כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

חדשות העיצוב  //  2002 SALON DU MEUBLE DE PARIS

2002 SALON DU MEUBLE DE PARIS

וריאציות של כיסאות ושולחנות, שימוש בחומרים לא צפויים, מערכות ישיבה, מראה ספורטיבי, גרפיקאים שיוצרים רהיטים ומגע של צבע. סלון העיצוב הפריזאי 2002

מאת: מיה דבש צילום:


וריאציות של כיסאות ושולחנות, שימוש בחומרים לא צפויים, מערכות ישיבה, מראה ספורטיבי, גרפיקאים שיוצרים רהיטים ומגע של צבע – כל אלה איפיינו את הסלונים הפריזאיים של 2002.
בחוברת Sereper 2002, שפורסמה לרגל יריד הרהיטים בפריז השנה, הוזמנו 11 מעצבים בינלאומיים לאפיין את הכיוונים החדשים שאליהם נושבת הרוח. בין המעצבים היו האחים קמפנה מברזיל, קרים ראשיד מארה”ב, מאסימו מורוסי האיטלקי וריצ’רד הוטון ההולנדי מקבוצת דרוך דיזיין. זו היתה הזדמנות להציג פנורמה של סגנונות שהן למעשה סגנון אחד – הסגנון הבינלאומי החדש.

סגנון זה נובע מהצורך של תעשיות בכל רחבי העולם להרחיב את הקשרים שלהן עם מעצבים בינלאומיים. שיתוף הפעולה הזה יוצר למעשה סגנון אוניברסלי של השפעות וסגנונות ממקומות שונים שעורבבו יחדיו.

בה בעת, נשמעים קולות המצדדים בצורך באפיונים מובחנים, בייחוד ובהפרדה. הקולות האלה מצטרפים לרצון לערער על ההגמוניה של שיטה הבולעת כל ביטוי אישי, אקזוטי או רב תרבותי – כל מה שתורם להבדלים בין התרבויות. הרצון להציג אלטרנטיבה שתגדיר מחדש את סגנון החיים מנוגד לנטייה של החברה המודרנית לחפש אחר מודל גלובלי אחד. עתה יש רצון להמציא מחדש תמונת נוף עשויה קטעים קטעים, תוך כדי מגע עם המציאות המקומית הספציפית.
דוגמה טובה לכך היא האחים קמפנה (ראו כתבה בגיליון זה), המתנסים בחומרים שונים שבדרך כלל משתמשים בהם מעט מאוד בריהוט (חומרים גסים, תעשייתיים, ממוחזרים) וכך חושפים את הבזבוז של החברה הצרכנית.

סאטיאנדרה פאקאהל Satyendra Pakahale, שהציג במסגרת זו, הוא מעצב ממוצא הודי המתגורר באמסטרדם. פאקאהל מעיד על עצמו שהוא נווד תרבותי. הסגנון שלו הוא סינתזה של מקורות שונים ויונק ממסורות שונות. בעבודותיו ישנה תחושה שהן משופעות בסמלים ובצורות יסוד היונקות מתרבויות שונות. לדבריו, העבודות שלו “ממלאות את צרכיו של המטייל הבינלאומי, זה שטעמו לא סורס עדיין על ידי מסורות עיצוב מגבילות. זה המשתייך לתרבות קוסמופוליטית.” את כיסא הסוס עיצב עבור קפליני ב-2001.

גם השנה השכילו מארגני התערוכה ליצור תצוגה של פרויקטים ייחודיים ושימושיים של מעצבים צרפתים צעירים, בתמיכתו של VIA. גוף זה, מטרתו קידום, תמיכה והכרה במעצבים צרפתים צעירים ויוצאי דופן, ובכל שנה הוא מעניק פרסים כספיים.

השנה נבחר המעצב Stephane Bureaux, שעיצב קו ייצור של כיסאות בכמה וריאציות, תוך כדי שימוש בטכניקת ייצור המצויה בשימוש נרחב בעולם האופנה ועיצוב המכוניות.
בפרס מעצב השנה של הסלון זכה השנה המעצב הצרפתי Francois Bauchet. בושה, יליד 1948, למד פיסול וקרמיקה, חי ועובד בסנט אטיין. במשך 20 שנה יצר לו בושה קו ייחודי. הוא נחשב ליוצר מופנם, שרק לאחרונה נחשף לקהל הרחב, אף שעבודותיו הוצגו במוזיאונים הגדולים והוא זכה בלא מעט פרסים. “בעבודותי”, אומר בושה, “אני מנסה להפעיל את כל החושים. מדענים אומרים לנו שהחושים אינם נפרדים והכול מחובר לזיכרון אחד כללי. אני מנסה להתחבר לזיכרון הזה בדברים שאני יוצר.” 

עוד בנושא

חדשות העיצוב

התגעגענו אז באנו: חוזרים לאירועי העיצוב במילאנו


אחרי הפוגה כפויה וממושכת, אירוע העיצוב הגדול "סלונה דל מובילה" שוב איתנו וצפוי להיות מרגש מתמיד. עכשיו רק נשאר להחליט אם לטוס לאיטליה או להצטרף לפלטפורמה הדיגיטלית

חדשות העיצוב

עיצוב, שיתוף וקיימות – כל הסיבות לחכות ל"סופרסלונה"


אם תשאלו את המארגנים, אירוע הסופרסלונה נועד לסמל את הרנסנס של עולם העיצוב. אם תשאלו אותנו, הוא השיג את המטרה

חדשות העיצוב

מחפשים לאן לברוח? שבוע העיצוב ירושלים הוא האסקפיזם המושלם


תערוכות, מופעים, דוכני אוכל וקרקס אחד גדול שיחזיר אתכם לאמריקה של המאה ה-19. אירועי שבוע העיצוב ירושלים מתחילים

חדשות העיצוב

"אני תמיד מנסה לפרוץ את המקובל" - זוכרים את האמן דני קרוון


בשבוע שעבר נפטר האמן והפסל דני קרוון. העבודות הרבות שלו ימשיכו להשפיע על העיצוב הסביבתי בארץ ובעולם

תגובות

כתיבת תגובה