כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור

מוצרים מעוצבים  //  דייויד לואיס – המעצב והגישה

דייויד לואיס – המעצב והגישה

ראיון בלעדי עם מעצב המוצר הנודע, שעזב לרגע את חברת האלקטרוניקה הדנית אליה הוא קשור לטובת הפיכה קטנה במטבח

מאת: צילום:


כשהוא אומר שחייבת להיות סיבה ייחודית לקיומו של כל מוצר, דייויד לואיס מתכוון לכך שהוא עצמו מחפש את הדרך לתת למוצרים שהוא מעצב סיבה ו"חיים", ובגיל 76 הוא עדיין אחד ממעצבי המוצר המובילים והחדשניים בתעשייה.

מוצאו בריטי, אך הוא חי בדנמרק כבר יותר מ- 54 שנים. משרדו ממוקם בקופנהגן, אליה הגיע לאחר שסיים את לימודיו בביה"ס המרכזי לאמנות ועיצוב בלונדון, והתקבל לעבודה במשרד שעיצב את מוצרי חברת בנג & אולופסן, שמתמחה בפיתוח מוצרי אודיו ווידיאו איכותיים ומעוצבים. תוך זמן לא רב הפך למעצב המוצר הראשי של החברה, ובמקביל פתח משרד עצמאי משלו וקיבל עבודות מחברות נוספות באירופה.

"אחד היעדים בתהליך העיצוב הוא להפוך את הטכנולוגיה לחוויה או להרפתקאה אחרת"

העיצובים של דיוויד לואיס בולטים במבנה חדשני נקי ומטאלי. הרמקולים שעיצב לחברת בנג & אולופסן מוצגים במוזיאון לאמנות מודרנית בניו-יורק Moma ומזוהים איתו.

לואיס טוען כי הטכנולוגיה מאפשרת לעשות דברים, אך היא עצמה אינה המטרה. "אחד היעדים בתהליך העיצוב הוא להפוך את הטכנולוגיה לחוויה או להרפתקאה אחרת". הוא משתדל תמיד לראות מעבר למוצר את הסביבה בה הוא נמצא, ולתת פתרונות שיעזרו למוצר להשתלב במקום שבו הוא אמור 'לחיות את חייו'. באופן כזה מצליח לואיס ליצור מוצרים, שנראים מתוחכמים אך נגישים וידידותיים למשתמש בעת ובעונה אחת. כיוון שהוא לא מתפשר, נתגלעו לא אחת חילוקי דעות בינו לבין מהנדסים בחברה, שטענו נגד יצירותיו שהן לא אפשריות מבחינה טכנית, אך בכל המקרים הוא הצליח להוכיח להם את טעותם.

עיצוביו זכו בפרסים רבים בכל אירופה ובעיקר בבריטניה ובדנמרק, והוא עצמו זכה בשנת 2003 בסמל האבירים במסדר דנבורג עבור תרומתו החשובה לעיצוב התעשייתי בדנמרק.

לאחרונה עזב לואיס לרגע את חברת האלקטרוניקה הדנית אליה הוא קשור לטובת הפיכה קטנה במטבח. חזון המטבח של דיוויד לואיס הגיע לכלל עיצוב לאחר  שערך מסע מטבחים באירופה כדי להבין את התנהלות העבודה ואת צורכי המטבח הביתי המודרני.
הסדרה החדשה שעיצב עבור "שולטס" נקראת Attitude (גישה, עמדה), ומציגה מוצרים בקו נקי ומינימליסטי עם דגש על פונקציונאליות המכשיר וניצול המרחב הקיים. שילוב של נירוסטה וזכוכית נותן מראה כללי זורם ורכות אסתטית.

"המטבח הוא המקום העיקרי בבית בו מתקיימת אינטראקציה חברתית משפחתית"

השינוי במבנה המוצרים מתבטא בכמה אופנים המשתלבים יחד: כל המוצרים בסדרה הם  בעלי עיצוב אופקי. לוח כפתורים בצורת מסך דיגיטלי שחור מוצב על גבי הידית בחזית המכשירים ובהטיה של 54 מעלות. לואיס ביטל, למעשה, 21 ס"מ בגובה שניתנו עד עתה ללוח הבקרה והשליטה שבמכשירים. החיסכון במקום מפצה על חוסר שזיהה לואיס במטבחים המודרניים. חלל התנורים אמנם נשאר בגודל זהה, אך המרחב שנותר, נוצל ליצירת מגירת אחסון או חימום של כלים בחלק התחתון של התנור.

הזווית בה מצויים פאנל השליטה בתנורים והכפתורים לכיריים שיצר לואיס משלבת עיצוביות ונוחות ומאפשרת נגישות קלה, בטיחות וקשר עין אופטימלי של המשתמש מכל נקודה בחדר. הפאנל עצמו בנוי מכפתורים המוטבעים בידית ומופעלים במגע יד. הם אינם עמוסים באופציות, אלא בנויים מסימולים פשוטים, אינטואיטיביים כמעט. "המטבח הוא המקום העיקרי בבית בו מתקיימת אינטראקציה חברתית משפחתית", מסביר לואיס את גישתו לסדרה החדשה. כדי לענות על צרכי העבודה במטבח ועל צורכי האנשים עצמם, הוא חיפש דרך לעצב מוצר שיעבוד, כמובן, וגם יהיה נעים לעין.

עודף עיצוב שאינו שמיש הורג את העיצוב, כי הוא מתעלם מהעובדה שהנושא האמיתי ביצירה הוא האדם

השילוב בין תפעול, עיצוב, אלגנטיות ופשטות הוא, כנראה, הסיבה העיקרית לכך שסדרת Attitude זכתה בפרס העיצוב הצרפתי L'industrie de Janus לשנת 2006 בספטמבר האחרון. הפרס ניתן מטעם המרכז הצרפתי לעיצוב הבוחר במוצרים שעיצובם משרת את המשתמש. בטקס הענקת הפרסי  אמרה נשיאת הארגון, אן מארי סארגוי, בנאומה, כי עודף עיצוב שאינו שמיש הורג את העיצוב, כי הוא מתעלם מהעובדה שהנושא האמיתי ביצירה הוא האדם. דיוויד לואיס, שקבע קו ייחודי מודרני ויצר ניהול חדש ונכון יותר של המרחב במוצרים שעברו תחת ידו, מייצג בהחלט גישה זו. 
 

עוד בנושא

מוצרים מעוצבים

מגוון, איכות וחדשנות – זה מה שצריך בשביל למצוא את הארון הנכון


'קלוס' ביססה את עצמה כבר מזמן כאחת החברות המובילות בארץ בתחום הארונות. מלבד מגוון האפשרויות הרחב שקיים שם, החברה גם מציעה עכשיו מבצעי קיץ משתלמים במיוחד

מוצרים מעוצבים

לא רק לאיפור: כוחה של מַראָה בעיצוב הבית


אנחנו רגילים להשתמש במראה כדי להתלבש או להתאפר – אבל עם שילוב נכון של מראה בעיצוב הבית, היא גם יכולה להאיר ולהגדיל חללים ואפילו להיות האלמנט הכי מעניין בחדר

מוצרים מעוצבים

למי קראתם זברה? הסיבות לשלב פסים בעיצוב הבית


נמאס לכם מכריות פרחוניות ומטפטים של כוכבים? אולי שווה שתשקלו לשלב כמה דוגמאות של פסים בעיצוב הבית

מוצרים מעוצבים

לא מהעולם הזה: השראה מהחלל בעיצוב הבית


ספרייה שנראית כמו טיל, גוף תאורה שמדמה את מערכת השמש, או תמונה מופשטת של ירח – הדרכים לעצב בית שכל כולו השראה מהחלל

תגובות

כתיבת תגובה