כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מוצרים מעוצבים  //  ביצה או תרנגולת

ביצה או תרנגולת

שלוש שעות של שיחה קולחת מלווה במשחקי ילדים צבעוניים, גילתה איך משתקפת אישיותו של מעצב ביצירותיו

מאת: חדווה אלמוז, עורכת מגזין בניין ודיור צילום:


בשיחה טלפונית שנקטעה באמצע, נקבעה בינינו פגישה באחד ממסעדות הטאפאס בניו-יורק. ביירון גלזר אמור היה להכיר אותי באמצעות "בניין ודיור" שיהיה מונח לצידי.

הגעתי בזמן לכתובת המיועדת, התמקמתי על הבר בכניסה יחד עם חברתי, דוקטור לפסיכולוגיה וחוקרת התנהגויות ילדים ונוער. מיהרתי להוציא את אות הזיהוי. חלפו דקות ארוכות, צלחות הטאפאס הוחלפו בחדשות גם סלסילת הלחם התרוקנה, מר גלזר לא הגיע. חברתי ואני הקצבנו לו חמש דקות נוספות של המתנה והתייחסות סלחנית לאיחור לא אופייני לאמריקאים. ברגע בו עמדנו לעזוב, נכנס למקום אדם חייכני ועליז (תרתי משמע), ניגש אלינו ישירות כאילו מכיר הוא אותנו שנים, והיה מופתע איך הקדמנו, כמוהו, והגענו לפני הזמן שנקבע. לא חקרתי את הגורם לפליאתו, ואחרי הסכמה גורפת, שכולנו הקדמנו, עברנו לשבת סביב שולחן.

ביירון החל לספר על עצמו בהתלהבות גוברת, תוך שהוא ממלא את השולחן בצעצועים צבעוניים מדהימים, חלקם עשויים עץ צבוע, ואחרים עשויים פלסטיק. עם הצבתו של הצעצוע הראשון על השולחן, נפלטה קריאת שמחה מפיה של חברתי, שזיהתה את הצעצוע המפוסל אותו ראתה לראשונה במוזיאון המומה MOMA לפני שנים.

תפיסת העיצוב מאחורי הצעצועים הבלתי מוגדרים, שלא ברור אם הם ביצה או תרנגולת, העסיקה אותה לא אחת כחוקרת. היא ניסתה לתהות על הגורמים בקשר, שבין משחקים לשלבי התפתחות אצל ילדים.

הם ביקרו באינדונזיה, בסין, במקסיקו ובפרו, והתוצאות הניבו חמש הפקות של צעצועים ייחודיים במהדורות מוגבלות, שנמכרו לילדים וגם למבוגרים, שראו בצעצועים אלמנט פיסולי ומשחק מנהלים

ביירון המשיך לשלוף מתיק הפלאים שלו גם עיצובים גרפיים מדהימים, חלקם ידועים ואחרים פחות. מתוך מכלול היצירות הגרפיות שהוצגו בפנינו הייתה אחת, שריגשה את ביירון יותר מכולן. ספרים, עטיפות למוצרים, קטלוגים גלויות ומשחקים גראפיים התגמדו לנוכח הספר שהוציא לאור בנו עמיר בן העשרה. לטענתו, כישוריו של בנו מקורם בגנים שלו ושל אימו סנדרה היגאשי, שהיא גם שותפתו לעסקים של ביירון.

הם הקימו יחד את חברת "זולו" (שם מסחרי) לפני 20 שנה, ולקחו את רעיונותיהם למשחקים יצירתיים ומעוררי השראה לסיבוב בעולם, כדי למצוא את המקום  המתאים לייצר אותם. נוסף לחישובים כלכלים של שכר עבודה נמוך, גם תמימות היוצרים היוותה גורם. הם ביקרו באינדונזיה, בסין, במקסיקו ובפרו, והתוצאות הניבו חמש הפקות של צעצועים ייחודיים במהדורות מוגבלות, שנמכרו לילדים וגם למבוגרים, שראו בצעצועים אלמנט פיסולי ומשחק מנהלים. עם השנים גדלה החברה והוסיפה חומרים, כמו צעצועי פלסטיק, שזכו גם הם בפרסים בתחרויות ובתערוכות צעצועים. מאוחר יותר הוסיפו ביירון ואשתו, ששניהם גרפיקאים, יצירות גראפיות כמו, איתור ואיור ספרים, ביניהם "זולו A-Z", "הלו קיטי הלו", יומנים מיוחדים ועוד. כולם מצטיינים בדמויות ובסגנון הגראפי הבלעדי והייחודי ל"זולו".

 

עוד בנושא

מוצרים מעוצבים

השעה להתחדש: קולקציית השעונים שתשדרג לכם את הקיר


מבט אחד על קולקציית השעונים של טל מאיו הלוי מגלה ששעון קיר הוא לא רק פריט פרקטי, אלא אלמנט דקורטיבי שיכול להקפיץ כל חלל

מוצרים מעוצבים

מהסורבון לעלית הייצור: מפעל הספות שאתם חייבים להכיר


עם הידע, המקצועיות והפטנטים הסודיים שלמד עוד בצרפת, הקים ג'ורג' זרביב את מפעל הספות וחנות הריהוט "טופ האוס", כדי להתאים לכל אחד את מערכת הישיבה החלומית שלו

מוצרים מעוצבים

TUVAL-MINIMAL חדשנות בעולם קלאסי - הדור הבא של חלונות בלגיים מבודדים


כשברזל וטכנולוגיה נפגשים - נוצר חלון בלגי שהוא תכשיט על-זמני. בחלונות בלגיים מברזל, אסור להתפשר! חברת תובל מינימל פיתחה את הדור הבא של חלונות הברזל התרמיים. שילוב מוקפד של פיתוחים טכנולוגיים ואין סוף אפשרויות עיצוביות.

מוצרים מעוצבים

קיצור תולדות הרהיטים


פעם הם נחשבו חדשניים, היום הם נחשבים נצחיים. מבט על הרהיטים האייקוניים שמלווים אותנו כבר עשורים

תגובות

כתיבת תגובה