעבר לתערוכות המוצגות במוזיאון, המבנה החדש הוא יצירה מעוררת השתאות בזכות עצמה. המוזיאון מתמודד בהצלחה עם אחד האתגרים המשמעותיים ביותר באירופה כעת: בנייה מודרנית בלב עיר עתיקה ומסורתית. במבט ראשון, הניגוד בין המבנה החדש והסביבה ההררית נראה מושלם: קוביית האלומיניום הפשוטה והלינארית זוהרת כיהלום קרח בליבה של העיר העתיקה, הבנויה באבן מקומית, בסגנון טיפוסי להרי הדולומיטים. בעונת החורף משתקפים ההרים המושלגים הבהירים בפאות האלומיניום הכסופות-לבנות של שני צדדי  קוביית המוזיאון, ומדגישים את הקשר ההדוק בין העיר לטבע המקיף אותה.

החזית הקדמית והאחורית של המוזיאון עשויות שתיהן לוחות זכוכית מבריקה-כחלחלה, ויוצרות רושם מהפנט, כאילו נחצבו בקרח. קירות הזכוכית השקופים מאפשרים הצצה למוזיאון מן הרחוב, ושוטפים את חללי התצוגה באור שמש בהיר. לוחות הזכוכית ניתנים לכוונון, ומשמשים את אוצרי התערוכות להארה סלקטיבית של מוצגים מסוימים בתערוכה בקרני אור טבעי. בערב הופכים לוחות הזכוכית למסכים להקרנת עבודות וידאו-ארט. שני גשרי עץ וזכוכית, הנמתחים כגלים א-סימטריים על פני הנהר, החוצה את העיר, מובילים אל הכניסה למוזיאון, ומקשרים באופן סימבולי ופיזי בין העיר העתיקה, המבנה המודרני, והטבע.

מבנה המוזיאון הוא בן חמש קומות, בהן אולמות לתערוכות מתחלפות ולהצגת האוסף הקבוע. בהשראת מרכז פומפידו בפאריז, חללי התצוגה הפנימיים של המוזיאון פתוחים ורחבי ידיים, וניתנים לשינוי, חלוקה ותכנון מחודש בהתאם לצרכי האוצרים

כחלק מפרויקט עירוני לחידוש זירת האמנות בבולצאנו בפרט ובחבל דרום טירול בכלל, מציע המוזיאון, בנוסף לתערוכות המשתנות, גם ספריה עשירה, סדנאות אמנים, ואף אגף מגורים, המשמש להלנת אמנים המבקרים בעיר. בדומה לפרויקטים חדשים נוספים ברחבי אירופה, המוזיאון נועד להיות, לא רק אכסניה לאמנות, אלא גם מקום בו האמנות חיה ונוצרת, מתוך שיתוף פעולה פורה בין אמנים ואוצרים, בחדרי הסטודיו המשקיפים על ההרים, או באולמות התצוגה שטופי האור, כאשר היעד הסופי הוא לחבר בין החדשנות האמנותית והחיים היומיומיים בעיר, על ידי אירועים מיוחדים, מיצגים, כנסים ופסטיבלים.

התערוכה הראשונה במוזיאון, ""Peripheral vision and collective body, (עד 21.9) חוקרת את הקשר בין היחיד לכלל, ובין המרכז לפריפריה, באמנות העכשווית. בהמשך לגישה הכוללת של המוזיאון, מציגה התערוכה תמונת מצב אקטואלית מזוויות ראייה שונות, ומשלבת בין מספר תחומי אמנות, החל מאמנות פלסטית דרך אדריכלות, עבודות וידאו וקולנוע, ועד מיצגי מחול ותיאטרון. התערוכה בוחנת את  ההשפעות השונות של תנועות האוונגארד מראשית המאה העשרים בצרפת, רוסיה וגרמניה על האמנות האמריקאית במחצית השנייה של המאה, תוך התייחסות ביקורתית להיבטים שונים של משמעות היחס בין הפריפריה למרכז באמנות העכשווית.
אוצרי התערוכה מציעים מבט חד על היחסים הטעונים בין אמנות הגמונית – "ממסדית", לאמנות פריפריאלית – "מחתרתית", בארצות הברית ובאירופה, ובוחנים אפשרויות לשיתוף פעולה בין הקבוצות השונות הפעילות כיום.

השנה מארח חבל דרום טירול את תערוכת הביאנלה האירופית לאמנות "מניפסטה 7", אחד האירועים הבינלאומיים החשובים בתחום, המושך אליו אמנים חשובים ואנשי מפתח בתחום מכל העולם. הערים טרנטו, בולצאנו ורוברטו יציעו מבחר תערוכות רחב של מגוון אמנים אירופים מובילים, לצד אירועים משניים רבים, שייערכו במוקדים שונים בערי דרום-טירול. בנוסף לתצוגות באתרי התצוגה הרשמיים של התערוכה, תהיה הביאנלה ההזדמנות הראשונה של המוזיאון החדש בבולצאנו להיחשף אל האנשים המשפיעים ביותר בעולם האמנות, כדי למצב את  מעמדו כנקודת ציון אמנותית ואדריכלית אירופית חשובה, לפי החזון מלא ההשראה של מתכנניו.

http://www.museion.it
Museion- Museum of modern and contemporary art
I-39100 Bolzano, Via Dante 6
t +39 0471 22 34 11   f +39 0471 22 34 12
info@museion.it

object(WP_Post)#18278 (24) { ["ID"]=> int(304927) ["post_author"]=> string(1) "2" ["post_date"]=> string(19) "2019-06-19 07:19:15" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2019-06-19 07:19:15" ["post_content"]=> string(0) "" ["post_title"]=> string(16) "c00f909fb1d6_big" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "inherit" ["comment_status"]=> string(4) "open" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(16) "c00f909fb1d6_big" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2019-06-19 07:19:15" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2019-06-19 07:19:15" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(304926) ["guid"]=> string(68) "http://www.bvd.co.il/wp-content/uploads/2019/06/c00f909fb1d6_big.jpg" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(10) "attachment" ["post_mime_type"]=> string(10) "image/jpeg" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" }

object(WP_Post)#18285 (24) { ["ID"]=> int(304928) ["post_author"]=> string(1) "2" ["post_date"]=> string(19) "2019-06-19 07:19:15" ["post_date_gmt"]=> string(19) "2019-06-19 07:19:15" ["post_content"]=> string(0) "" ["post_title"]=> string(16) "c00f909fb1d6_big" ["post_excerpt"]=> string(0) "" ["post_status"]=> string(7) "inherit" ["comment_status"]=> string(4) "open" ["ping_status"]=> string(6) "closed" ["post_password"]=> string(0) "" ["post_name"]=> string(18) "c00f909fb1d6_big-2" ["to_ping"]=> string(0) "" ["pinged"]=> string(0) "" ["post_modified"]=> string(19) "2019-06-19 07:19:15" ["post_modified_gmt"]=> string(19) "2019-06-19 07:19:15" ["post_content_filtered"]=> string(0) "" ["post_parent"]=> int(304926) ["guid"]=> string(68) "http://www.bvd.co.il/wp-content/uploads/2019/06/c00f909fb1d6_big.jpg" ["menu_order"]=> int(0) ["post_type"]=> string(10) "attachment" ["post_mime_type"]=> string(10) "image/jpeg" ["comment_count"]=> string(1) "0" ["filter"]=> string(3) "raw" }

עוד בנושא

חדשות העיצוב

הנה הוא בא – יריד צבע טרי


אחרי תקופה ממושכת, יריד צבע טרי חוזר להתקיים במתכונת פיזית, ומציע לקהל המבקרים עשרות תערוכות ומוצגים מרגשים שמשקפים את עולם האמנות של ימינו

חדשות העיצוב

התגעגענו אז באנו: חוזרים לאירועי העיצוב במילאנו


אחרי הפוגה כפויה וממושכת, אירוע העיצוב הגדול "סלונה דל מובילה" שוב איתנו וצפוי להיות מרגש מתמיד. עכשיו רק נשאר להחליט אם לטוס לאיטליה או להצטרף לפלטפורמה הדיגיטלית

חדשות העיצוב

עיצוב, שיתוף וקיימות – כל הסיבות לחכות ל"סופרסלונה"


אם תשאלו את המארגנים, אירוע הסופרסלונה נועד לסמל את הרנסנס של עולם העיצוב. אם תשאלו אותנו, הוא השיג את המטרה

חדשות העיצוב

מחפשים לאן לברוח? שבוע העיצוב ירושלים הוא האסקפיזם המושלם


תערוכות, מופעים, דוכני אוכל וקרקס אחד גדול שיחזיר אתכם לאמריקה של המאה ה-19. אירועי שבוע העיצוב ירושלים מתחילים

תגובות

כתיבת תגובה