כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

חדשות העיצוב  //  קוקו שאנל בדרכים

קוקו שאנל בדרכים

מכולה לאמנות עכשווית מובילה תערוכת מולטימדיה יחודית להצגה ברחבי העולם. התחנה הראשונה הייתה בהונג קונג, טוקיו היא היעד הבא לפני אירופה וארה"ב

מאת: שרון לאור צילום:


עשרים עבודות אמנות, שנבחרו להיות מוצגות במכולה של קוקו שאנל, נעשו כולם בהשראת התיק האייקוני (Quilted Bag 2.55), שעוצב על ידה בשנת 1955. שכבות רכות ופרטים עדינים מרכיבים את התיק, ויוצרים מכלול אלגנטי, שימושי ומגוון כאחד.

קוקו שאנל, שנהגה לומר "אני רוצה להיות חלק מכל מה שקורה", השרישה עקרון, שנישאר קוד בסיסי בבית האופנה, השואף להפתיע ולעורר חלומות. מעורבותה של שאנל באומנות, שיתופי פעולה ותמיכה באמנות ואמנים הגיעה לשיא חדש ב"Mobile Art" – היוצר ארוע מהפכני ועתידני, שמוכיח מחדש את המחויבות ליצירתיות ואוונגארד.

התערוכה תשתנה מעיר לעיר, תמציא את עצמה כל פעם מחדש בנוף אורבני שונה, ותתקשר עם קונטקסט תרבותי מגוון

מעצב הבית והמנהל האומנותי של בית האופנה שאנל, קארל לגרפלד, שהוא גם אחראי על פרויקט זה, משווה בין השפעת האופנה על חיי יומיום של האישה, לבין מפעל תרבותי רב תחומי, המחבר בין אומנות עכשוית, אופנה ואדריכלות. זהו ניסוי אומנותי חדשני, העוסק בהשפעת התרבות על המציאות העירונית העכשוית. התערוכה, שנפתחה בהונג קונג בפבראור 2008, תשתנה מעיר לעיר, תמציא את עצמה כל פעם מחדש בנוף אורבני שונה, ותתקשר עם קונטקסט תרבותי מגוון. בתחנה השנייה, טוקיו, בירת הסטייל הקיצוני והאדריכלות האונגארדית, תנהל המכולה לאומנות עכשוית דיאלוג ויזואלי עם האיצטדיון המפורסם, ביויוגי, שעוצב לפני כארבעים שנה לאולמפיאדת טוקיו, על ידי האדריכל היפני קנזו טנגה. התחנה הבאה היא ניו יורק בסתיו 2008.

חדיד פיתחה גאומטריה זורמת לרצף של חללים דינאמיים, שבהם ניגודים בין חוץ לפנים, מואר וחשוך, נוף טיבעי ונוף מלאכותי, מתקימים בסינטזה

תפיסתה  החדשנית באדריכלות של זהה חדיד, היא שהביאה את קארל לגרפלד להזמין אותה לתכנן את המכולה לאומנות עכשוית של שאנל. "היא האדריכלית הראשונה, שמצאה דרך לעזוב את הסמכותיות האסטתית של הפוסט באוהאוס", אמר לגרפלד.
בחנוכת הביתן של חדיד בביאנלה לאמנות בוונציה אמר לגרפלד: "ערך העיצוב שלה זהה לזה של שירה גדולה. פוטנציאל הדימיון שלה הוא אין סופי". הביתן הוא היצירה העדכנית ביותר באבולוצית השפה האדריכלית של זהה חדיד, המסבירה את השפה המורפולוגית אותה פיתחה: "אני אובססיבית לרעיון של יציבות וחוסר יציבות. הרעיון של קיטוע וקוים קשור לאבסטרקטיות ולחוסר יציבות. זה הוביל אותי לחשוב, איך אוכל לבנות בנינים יציבים וחזקים, הניראים קלים. הפתרון נעוץ בדרך, שבה המבנים מונחים על האדמה. אני מנסה להשיג קלות באדריכלות, שהמבנים ייראו כתלויים". חדיד יצרה נוף שלם לעבודות האומנות ולא רק חלל תצוגה."אני רואה בביתן עבודת אומנות שלמה, הממציאה את עצמה כל פעם מחדש, כאשר היא עוברת מאסיה לאמריקה ולארופה", אמרה חדיד.

הצורות האורגניות התפתחו מצורות ספירליות של צדפות בים, וניבנו מסדרה רצופה של קשתות, שמצטמצמות ומתחלקות

ביצירת הביתן פיתחה זהה חדיד גאומטריה זורמת של מערכת טבעית לרצף של חללים דינאמיים, בהם ניגודים בין חוץ לפנים, בין מואר וחשוך, בין נוף טבעי ונוף מלאכותי, מתקיימים בסינטזה, והופכים את האינטלקטואלי והפיזיקאלי לחוויה חושית. החלל החיצוני של הביתן מתפתח לחללי פנים מגוונים ועשירים, המאפשרים למבקרים לראות זה את זה צופים בתערוכה, בדרך זו הביקור בתערוכה הופך לחוויה קולקטיבית.
הצורות האורגניות התפתחו מצורות ספירליות של צדפות בים, וניבנו מסדרה רצופה של קשתות, שמצטמצמות ומתחלקות. מערכות אלה של אורגניות וצמיחה הן מהשכיחות בטבע. תרגומן הנכון מעניק לביתן שטח ציבורי רחב בכניסה, וכן מרפסת גדולה. במרכז המבנה  65 מטרים רבועים של חצר פנימית, אליה חודר אור טבעי. המקום מיועד לציון נקודת מפגש וקבלות פנים. במקרים מיוחדים ניתן להפוך את  שני אזורי החוץ, החצר הפנימית והמרפסת למתחם אחד גדול.

התערוכה מדומה לסיפור בידיוני או סרט קצר של 30 דקות, והביקור בה אפשרי לכולם ללא תשלום, ובתוספת פס קול אישי המושמע על נגן mp3

51 מכולות  נדרשות, כדי להעביר דרך הים 189 טון של מבנה, שאורכו 45 מטר, רוחבו 29 וגובהו 6 מטרים, והוא מורכב  מ- 700 חלקים. כשלושה שבועות נדרשו כדי להעבירו מהונג קונג לטוקיו. ארבעה שבועות ערכה ההקמה, ושבועיים נוספים נספרו בפירוק.

בתקרת הביתן תוכננו  שבעה פתחים, המאפשרים את ויסות האור והאיוורור בכל אחת מהערים בהן ינחת הביתן. שישה מפתחי תאורת הגג  נועדו להאיר את עבודות האומנות. הפתח הנוסף מציף בדראמטיות את הכניסה באור יום, ומטשטש את היחסים בין החוץ לפנים. חומרים מחזירי אור מאפשרים "לעור החיצוני" להיות מואר במגוון צבעים, המותאם לתוכנית הארועים המיוחדת בכל עיר.

התערוכה מדומה לסיפור בידיוני או לסרט קצר בן 30 דקות, והביקור בה אפשרי לכולם ללא תשלום. ליצירת חוויה טוטאלית יצויידו המבקרים בתערוכה בפס קול אישי, המושמע על נגן ,mp3 באמצעותו הם יקשיבו ליצירה מקורית של soundwalk שנעשתה בשיתוף עם האומנים ומוזיקאים. ביצירה המוזיקאלית משולבים קולות ואפקטים אלקטרוניים.

עוד בנושא

חדשות העיצוב

התגעגענו אז באנו: חוזרים לאירועי העיצוב במילאנו


אחרי הפוגה כפויה וממושכת, אירוע העיצוב הגדול "סלונה דל מובילה" שוב איתנו וצפוי להיות מרגש מתמיד. עכשיו רק נשאר להחליט אם לטוס לאיטליה או להצטרף לפלטפורמה הדיגיטלית

חדשות העיצוב

עיצוב, שיתוף וקיימות – כל הסיבות לחכות ל"סופרסלונה"


אם תשאלו את המארגנים, אירוע הסופרסלונה נועד לסמל את הרנסנס של עולם העיצוב. אם תשאלו אותנו, הוא השיג את המטרה

חדשות העיצוב

מחפשים לאן לברוח? שבוע העיצוב ירושלים הוא האסקפיזם המושלם


תערוכות, מופעים, דוכני אוכל וקרקס אחד גדול שיחזיר אתכם לאמריקה של המאה ה-19. אירועי שבוע העיצוב ירושלים מתחילים

חדשות העיצוב

"אני תמיד מנסה לפרוץ את המקובל" - זוכרים את האמן דני קרוון


בשבוע שעבר נפטר האמן והפסל דני קרוון. העבודות הרבות שלו ימשיכו להשפיע על העיצוב הסביבתי בארץ ובעולם

תגובות

כתיבת תגובה