כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מוצרים מעוצבים  //  בדולח עם כל דבר

בדולח עם כל דבר

מבחינתה של נדיה סוורובסקי, הבדולח הוא גם בן בית בעולם האופנה, האמנות ועיצוב הפנים. כשהיא הצטרפה לחברה המשפחתית בשנת 1995, החברה היתה מוכרת רק בזכות חיות הזכוכית הקטנות שלה. מאז התחוללו שינויים רבים

מאת: טליה לאווי צילום:


"שירה צריכה להיות כמו בדולח", אמר פעם אוסקר ויילד. "שניהם עושים את החיים יפים יותר ומציאותיים פחות". מבחינתה של נדיה סוורובסקי, הבדולח הוא גם בן בית בעולם האופנה, האמנות ועיצוב הפנים. כשהיא הצטרפה לחברה המשפחתית בשנת 1995, החברה היתה מוכרת רק בזכות חיות הזכוכית הקטנות שלה. מאז התחוללו שינויים רבים: בשנה האחרונה הקריסטלים של סוורובסקי מככבים בעשרות תצוגות בלונדון ובפאריס. עכשיו הם חודרים לעולם האמנות ועיצוב הפנים.

על אף המורשת האמריקאית שלה וקריירה חובקת עולם (היא למדה תולדות האמנות, עסקה ביחסי ציבור לחברות אופנה ועבדה עם חברת כמו מיסוני, טרוסרדי וולנטינו) – התיישבה לבסוף נדיה סוורובסקי בלונדון ופתחה שם סניף של החברה.

"נדיה הובילה את החברה למאה ה-21. היא עם היד על הדופק ויודעת מה קורה למעצבים בכל רחבי העולם", אומר עליה ג’וליאן מקדונלד, מנהל קריאטיבי של ג’יבנשי

ארבע שנים נדרשו לה להפוך את החברה לשחקנית מפתח בעולם האופנה הבינלאומי. היא החלה לעבוד בניו יורק עם מעצבים כמו רנדולף דיוק ואחר כך שיתפה פעולה עם אלכסנדר מקווין ופיליפ טרייסי. בהדרגה היו הקריסטלים לחלק בלתי נפרד מעולם האופנה והעיצוב.
בסרט החדש של ג’יימס בונד מטיל פירס ברוסנן את האלי ברי על מיטה עשויה אלפי קריסטלים זעירים ונוצצים, שכולם יוצרו בהרי אוסטריה, המקום שבו גדלה נדיה.

"נדיה הובילה את החברה למאה ה-21. היא עם היד על הדופק ויודעת מה קורה למעצבים בכל רחבי העולם", אומר עליה ג’וליאן מקדונלד, מנהל קריאטיבי של ג’יבנשי. ואכן, לשכנע חברה שמרנית ומסורתית כמו סוורובסקי בחשיבות שילובם של מעצבים צעירים לא היה קל. בעיקר משום שהחברה עשתה חיל גם בלי יחסי ציבור במשך מאה שנים כמעט.

דניאל סוורובסקי, סבי סבו של סבה של נדיה, מהנדס מבוהמיה, ייסד את החברה באוסטריה ב-1895, לאחר שהמציא מכונה לחיתוך קריסטלים. בנו של נינו, מנהל החברה כיום, הוא אביה של נדיה.

נדיה המשיכה מגמה שבה החל סבה, מאנפרד, אשר יצר אבזרי אופנה בשנות ה-30 וה-40. ליברצ’ה, למשל, נהג להשתמש בקריסטלים לא רק לעיטור בגדיו אלא גם לציפוי הפסנתר שלו. כוכבים כמו מרלן דיטריך, פיי דאנאוויי וגם דיים עדנה לבשו בגדים משובצים בקריסטלי סוורובסקי. במסיבת יום ההולדת של ג’ון קנדי ב-1962 לבשה מרילין מונרו שמלת ערב מכוסה בעשרת אלפים קריסטלים של סוורובסקי. היא גם שרה את השיר "יהלומים הם חבריה הטובים ביותר של האשה" – כשהיא עונדת קריסטלים. ועוד דוגמה – ב"קוסם מארץ עוץ" נעלה ג’ודי גרלנד נעליים עטויות אבני אודם עשויות קריסטלים.

כיום אין כמעט תצוגת אופנה או טקס אוסקר שבה לא מוצגים לראווה תכשיטי סוורובסקי. מדונה עונדת אותם כאילו היו יהלומים, ניקול קידמן העיפה אותם באוויר בסרט "מולין רוז’"

כשהחלה נדיה לקחת חלק בעסק המשפחתי, הבינה שהקהל הרחב אינו יודע על כך דבר. אנשים קישרו את החברה רק עם החיות הקטנות: הפינגווינים הזעירים, הדובים והברבורים. יש כיום יותר מ-470 אלף אספני חיות בדולח בכל רחבי העולם, שהצטרפו לחברה בין שנות ה-60 ל-90 וביססו את פרסומה. אבל את נדיה מרתק יותר הקשר עם עולם העיצוב.

כיום אין כמעט תצוגת אופנה או טקס אוסקר שבה לא מוצגים לראווה תכשיטי סוורובסקי. מדונה עונדת אותם כאילו היו יהלומים, ניקול קידמן העיפה אותם באוויר בסרט "מולין רוז’". ג’וליאן מקדולנד מחבב יותר מכל את שמלת הקריסטלים הא-סימטרית של קיילי מינו. יחד עם אלכסנדר מקווין, היו אלה השמלות הזוהרות של מקדונלד שהבטיחו את מעמדו של סוורובסקי כמכתיב אופנה משנת 1998.
לאחרונה החברה מממנת יותר פרויקטים הקשורים לאמנות, לרבות התערוכה הקרובה בנשיונל גלרי על לואי ה-15, מאדאם דה פומפדור והשימור של דירותיה בוורסאי.

הפרויקט האחרון שלה הוא בתחום עיצוב הפנים: נדיה סוורובסקי מינתה את אייסה קרופורד, המייסדת של המגזין "אל דקורשיין", ליועצת לתערוכת הנברשות שהוצגה לאחרונה במוזיאון העיצוב בלונדון.

"היה לי ברור שג’ורג’ באלדל הוא אדם שמוכן להתנסות בהתנסויות חדשות", נזכרת נדיה. "הוא היה האדם המושלם לקחת חלק בפרויקט שלנו, שהיה למעשה המצאה מחדש של פרויקט מסורתי"

את הנברשות של סוורובסקי אפשר למצוא היום במטרופוליטן אופרה בניו יורק, בשאטו דה ורסאי בפאריס ובקרמלין במוסקבה.
כאשר חיפשו סוורובסקי וקרופורד כשרונות חדשים לפרויקט נברשות ארמון הבדולח של החברה שהוצג במילנו בשנה שעברה, הם פנו אל הלה יונגריוס, טורד בונטז’י, ג’ורג’ באלדל ומעצבים יצירתיים אחרים. ההנחיות היו להמציא מחדש את השנדליר. כל מעצב הגיב בדרכו ביצירת החיזיון הוויזואלי שלו. טורד בונטז’ה יצר ענפים פורחים מקריסטל. ג’ורג’ באלדל יצר קופסה זוהרת בסגנון ארט דקו ואילו הלה יונגריוס יצרה מחוך שמצורפת לו חצאית עם סלוגנים."היה לי ברור שג’ורג’ באלדל הוא אדם שמוכן להתנסות בהתנסויות חדשות", נזכרת נדיה. "הוא היה האדם המושלם לקחת חלק בפרויקט שלנו, שהיה למעשה המצאה מחדש של פרויקט מסורתי". באלדל משתתף עכשיו בפרויקטים נוספים של החברה.

אחרי שלמד אצל רון ארד, הפרויקט של באלדל "FLY CANDLE FLY" לכד את עינו של אינגו מאורר. מרחף באוויר בשני חוטים בלתי נראים, לנר העף יש איכויות קסומות; הוא השתתף בסרט הראשון של הארי פוטר ומיוצר עכשיו בכמויות מסחריות. הפרויקט הזה הוא שילוב של קריסטלים הנראים כמו כוכבים ונרות שהם כמו שמש, הוא מסביר. הקופסה הזוהרת – נברשת שיוצרה גם היא בעבור סוורובסקי – הוצגה במוזיאון העיצוב בלונדון.

ארכיטקטים ומעצבי פנים משתמשים יותר ויותר בפנלים עשויים קריסטלים של סוורובסקי לחדרי רחצה וספא. הם חוזים שאלה יהיו מן המרכיבים הבסיסיים של התאורה בעתיד. האפקט המיוחד שלהם והשימושים המגוונים – כמעט בכל תחום אפשרי – פותחים אפיקים חדשים בתחום עיצוב הפנים.

עוד בנושא

מוצרים מעוצבים

מטבחי חוץ מבטון אדריכלי יצוק מציבים סטנדרט חדש של עיצוב מתקדם


עבודת יד, 100 אחוז בטון יצוק אדריכלי והתאמה אישית יוצרים חמישה דגמים מנצחים ומהמרשימים ביותר למטבחי חוץ בווילות ודירות פאר

מוצרים מעוצבים

החידוש הלוהט למטבח: מהיום גם המגירות שלכם מוארות


טכנולוגיה חדשה מאירה את מגירות המטבח מבפנים ומעניקה לעיצוב המטבח חתימת תאורה אישית ייחודית ומראה עתידני שטרם הכרנו. בלעדי למטבחי סמל

מוצרים מעוצבים

מלבישים את הדלת: הכירו את חיפויי העץ של דלת הכניסה


דלתות כניסה מעץ משדרות בו זמנית אותנטיות, כפריות ומודרניות. הגוף מפלדה, אבל גימורי העץ של הדלתות נותנים את הטון העיצובי בהתאם לסגנון

מוצרים מעוצבים

כשהעץ הוא חלק מעיצוב הבית – שיחה עם המעצב ליעד יוסף באולם התצוגה של זדקה


המעצב ליעד יוסף מאמין שהספרייה של היום היא לא הספרייה של פעם. בשיחה שהתקיימה עם חדווה אלמוז באולם התצוגה של זדקה, הוא מסביר כמה רחוק אפשר לקחת את הפריט הזה

תגובות

כתיבת תגובה