כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

חדשות העיצוב  //  זמן אמנות

זמן אמנות

לפני עידן הטלוויזיה והלווינים האמנים היו אלה שהניפו את דגלי המחאה החברתית ויצרו, בעקבות כך, סגנונות חדשים. המחאות לרוב נשכחו, אך אמנות נשארה לדורות

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום:


אמנות מודרנית, כהגדרה, מתייחסת ליצירות אמנות, שנוצרו על ידי קבוצות אמנים שונות, החל משלהי המאה ה-19 ועד שנות השבעים של המאה ה-20. אמני הזרם האימפרסיוניסטי, שקם בשנת 1865, היו אלה, שהחלו במרידה באמנות הקלאסית, ואחריה לא אחרו לקום קבוצות אמנים שביטאו מחאה חברתית באמצעות האמנות. תחילתה של המאה הקודמת הצטיינה בריבוי ז'אנרים, שחלקם התמקד בציור ופיסול, ואחרים באו לידי ביטוי בשטחי אמנות נוספים כמו: ספרות, מוסיקה, אופנה, אדריכלות ועיצוב. כל סגנון אמנות חדש נתקל בהתנגדות ובביקורות עוינות, אך עם הזמן הוא התקבל ואף יצר נדבך נוסף לפיתוח סגנון מתקדם יותר. על דגלו של כל ז'אנר חרוט מוטו, המסביר את העקרונות שבסיס היצירות, ועוזר לצופים, אז והיום, להבין את המסר שמאחורי התמונה.

רוב הז'אנרים החלו באירופה ובעיקר בצרפת, אך גם ארה"ב השפיעה על האמנות בעולם עם האקספרסיוניזם המופשט, המעניק חשיבות ראשונה לביטוי האישי והספונטאני של האמן, ומשחררת אותו מערכים אסתטיים מסורתיים. בארה"ב  הוקם לראשונה המוזיאון לאמנות מודרנית – AMOM" ", שהוא המרכז הגדול ביותר לאמנות מודרנית, שהפכה עם השנים לקלאסיקה.

והיום? האם נוצרו ז'אנרים חדשים, ההולמים את יצירות העכשיו? האם הכותרות הניתנות ליצירות, אכן, הופכות אותן לאמנות? ומה מקומה של האמנות בחיי הפרט היום, כאשר המחאה מתנהלת באפיקים הרבה יותר מהירים ויעילים.

תשובות חלקיות קיבלתי ב-Art Time שבירושלים, המעידה על עצמה שהיא שונה מאחרות, אפילו במיקום: ברחוב שלומציון המלכה, בסמוך לגלריות אמנות, המחזיקות בקלאסיקה של האמנות המודרנית, מתגלה חלל בהיר ופתוח, המזכיר במראהו גלריה ניו-יורקית בווילג' או בסוהו. המוצגים בגלריה, שברובם הם תלת מימדיים, בולטים בסגנונם המודרני שנובעת משימוש בצבעים עזים ומוחלטים.

ציון עזרי, הבעלים של Art Time, גלריה והוצאה לאור, בא ממשפחה של אספני אמנות, ארכיאולוגיה ויודאיקה. האמנות טבועה בו משחר ילדותו. דווקא הוא, שרזי האמנות המודרנית נהירים לו, בחר לייצג חמישה אמנים, שעבודותיהם בארץ נתפשות כיצירות על גבול הדקורציה, אף על פי, שבארץ ובעולם הם נחשבים לאמנים בעלי שם, ועבודותיהם הוצגו בגלריות ותערוכות אמנות. "האמנות, שאני מייצג", הוא אומר, "פונה לקהל הרחב(שיכול להרשות לעצמו). לא צריך להתמחות באמנות, לא צריך לדעת לאיזה ז'אנר משתייך המוצג, כדי להבין אותו. אם התמונה או הפסל עושים לצופה טוב, מעלים חיוך על פניו והוא מתאהב בו, השגתי את מטרתי".

"לא צריך להתמחות באמנות, לא צריך לדעת לאיזה ז'אנר משתייך המוצג, כדי להבין אותו. אם התמונה או הפסל עושים לצופה טוב, מעלים חיוך על פניו והוא מתאהב בו, השגתי את מטרתי"

שני דברים עיקריים הנחו את ציון בבחירת הסגנון הספציפי אותו הוא מחזיק בגלריה: האופטימיות וההומור שמשדרות העבודות, והיכולת ל"דבר" לקהל רחב. העבודות המוצגות בגלריה הינם ציורים בשמן על קנבס לצד טכניקה מעורבת של שיטות מסורתיות וטכנולוגיה מתקדמת של חיתוכי לייזר.

הראשון מבין חמשת האמנים הישראליים אותם החל לייצג ציון לפני כשלוש שנים, הוא אריה אזן, מזרם אופקים חדישים, שהציג במספר תערוכות יחיד בארץ בעולם, כולל תערוכת יחיד באמצע שנות ה- 70, במוזיאון תל-אביב. סדרת תמונות הים שלו, שצוירו אז כאקוורלים, חודשו בצבעי שמן על קנבס בתוספת חיתוכי עץ, שהופכים את התמונה לתלת מימד. אורי זליגמן – אדריכל ישראלי, שלצד עבודותיו באדריכלות ועיצוב פנים הוא מצייר בסגנון גיאומטרי מופשט, אקריליק על תיבות עץ או קנבס. בשנת 2004, הוא הציג תערוכת יחיד שלו במגדלי נאמן, המעוטרים בעבודתו הצבעונית.

הגלריה מציגה, באופן קבוע, בתערוכות אמנות בינלאומיות חשובות כגון: ארטאקספו ניו-יורק, ארטאקספו לאס וגאס

יובל מלר – סיים לימודי אמנות בניו-יורק. עוד בהיותו סטודנט הציג מעבודותיו בגלריות בסוהו. יצירותיו התלת מימדיות, עשויות מתכת בחיתוך לייזר, מצטיינות בהומור וסטירה. עבודותיו מוצגות בארה"ב, קנדה, גרמניה ושוויץ. סוניה דרבקין – ילידת בלגיה, זכתה בהיותה ילדה בפרס פביולה מלכת בלגיה על כישוריה הטבעיים בציור. את ההשראה לציוריה הסוריאליסטיים היא מוצאת בישראל. כאן היא מיקמה את הסטודיו שלה. מציירת בשמן על קנבס ומפסלת בברונזה. אתי בארי – החלה לפסל בגיל מבוגר, יחסית, בפסליה הנאיביים יש מידה מסוימת של אירוניה. הם  עשויים מתכת וצבועים בצבעי מכוניות, ולכן מתאימים לפנים וחוץ. עבודותיה הוצגו בישראל בגלריות אנגל, בית האמנים, פיקאסו.

הגלריה מציגה, באופן קבוע, בתערוכות אמנות בינלאומיות חשובות כגון: ארטאקספו ניו-יורק, ארטאקספו לאס וגאס. ידיעותיו וקשריו הרחבים בעולם האמנות בארץ ובעולם מאפשרים לציון לבצע רכישות ולתת ייעוץ מקצועי לאספנים ולחובבי אמנות, בנוסף לאמנים המוצגים דרך קבע בגלריה Art Time.
הגלריה מרחיבה את פעילותה ופותחת סניף קטן במלון "דן" בתל – אביב.

עוד בנושא

חדשות העיצוב

התגעגענו אז באנו: חוזרים לאירועי העיצוב במילאנו


אחרי הפוגה כפויה וממושכת, אירוע העיצוב הגדול "סלונה דל מובילה" שוב איתנו וצפוי להיות מרגש מתמיד. עכשיו רק נשאר להחליט אם לטוס לאיטליה או להצטרף לפלטפורמה הדיגיטלית

חדשות העיצוב

עיצוב, שיתוף וקיימות – כל הסיבות לחכות ל"סופרסלונה"


אם תשאלו את המארגנים, אירוע הסופרסלונה נועד לסמל את הרנסנס של עולם העיצוב. אם תשאלו אותנו, הוא השיג את המטרה

חדשות העיצוב

מחפשים לאן לברוח? שבוע העיצוב ירושלים הוא האסקפיזם המושלם


תערוכות, מופעים, דוכני אוכל וקרקס אחד גדול שיחזיר אתכם לאמריקה של המאה ה-19. אירועי שבוע העיצוב ירושלים מתחילים

חדשות העיצוב

"אני תמיד מנסה לפרוץ את המקובל" - זוכרים את האמן דני קרוון


בשבוע שעבר נפטר האמן והפסל דני קרוון. העבודות הרבות שלו ימשיכו להשפיע על העיצוב הסביבתי בארץ ובעולם

תגובות

כתיבת תגובה