כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מוצרים מעוצבים  //  אדריכלות בזעיר אנפין

אדריכלות בזעיר אנפין

בניינים, גשרים וגם ערים שלמות מהווים השראה צורנית, חומרית או קונספטואלית לפריטים בעיצוב המוצר

מאת: טלי הרדאבל, מגזין בניין ודיור צילום:


מבנים אדריכליים מתקופות קדומות ומימינו, מהווים לאחרונה גורם השראה למעצבי מוצר. ההתייחסות לחומרים ולמבניות קונסטרוקטיבית, שהייתה תמיד חלק בלתי נפרד מקנה מידה גדול, זוכה בידי מעצבי המוצר וגם אדריכלים לפרשנות, הממזערת אותה לטובת קנה מידה קטן. חשיבה זו מוסיפה לתכנונם של רהיטים, ספה, כורסא או שולחן, וכן לכלי אוכל ואבזור לשולחן העבודה המשרדי.

בצורתם המקורית, הנובעת ממקור חשיבה אחר, הם מתקשרים עם אדריכלות בגודלה המקורי. תרומתם של פריטים אלה רבה, ומעשירה את המרחב מבחינה אסתטית ופרקטית, שכן הקשר, שנוצר בין המוצר לבין החלל הופך להיות דינאמי, עם השפעה דו כיוונית. {imgFromGallery}
בהתאם לקונספט זה נוצרת תחושה הרמונית, בה המוצר תומך בסביבתו ולהיפך.

לדוגמא, חומר כמו אלומיניום, המשמש, בדרך כלל, לגמר בביצוע פרויקט בנייה, נפרס למשטחים, החוברים יחדיו, ויוצרים בגרסה החדשה כיסא גיאומטרי, או צורתם של חלונות זכוכית, השזורים בקירות מסך, עוברת הסבה גמישה, ונשזרת בכורסאות ישיבה מרופדות, הניצבות למרגלות החלונות.

הבטון, בגרסאותיו הטכנולוגיות המשופרות, הוא חומר בנייה, שחדר לתחום עיצוב הפנים, והפך לבון-טון של העיצוב העכשווי

במסגרת מגמה זו ניתן לראות שלושה כיוונים בולטים עיקריים:
הראשון, עיקרו בהשפעה הצורנית של מבנים אדריכליים על המוצר זעיר המידות. כזו הינה מערכת כלים הנדסית, שמורכבת מצלחת עגולה, שבמרכזה שקע ריבועי, ובתוכו ניצבות קופסאות אוכל קובייתיות, ברוח כלי ה"בנטו" היפניים, שהן קופסאות אוכל מודולריות מסורתיות, המעוצבות כך, שתשתלבנה בקלות במסגרת דירת המגורים היפנית הקומפקטית, ולכן דורשות התאמה מושלמת בין העיצוב לאדריכלות.

מן ההיבט הצורני מעניין לראות גם מערכת שידות אחסון של חברת Moooi המורכבת מיחידות נפרדות בצורת לבנים, קופסאות וקוביות באורכים ורחבים משתנים. העמדתן הרב גונית של יחידות האחסון ביחד מאפשר שילוב מודולרי של זו בזו, ויוצרת בצירופן החדש מראה אורבני, המזכיר באופן חד משמעי בלוקים למגורים בשכונה עם בנייה רוויה. שמה של המערכת, City, איננו מותיר מרווח לפרשנות.

סקירת ההיצע העיצובי מגלה, כי יחידות מדפים רבות מעוצבות בהשראת מגדלים ובניינים, שכן מידוף פתוח על תכולתו, המטפסת לגובה, יוצר אצל המתבונן הקשר אל הבנוי בצורה פשוטה. כאן ראוי לציין את מדף Ptolomeo, שכבר הפך לקלאסיקה בת זמננו. זהו רהיט בסיסי, אך מתוחכם, שמפליא להזכיר גורד שחקים, ומאפשר יצירת מערום עילי של ספרים, או תקליטורים, המסתירים את המדפים בהם הם נתמכים, ולכן נראים כניצבים זה על זה בסגנון קירות המסך העכשוויים והמעוררים תעתוע.

רהיטים או כלים, שעוצבו מתוך חשיבה אדריכלית, "מדברים" עם המעטפת שסביבם בשפה זהה, שיוצרת הרמוניה, דינאמיקה והשפעה דו כיוונית

כיוון נוסף של חדירת האדריכלות למוצרים השימושיים מגיע מן היבט החומרי של המוצר.  השאלתם של חומרים קונסטרוקטיביים ודקורטיביים המשמשים, בדרך כלל, ליצירת מבנה, והסבתם לשימוש עבור רהיטים ואביזרים, יוצרת את ההקשר גם מבלי שהצורה תתכתב עם גשר או בניין. לדוגמא, כורסאות, המחופות באריחי קרמיקה, המורגלים בדרך כלל בחיפוי רצפה וקירות במבנים, מהווה פתרון עמיד להפליא, אך מעט פחות נוח מריפוד עתיר נוצות פוך.

חומר מבני נוסף, שנפוץ לאחרונה בעיצוב המוצר הוא בטון, וזאת במסגרת מגמת ההי-טק והזיקה אל העבר הלא רחוק. הבטון, בגרסאותיו הטכנולוגיות המשופרות, הפך לבון טון של העיצוב העכשווי, אפילו לבניית ארונות מטבח וספות.

הכיוון השלישי, הרעיוני, הוא המסקרן והמתוחכם ביותר. הוא שואב קונספט סביבתי בנוי, והופך אותו לפריט שימושי בעל ייחודיות ומעוף מחשבתי. בין הפריטים הבולטים והמעניינים של התקופה האחרונה – שני דגמים של שולחנות של חברת Edra המשלבים בין החומר המבני לבין ההיבט הרעיוני של מפה אורבנית, המהווה גורם השראה בקבלת צורה ספציפית: שולחן "ברזיליה" בעיצוב האחים קמפאנה, נוצר בהשראת עיר הבירה הברזילאית, המוכרת בצורתה התבניתית, על פי תכנונו של האדריכל אוסקר נימאייר. שולחן "בגדד", אותו עיצב עזרי טרזי הישראלי, עשוי כולו מפרופילי אלומיניום, הפרוסים זה לצד זה, וזה בתוך זה, ומדמים בהעמדתם מבט על בירת עירק.

עוד בנושא

מוצרים מעוצבים

חם, אש: סוגי קמינים שתוכלו לאמץ לבית ולגינה


פה זה לא אירופה, אבל כדי להשיג לפחות את המראה, יש מי שלא מוותר על קמין מפנק בחלל האירוח. הגבירו את החום

מוצרים מעוצבים

אדריכלים, הניחו את הסרטוטים בצד: web3d יקימו אותם לתחייה


מוצרים מעוצבים

מטבחי חוץ מבטון אדריכלי יצוק מציבים סטנדרט חדש של עיצוב מתקדם


עבודת יד, 100 אחוז בטון יצוק אדריכלי והתאמה אישית יוצרים חמישה דגמים מנצחים ומהמרשימים ביותר למטבחי חוץ בווילות ודירות פאר

מוצרים מעוצבים

החידוש הלוהט למטבח: מהיום גם המגירות שלכם מוארות


טכנולוגיה חדשה מאירה את מגירות המטבח מבפנים ומעניקה לעיצוב המטבח חתימת תאורה אישית ייחודית ומראה עתידני שטרם הכרנו. בלעדי למטבחי סמל

תגובות

כתיבת תגובה