כניסה לאיזור האישי
בניין ודיור - מגזין לעיצוב הבית ועיצוב פנים

מוצרים מעוצבים  //  דייויד לואיס – המעצב והגישה

דייויד לואיס – המעצב והגישה

ראיון בלעדי עם מעצב המוצר הנודע, שעזב לרגע את חברת האלקטרוניקה הדנית אליה הוא קשור לטובת הפיכה קטנה במטבח

מאת: צילום:


כשהוא אומר שחייבת להיות סיבה ייחודית לקיומו של כל מוצר, דייויד לואיס מתכוון לכך שהוא עצמו מחפש את הדרך לתת למוצרים שהוא מעצב סיבה ו"חיים", ובגיל 76 הוא עדיין אחד ממעצבי המוצר המובילים והחדשניים בתעשייה.

מוצאו בריטי, אך הוא חי בדנמרק כבר יותר מ- 54 שנים. משרדו ממוקם בקופנהגן, אליה הגיע לאחר שסיים את לימודיו בביה"ס המרכזי לאמנות ועיצוב בלונדון, והתקבל לעבודה במשרד שעיצב את מוצרי חברת בנג & אולופסן, שמתמחה בפיתוח מוצרי אודיו ווידיאו איכותיים ומעוצבים. תוך זמן לא רב הפך למעצב המוצר הראשי של החברה, ובמקביל פתח משרד עצמאי משלו וקיבל עבודות מחברות נוספות באירופה.

"אחד היעדים בתהליך העיצוב הוא להפוך את הטכנולוגיה לחוויה או להרפתקאה אחרת"

העיצובים של דיוויד לואיס בולטים במבנה חדשני נקי ומטאלי. הרמקולים שעיצב לחברת בנג & אולופסן מוצגים במוזיאון לאמנות מודרנית בניו-יורק Moma ומזוהים איתו.

לואיס טוען כי הטכנולוגיה מאפשרת לעשות דברים, אך היא עצמה אינה המטרה. "אחד היעדים בתהליך העיצוב הוא להפוך את הטכנולוגיה לחוויה או להרפתקאה אחרת". הוא משתדל תמיד לראות מעבר למוצר את הסביבה בה הוא נמצא, ולתת פתרונות שיעזרו למוצר להשתלב במקום שבו הוא אמור 'לחיות את חייו'. באופן כזה מצליח לואיס ליצור מוצרים, שנראים מתוחכמים אך נגישים וידידותיים למשתמש בעת ובעונה אחת. כיוון שהוא לא מתפשר, נתגלעו לא אחת חילוקי דעות בינו לבין מהנדסים בחברה, שטענו נגד יצירותיו שהן לא אפשריות מבחינה טכנית, אך בכל המקרים הוא הצליח להוכיח להם את טעותם.

עיצוביו זכו בפרסים רבים בכל אירופה ובעיקר בבריטניה ובדנמרק, והוא עצמו זכה בשנת 2003 בסמל האבירים במסדר דנבורג עבור תרומתו החשובה לעיצוב התעשייתי בדנמרק.

לאחרונה עזב לואיס לרגע את חברת האלקטרוניקה הדנית אליה הוא קשור לטובת הפיכה קטנה במטבח. חזון המטבח של דיוויד לואיס הגיע לכלל עיצוב לאחר  שערך מסע מטבחים באירופה כדי להבין את התנהלות העבודה ואת צורכי המטבח הביתי המודרני.
הסדרה החדשה שעיצב עבור "שולטס" נקראת Attitude (גישה, עמדה), ומציגה מוצרים בקו נקי ומינימליסטי עם דגש על פונקציונאליות המכשיר וניצול המרחב הקיים. שילוב של נירוסטה וזכוכית נותן מראה כללי זורם ורכות אסתטית.

"המטבח הוא המקום העיקרי בבית בו מתקיימת אינטראקציה חברתית משפחתית"

השינוי במבנה המוצרים מתבטא בכמה אופנים המשתלבים יחד: כל המוצרים בסדרה הם  בעלי עיצוב אופקי. לוח כפתורים בצורת מסך דיגיטלי שחור מוצב על גבי הידית בחזית המכשירים ובהטיה של 54 מעלות. לואיס ביטל, למעשה, 21 ס"מ בגובה שניתנו עד עתה ללוח הבקרה והשליטה שבמכשירים. החיסכון במקום מפצה על חוסר שזיהה לואיס במטבחים המודרניים. חלל התנורים אמנם נשאר בגודל זהה, אך המרחב שנותר, נוצל ליצירת מגירת אחסון או חימום של כלים בחלק התחתון של התנור.

הזווית בה מצויים פאנל השליטה בתנורים והכפתורים לכיריים שיצר לואיס משלבת עיצוביות ונוחות ומאפשרת נגישות קלה, בטיחות וקשר עין אופטימלי של המשתמש מכל נקודה בחדר. הפאנל עצמו בנוי מכפתורים המוטבעים בידית ומופעלים במגע יד. הם אינם עמוסים באופציות, אלא בנויים מסימולים פשוטים, אינטואיטיביים כמעט. "המטבח הוא המקום העיקרי בבית בו מתקיימת אינטראקציה חברתית משפחתית", מסביר לואיס את גישתו לסדרה החדשה. כדי לענות על צרכי העבודה במטבח ועל צורכי האנשים עצמם, הוא חיפש דרך לעצב מוצר שיעבוד, כמובן, וגם יהיה נעים לעין.

עודף עיצוב שאינו שמיש הורג את העיצוב, כי הוא מתעלם מהעובדה שהנושא האמיתי ביצירה הוא האדם

השילוב בין תפעול, עיצוב, אלגנטיות ופשטות הוא, כנראה, הסיבה העיקרית לכך שסדרת Attitude זכתה בפרס העיצוב הצרפתי L'industrie de Janus לשנת 2006 בספטמבר האחרון. הפרס ניתן מטעם המרכז הצרפתי לעיצוב הבוחר במוצרים שעיצובם משרת את המשתמש. בטקס הענקת הפרסי  אמרה נשיאת הארגון, אן מארי סארגוי, בנאומה, כי עודף עיצוב שאינו שמיש הורג את העיצוב, כי הוא מתעלם מהעובדה שהנושא האמיתי ביצירה הוא האדם. דיוויד לואיס, שקבע קו ייחודי מודרני ויצר ניהול חדש ונכון יותר של המרחב במוצרים שעברו תחת ידו, מייצג בהחלט גישה זו. 
 

עוד בנושא

מוצרים מעוצבים

השעה להתחדש: קולקציית השעונים שתשדרג לכם את הקיר


מבט אחד על קולקציית השעונים של טל מאיו הלוי מגלה ששעון קיר הוא לא רק פריט פרקטי, אלא אלמנט דקורטיבי שיכול להקפיץ כל חלל

מוצרים מעוצבים

מהסורבון לעלית הייצור: מפעל הספות שאתם חייבים להכיר


עם הידע, המקצועיות והפטנטים הסודיים שלמד עוד בצרפת, הקים ג'ורג' זרביב את מפעל הספות וחנות הריהוט "טופ האוס", כדי להתאים לכל אחד את מערכת הישיבה החלומית שלו

מוצרים מעוצבים

TUVAL-MINIMAL חדשנות בעולם קלאסי - הדור הבא של חלונות בלגיים מבודדים


כשברזל וטכנולוגיה נפגשים - נוצר חלון בלגי שהוא תכשיט על-זמני. בחלונות בלגיים מברזל, אסור להתפשר! חברת תובל מינימל פיתחה את הדור הבא של חלונות הברזל התרמיים. שילוב מוקפד של פיתוחים טכנולוגיים ואין סוף אפשרויות עיצוביות.

מוצרים מעוצבים

קיצור תולדות הרהיטים


פעם הם נחשבו חדשניים, היום הם נחשבים נצחיים. מבט על הרהיטים האייקוניים שמלווים אותנו כבר עשורים

תגובות

כתיבת תגובה