כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מוצרים מעוצבים  //  בגדים? זה פאסה

בגדים? זה פאסה

וגם קרם שיזוף ומכונת כביסה. למה? כי בעתיד נוכל ללבוש הילת אור, החולצה שנלבש תסנן את קרינת השמש והסדין שלנו יחטא את עצמו. עולם הטקסטיל עובר מהפיכה

מאת: טלי הרדאבל, מגזין בניין ודיור צילום: יח"צ


(בתמונה למעלה: ספה בעיצוב רוני רוסו)

שכבה מכסה, כך הוגדר הבד עד לא מכבר, אך הגדרה זו הולכת והופכת לזיכרון רחוק. אריגה, כבישה, סריגה וטוויה, שיטות ייצור מסורתיות של חומר רציף וגמיש, אמנם נשארות איתנו, אך בזכות חדירת הטכנולוגיה בצורה אינטנסיבית לתחום הרך, מתרחב טווח האפשרויות. מבחינת הייצור והפוטנציאל אין זה אותו בד שהכרנו. כבר היום רואים ניצנים למהפכה גם בתחום הצרכני והנגיש, בהם טפט עם נורות לד, שתכנן מעצב התאורה הגרמני אינגו מאורר, טקסטילים אנטי-בקטריאליים, המשלבים תחמוצת נחושתית, שמחסלת חיידקים בסביבתה, תקרות מתיחה מבדים, ובגדים עם מסנני קרינה, שנמכרים במחירים הגיוניים.

"בתחום הטקסטיל הקערה הולכת ומתהפכת", טוענת זיויה, בעלת סטודיו לעיצוב וייעוץ לקיימות, המכהנת כראש תחום לבוש במחלקה לצורפות ואופנה ב"בצלאל", "טקסטיל העתיד מקבל תכונה חכמה נוספת, שמגיעה מכיוון הטכנולוגיה. לדוגמא, בריהוט ישנן ספות מחומרים דו-קומפוננטים, כלומר, חומר אחד, שמייצר את השלדה, הנפח והריפוד. בעזרת חומרים אבקתיים, שאפשר להזריק ולהקפיא, אותו החומר הופך לשלד, לספוג ול"בד" הריפוד. לבסוף, מורחים על הספוג עצמו חומר אלקטרו-סטטי, וכשמחשמלים את הכורסא, החלקיקים נצמדים לכיסא. על כן, בדים הנם הרבה יותר מאשר רהיטים ובגדים, הנקשרים אינסטינקטיבית לטקסטיל".

לחובר: "העיצוב לוקח את הטכנולוגיה למקום אחד ולהיפך, והדינמיקה היא סוד העניין. יש מקומות מפגש ביניהם, וצריך שיהיה מה שיותר חופש בין הצדדים. זה מעניק את התנופה קדימה. הטכנולוגיה עונה על צרכי התעשייה, וכמעצבים אנחנו משמשים אנשי קשר אל  צרכים חברתיים"

בדי ההווה מפגינים בין-תחומיות, וכוללים מוצרים שמפותחים ומיוצרים ברחבי העולם וגם בישראל, ומציגים הפתעות, כמו בדים סינתטיים עם איכויות נשימה, בגדי חלל, גאדג'טים ננו-טכנולוגיים, שקשורים בטקסטיל, מחקרים כימיים של בדים, כריות רפואיות, ואפילו טכנולוגיה של סריגה, המשולבת בראשי טילים. טלי לחובר, ראש המחלקה לעיצוב טקסטיל ב"שנקר", אדריכלית ומעצבת טקסטיל, מדברת על טקסטיל כמשנה תעשייה. לחובר מתווה דרך לסטודנטים, שיחדירו את הנושא לתעשייה, לפיה, התהליך מתחיל ממהות הבד והפיתוח שלו, ולא מאופנה או מסגנון. "מעצבי טקסטיל מהנדסים את הבגד", אומרת לחובר, "ויוצרים מניפולציות על החומר עצמו. ב"שנקר" העיצוב הוא לא צמוד טכנולוגיה, אבל היכולת הטכנולוגית היא שמקנה שליטה, כך שמצד אחד זו הפרדה מטכנולוגיה, אבל מצד שני נוגעים בטכנולוגיה ברמה גבוהה, ויש קשר דינמי בין השניים".

טקסטילים מסוימים יכולים לשנות את העולם. "בד גמיש יכול לקבל קשיחות עם סיבי פחמן, כמו של דלת מכונית", אומרת זיויה, "ולכן אפשר לסובב את התעשיה על פיה; לא רק לכסות דברים, אלא לייצר גופים ונפחים מבד. אך מהפכת הטקסטיל תהיה מוגבלת, כי לעניין של כיסוי הגוף יש משמעות אנושית פסיכולוגית, ולא בקלות ילבשו אנשים הילת אור סביבם, במקום בגד, אף על פי שזה יהיה אפשרי." 

טקסטילים מתוחכמים מגיעים, באופן צפוי, מחברות ספורט, צבא, תעשיה רפואית והנדסה חקלאית, שמפתחים פריטים לצרכים ספציפיים, כמו בדי חממות, המונעים חרקים, ומתכלים בסוף חייהם, במקום הניילונים הותיקים והמוכרים. "בדים עם סיבים פולימריים שוכחים את נושא הקיימות", מסבירה זיויה, "בשחיקה הם משחררים לאוויר אבק מיקרוסקופי, שנצבר בגוף ולא מתפרק, והחשיבה החדשה היא לייצר חומרים, שלא מתפרקים. כיוון נוסף של פיתוח הוא החשיבה על מה שיקרה עם הטקסטיל בהמשך החיים שלו".

שאלת ההתכלות, המעסיקה את מעצבי הטקסטיל הנוכחי, שמורכב ברובו מחומרים פלסטיים, לא היתה קיימת  בעבר, כאשר השתמשו בטקסטיל טבעי, כמו כותנה, פשתן וצמר.
 
האם הטכנולוגיה השתלטה על עיצוב הטקסטיל?
לחובר: "העיצוב לוקח את הטכנולוגיה למקום אחד ולהיפך, והדינמיקה היא סוד העניין. יש מקומות מפגש ביניהם, וצריך שיהיה מה שיותר חופש בין הצדדים. זה מעניק את התנופה קדימה. הטכנולוגיה עונה על צרכי התעשייה, וכמעצבים אנחנו משמשים אנשי קשר אל  צרכים חברתיים".
למספידים את תעשיית הטקסטיל הישראלית, יש ללחובר יש נקודת אור: "תעשיית הטקסטיל היום היא שונה. הייצור עבר למזרח הרחוק, כמו בכל מדינה מפותחת אחרת, אך ישראל היום היא מעצמת הנדסה ופיתוח של טקסטיל, ועובדת עם חברות כמו נייק, ויקטוריה סיקרטס ומרקס אנד ספנסר. בישראל מייצרים ומפתחים, אבל לא ברמת העבודה השחורה".

עוד בנושא

מוצרים מעוצבים

חם, אש: סוגי קמינים שתוכלו לאמץ לבית ולגינה


פה זה לא אירופה, אבל כדי להשיג לפחות את המראה, יש מי שלא מוותר על קמין מפנק בחלל האירוח. הגבירו את החום

מוצרים מעוצבים

אדריכלים, הניחו את הסרטוטים בצד: web3d יקימו אותם לתחייה


מוצרים מעוצבים

מטבחי חוץ מבטון אדריכלי יצוק מציבים סטנדרט חדש של עיצוב מתקדם


עבודת יד, 100 אחוז בטון יצוק אדריכלי והתאמה אישית יוצרים חמישה דגמים מנצחים ומהמרשימים ביותר למטבחי חוץ בווילות ודירות פאר

מוצרים מעוצבים

החידוש הלוהט למטבח: מהיום גם המגירות שלכם מוארות


טכנולוגיה חדשה מאירה את מגירות המטבח מבפנים ומעניקה לעיצוב המטבח חתימת תאורה אישית ייחודית ומראה עתידני שטרם הכרנו. בלעדי למטבחי סמל

תגובות

כתיבת תגובה