כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

חדשות העיצוב  //  צילום של אהבה וחושך

צילום של אהבה וחושך

במסגרת פסטיבל ימי ספרות בערד מוצגת תערוכת צילומים לפי ציטוטים מספריו של התושב המפורסם של העיר – עמוס עוז

מאת: טלי מור צילום:


לשכב במיטה. לפתוח את הספר בעמוד המסומן ולצלול עמוק לעולם של תמונות שהן מעשה של זיווג בין הדימיון שלך לזה של כותב הספר. הדמויות מלוות אותך בהפסקת הקפה, ברחוב, באוטו. אתה הגיבור. לאן אתה ממשיך מכאן?

כל מי שנהנה לקרוא יכול לזהות את עצמו בתיאור שלמעלה. אבל האם ניסיתם אי פעם להשוות בין איך שאתם מדמיינים ספר או סיפור לדרך שבה אחרים עושים זאת. זו נראית כמוט משימה בלתי אפשרית אבל תערוכה חדשה במוזיאון העירוני בערד במסגרת "ימי הספרות בערד" מנסה לעשות בדיוק את הדבר הזה. במסגרת התערוכה "מראה מקום" שתפתח ב-8 למאי 2009 נקראו צלמים חובבים ומקצועיים לשלב בין ציטוטים מכל ספריו של עוז לצילומיהם. כל צלם בחר באופן השילוב בדרך משלו: קריאה ונבירה במבחר הספרים וחיפוש קדחתני אחר הציטוטים או יציאה למסע צילום בעקבות מילותיו הציוריות ותיאוריו הססגוניים של עוז. התוצאה: תיאוריו הציוריים ומגרי הדמיון של עמוס עוז, השזורים בסיפורים אישיים והיסטוריים מקבלים כאן על ידי כל אחד מהצלמים מימוש במציאות שהיא רגע פרטי שנחלק בין הצלם לצופים בתמונה.

"מראה מקום", צילומים של אמני ערד בהשראת יצירתו של עמוס עוז. פתיחה: 8.5.2009 יום שישי בין השעות 10:00-14:00, נעילה: 30.6.09. אוצר: יורם פרץ.
המוזיאון העירוני בערד, בן יאיר 28, ערד. שעות הפתיחה: ב,ד 18:00-20:00, שבת  10:00-14:00 ו- 18:00-20:00. טלפון: 08-9951696.

צילום: מאיר סדובניק
מתוך: מיכאל שלי,  עמוד 117 שורה 8
"ליל-שבת. עמומה הציפיה. גם הצפרים שותקות. אולי בשערי העיר עומדות עכשיו רגליו. בין בוסתני כפר השילוח או מאחורי הר העצה הרעה הוא שט ורך."

צילום: חיים סטרז'
מתוך: אותו הים, פרטים, עמ' 7
"ריקו דוד קרא בלי סוף. המצב בעולם נראה לו לא טוב. על המדף נשארו ערימות ספריו,
..בלק סטדיז, וימנ'ס סטדיז, גאים וגאות, צ'יילד אביוז, סמים, גזענות, ריין-פורסט, החור בשכבת האוזון, וגם אי-הצדק במזרח התיכון."   

צילום: עירית עשת-מור
מתוך: מיכאל שלי, עמוד 196
"אבל לא רק מילים נותרו לי. יש בכוחי להסיר מנעול גדול. להסב את דלתות-הברזל.לשלוח לחופשי שני אחים תאומים. יחליקו לפשוט בשמי על-פני מרחב הלילה. אני אשסה אותם."
 
צילום: דפנה שליט
מתוך: מיכאל שלי (עמ' 170)
"השמים לובשים גוון שאיננו תכלת כי אם כחול מרוכז ועמוק מאוד, כאילו עלה הים לרבוץ במהופך מעל לעיר. זוהי צלילות בוהקת, שקופה, מרוקמת מקהלות של ציפורים משתגעות, מוארת עד כלות. הדוממים המרוחקים, גבעות, בנינים, חורשות, נדמים פתאום לרטט בלי הרף. הרטיבות המתאיידת היא מקורה של תופעה זו, כך הסביר לי מיכאל." 
 

צילום: שוקי אלישע
מתוך: אל תגידי לילה (עמ' 16):
"ממזרח מן ההרים בא משב של רוח מדברית מושחזת. כמו אבחת חרמש קר וחד. השממה נושמת בסוד. העפר והאבן דומים למרחב של מים שקטים וחלקים בחושך. והנה עכשיו גם קריר.

עוד בנושא

חדשות העיצוב

התגעגענו אז באנו: חוזרים לאירועי העיצוב במילאנו


אחרי הפוגה כפויה וממושכת, אירוע העיצוב הגדול "סלונה דל מובילה" שוב איתנו וצפוי להיות מרגש מתמיד. עכשיו רק נשאר להחליט אם לטוס לאיטליה או להצטרף לפלטפורמה הדיגיטלית

חדשות העיצוב

עיצוב, שיתוף וקיימות – כל הסיבות לחכות ל"סופרסלונה"


אם תשאלו את המארגנים, אירוע הסופרסלונה נועד לסמל את הרנסנס של עולם העיצוב. אם תשאלו אותנו, הוא השיג את המטרה

חדשות העיצוב

מחפשים לאן לברוח? שבוע העיצוב ירושלים הוא האסקפיזם המושלם


תערוכות, מופעים, דוכני אוכל וקרקס אחד גדול שיחזיר אתכם לאמריקה של המאה ה-19. אירועי שבוע העיצוב ירושלים מתחילים

חדשות העיצוב

"אני תמיד מנסה לפרוץ את המקובל" - זוכרים את האמן דני קרוון


בשבוע שעבר נפטר האמן והפסל דני קרוון. העבודות הרבות שלו ימשיכו להשפיע על העיצוב הסביבתי בארץ ובעולם

תגובות

כתיבת תגובה